قصاص/ بخشش قصاص

رهایی از قصاص، 13 سال پس از جنایت | قصاص جوان 26 ساله بخشیده شد

کدخبر : 17939

کارگر افغانستانی که از 13 سال قبل به اتهام قتل همولایتی‌اش به قصاص محکوم شده و در زندان بود با دستور رئیس قوه قضائیه و با پرداخت دیه آزاد شد.

قصاص اقدامی است که در "نظم اجتماعی قبیله ای" قصاص تلقی می شود و بر اساس "معادل اجتماعی" انجام می شود. قصاص به دو قسم قصاص نَفْس و قصاص عضو تقسیم می‌شود. قصاص مجازاتی است که از دیرباز در جامعه بشری وجود داشته و ویژگی برجسته آن همانندی جرم و مجازات است. پسر شروری که 4 سال قبل جوانی را با ضربات چاقو به قتل رسانده بود به قصاص محکوم شد.

کارگر افغانستانی که از 13 سال قبل به اتهام قتل همولایتی‌اش به قصاص محکوم شده و در زندان بود با دستور رئیس قوه قضائیه و با پرداخت دیه آزاد شد.

روز 10 آذر سال 87 خبر وقوع قتلی در یک ساختمان نیمه کاره در محدوده میدان ونک تهران به پلیس اعلام شد.

نخستین بررسی‌ها نشان می‌داد نزاع جمعی بین چند کارگر ساختمانی رخ داده و یکی از آنها به نام ظریف با ضربه‌های چاقو به قتل رسیده است.

پس از شناسایی متهم به نام سعید 26 ساله که از اتباع افغانستانی بود وی دستگیر شد و ضمن اعتراف به قتل گفت: من چند سال قبل برای کار به ایران آمدم. در یک ساختمان نیمه‌ساز کارگری می‌کردم و شب‌ها بعد از کار برای تفریح و سرگرمی با دوستانم که در یک ساختمان دیگر کار می‌کردند دور هم جمع می‌شدیم و فیلم نگاه می‌کردیم تا اینکه یک شب یکی از کارگران آن ساختمان به سراغم آمد و با اعتراض گفت من وسایلش را سرقت کرده‌ام و دیگر حق ندارم به آنجا بروم. از شنیدن این حرف خیلی عصبانی شدم. به همین خاطر موضوع را به دو نفر از دوستانم گفتم و برای تسویه حساب به ساختمان آنها رفتیم.

همان پسر جوان با دوستانش به محض دیدن ما حمله کردند و با هم درگیر شدیم در حین درگیری با چوب به سرم کوبید که سرم شکست و صورتم غرق در خون شد. در همین موقع چند کارگر دیگر برای میانجیگری وارد دعوا شدند اما من که صورتم خونی بود و چشمانم به درستی نمی‌دید به اشتباه با چاقو به ظریف که قصد میانجیگری داشت زدم. همین موضوع باعث قتل او شد. الان هم بشدت پشیمانم.

پس از اعترافات متهم وی برای محاکمه به شعبه 71 وقت دادگاه کیفری رفت اما با توجه به اینکه اولیای دم مقتول در دسترس نبودند با توجه به ماده 356 قانون مجازات اسلامی نماینده دادستان برای متهم درخواست قصاص کرد.

بدین ترتیب با صدور حکم قصاص و تأیید آن در دیوان عالی کشور پرونده به شعبه سوم اجرای احکام به ریاست دادیار حسین گودرزی فرستاده شد و متهم پس از انجام مقدمات کار برای اجرای حکم پای چوبه دار رفت اما با توجه به درخواست وی مبنی بر اینکه به او مهلت داده شود تا اولیای دم مقتول را پیدا و از آنها در خواست رضایت کند یا با پرداخت دیه به اولیای دم از آنها درخواست بخشش کند؛ محمد شهریاری سرپرست دادسرای جنایی تهران با این مهلت موافقت کرد و مرد جوان به زندان برگشت.

پس از این ماجرا مرد زندانی با نوشتن نامه‌ای درخواست تعیین تکلیف در پرونده‌اش را داشت که بار دیگر سرپرست دادسرای جنایی تهران با ارسال پرونده وی برای رئیس قوه قضائیه و شرح ماجرای متهم و با توجه به اینکه 13 سال در زندان بود درخواست کرد تا درباره این پرونده تصمیم‌گیری کنند.

