دوشنبه 31 اردیبهشت 1403 - 20 May 2024
تاریخ انتشار: 1403/01/18 10:19
حقوق کارگری
کد خبر: 128930

۲۲ درصد افزایش حقوق کارگری در سایر سطوح تعیین شد

افزایش حقوق کارگران در روز پایانی اسفندماه ۱۴۰۲ در حالی اعلام شد که با حاشیه‌های بسیار و طبق اعلام نماینده کارگران با مخالفت و ترک جلسه از طرف نمایندگان کارگری مواجه شد. پس از جنجال‌های خبری و پایان مهلت انتظار، نهایتا ۳۵.۳ درصد افزایش برای حداقل حقوق کارگران و ۲۲ درصد برای سایر سطوح در نیمه‌های شب سه‌شنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۲ اعلام شد. 

 

به گزارش رصد ورزشی، جلسات روزهای ۲۶ تا ۲۸ اسفندماه، نشست‌های فشرده‌ای میان وزیر کار با نمایندگان کارگری و کارفرمایی برگزار گردید که هر روزه مخالفت‌هایی از طرف این نمایندگان در خصوص حقوق پیشنهادی طرف مقابل را شاهد بودیم. پس از کش‌وقوس‌های فراوان در جلسات نشست شورایعالی کار، حداقل حقوق و افزایش درصدی سایر سطوح کارگران برای سال ۱۴۰۳ اعلام شد.

جلسات امسال تعیین حقوق کارگران، متفاوت و با حاشیه‌های بسیار برای تعیین حقوق کارگران برگزار گردید و علیرغم اعلام عدم موافقت نماینده کارگران در مصوبه پایانی، وزیر کار بیان کرد که دو گروه مقابل برای تایید نهایی کافی است!!

بالاخره سه گروه نمایندگان جامعه کارگری، کارفرمایی و دولت در سیصد و بیست و نهمین جلسه شورای عالی کار، حداقل دستمزد کارگران در سال آینده را با افزایش ۳۵.۳ درصد اعلام کردند  که با توجه به سایر آیتم‌های مزدی، حداقل دریافتی کارگران در سال آینده بیش از ۱۱ میلیون و ۱۰۷ هزار تومان خواهد بود. میزان افزایش دستمزد سایر سطوح هم ۲۲ درصد به اضافه رقم ثابت ماهانه ۶ میلیون و ۹۰۰ هزار و ۷۸۰ ریال تعیین شد.

براساس این گزارش، حداقل مزد روزانه با ۳۵ درصد افزایش به ۲ میلیون و ۳۸۸ هزار و ۷۲۸ ریال افزایش یافت. حق اولاد به تبع حداقل مزد از ۵ میلیون و ۳۰۸ هزار به ۷ میلیون و ۱۶۶ هزار ریال افزایش یافت. پایه سنواتی ثابت ماند اما کمک هزینه اقلام مصرفی ۳۰۰ هزار تومان زیاد شد و از ۱.۱ میلیون تومان به ۱.۴ میلیون تومان افزایش یافت. همچنین کمک هزینه مسکن ۹۰۰ هزار تومان ثابت ماند و حق تاهل ۵۰۰ هزار تومانی هم برای اولین بار به کارگران متاهل اعطا خواهد شد.

در همین راستا، حداقل دریافتی ماهانه کارگران با دو فرزند از ۸ میلیون و ۵۷۹ هزار تومان  به ۱۱ میلیون و ۶۰۹ هزار تومان افزایش پیدا کرد. حداقل دریافتی ماهانه کارگران با بعد خانوار ۳.۳ نفر از ۸ میلیون و ۲۰۸ هزار تومان به ۱۱ میلیون و ۱۰۷ هزار تومان افزایش یافت.

مزایای جدید برای افزایش سطح توانایی معیشتی کارگران 

وزیر کار پس از جلسه شورای عالی کار اعلام کرد:‌ از ویژگی‌های مصوبه شورای عالی کار این بود که برای اولین بار ردیفی تحت عنوان حق عائله‌مندی به ردیف‌های احکام کارگزینی کارگران اضافه می‌شود و مزیت آن بدین صورت است که اگر در گذشته کارگر متاهل مشغول به کار می‌شد به اندازه کارگر مجرد، دریافتی داشت اما با این مصوبه حق تاهل هم به وی داده می‌شود.

صولت مرتضوی افزود: بر اساس تصمیم دیگر شورای عالی کار، قرارگاه مسکن برای کارگران عزیز تشکیل خواهد شد و نمایندگانی از کارگران و کافرمایان در آن حضور خواهند داشت. همچنین تمام کسانی که مشمول قانون کار هستند و در نهادها و ادارات و صندوق‌های بازنشستگی وابسته به منابع عمومی شاغل هستند، مشمول قانون حداکثر حقوق و مزایا خواهند بود.

وی درباره اصلاح قانون کار هم گفت: نباید افزایش حقوق در دو سطح بودجه توسط مجلس و شورای عالی کار تعیین شود. به دنبال این هستیم که با این اصلاحیه، افزایش حقوق کارگران در بودجه تعیین شود. همچنین برخی تشکل‌های کارگری معترضند که چرا فقط از یک تشکل در شورای عالی کار حضور دارند و به دنبال این هستیم که از هر تشکل یک عضو در شورای عالی کار حضور داشته باشند.

حاشیه‌های جلسه پایانی تعیین حقوق ۱۴۰۳ کارگران

اخبار لحظه‌ای از برگزاری سیصد و بیست و نهمین جلسه شورای عالی کار، حاکی از مخالفت‌های شدید جامعه کارگری و اعتراض نمایندگان این گروه به اعداد و ارقام اعلامی و سکوت دولت و نماینده آن (وزیر کار) در برابر حقوق اصلی کارگران بود که از دلایل اصلی ترک جلسه شورای نمایندگان کارگری به نشانه اعتراض و به دلیل عدم نظرخواهی از آنها در تعیین اعداد و ارقام اعلام گردید.

 پیش از این نمایندگان کارگران در جلسات شورای عالی کار اعلام کرده‌ بودند که پایه حقوق باید حداقل در حدود 15 میلیون تومان باشد. البته ارقام دیگری نیز از سوی آنها مطرح بود.

روز گذشته، محسن باقری، نماینده جامعه کارگری در شورای عالی کار،  حداقل دستمزد پیشنهادی برای سال ۱۴۰۳ را مبلغ ۲۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان اعلام کرده و گفته بود: «انتظار می‌رود دولت با ۷۵ درصد آن موافقت کند. کف دریافتی کارگران باید ۱۵ میلیون تومان باشد و نمایندگان کارگری، با ارقام کمتر از آن موافقت نمی‌کنند.»

بر همین
اساس رقم