 بدین ترتیب رئیس قوه قضائیه نیز پس از بررسی پرونده با دستور پرداخت دیه درحق اولیای دم موافقت کرد. اما با توجه به اینکه اولیای دم هنوز شناسایی نشده‌اند مرد زندانی با واریز دیه به حساب صندوق دادگستری توانست از زندان آزاد شود.

قصاص

در ادامه به حوادث دیگری که رخ داده است می پردازیم:

قتل ریش سفید طایفه در میرجاوه

درگیری طایفه‌ای در شهرستان میرجاوه منجر به قتل یکی از بزرگان طایفه شد.

 سرهنگ اسماعیل عزیزی، فرمانده انتظامی میرجاوه سیستان و بلوچستان اظهارداشت: با توجه به اطلاعات به دست آمده تعداد پنج نفر از یک طایفه که در حال تردد با ۲ دستگاه خودرو تویوتا در شهرستان میرجاوه به سمت ریگ ملک بودند مورد حمله مسلحانه افراد ناشناس قرار گرفتند و هر پنج نفر در این درگیری به‌شدت مجروح شده و یکی از مصدومان به هویت حاج کریم گمشادزهی که از بزرگان و ریش‌سفیدان این طایفه‌ بود به علت شدت جراحات وارده جان خود را از دست داد و چهار نفر دیگر نیز به علت وخامت حال جسمانی برای مداوا و ادامه مراحل درمانی به بیمارستانی در شهر زاهدان منتقل شدند.

فرمانده انتظامی میرجاوه بیان کرد: از همان دقایق نخست این گزارش به مرکز فوریت‌های پلیس ۱۱۰، تحقیقات تخصصی پلیس برای شناسایی فرد یا افراد دخیل در این درگیری آغاز شده است.

وی با بیان اینکه مراحل برخورد قضایی با خاطیان این درگیری با تشکیل پرونده و با هماهنگی مرجع قضایی در حال پیگیری است خاطرنشان کرد: پلیس با هرگونه اخلال در نظم عمومی قاطع و بدون اغماض برخورد خواهد کرد.ش

کشف یک و نیم تن کابل برق از راننده وانت

مأموران پلیس شهرستان ری در جریان اجرای طرح رعد از یک راننده وانت یک هزار و 500 کیلو کابل برق کشف کردند.

سرهنگ دوستعلی جلیلیان، فرمانده انتظامی ویژه شهرستان ری در حاشیه اجرای ششمین مرحله از طرح رعد در شهرستان ری گفت: این طرح به‌منظور ارتقای امنیت اجتماعی، پاکسازی نقاط آلوده و جرم‌خیز در محدوده شهرستان ری و جنوب تهران به اجرا درآمد و در جریان آن ۲۸۰ نفر از مجرمان شناسایی و دستگیر شدند که از این تعداد ۱۵۸ نفر سارق هستند.

 در این طرح همچنین ۴۰ خرده فروش مواد مخدر دستگیر و بیش از ۳ کیلو و ۹۰۰ گرم انواع مواد مخدر از آن به‌دست آمد.همچنین در این طرح ۷۳ هزار و ۱۶۴ کیلو مواد پتروشیمی به ارزش ۶۹ میلیارد ریال کشف و هر ۱۰ عامل احتکار این مواد شناسایی و دستگیر شدند.

جلیلیان از کشف یک تن و ۵۰۰ کیلو سیم و کابل برق سرقتی نیز خبر داد و گفت: در راستای پیشگیری و مقابله با سرقت‌های سیم و کابل برق در خاور شهر، طرح شناسایی سارقان و مالخران در دستور کار مأموران کلانتری خاورشهر قرار گرفت و در اجرای این طرح مأموران انتظامی در رصدهای اطلاعاتی متوجه شدند که راننده یک دستگاه خودروی وانت، کابل‌های سرقتی را از سارقان کابل‌های برق مالخری کرده است.

 کارشناسان ارزش ریالی اموال کشف شده را ۳ میلیارد ریال اعلام کردند و وزن آن نیز یک تن و ۵۰۰ کیلوگرم بود.

آیا این خبر مفید بود؟
‍‍‍
ارسال نظر:

‍‍‍
این خبر را از دست ندهید
روی خط رسانه
تبلیغات متنی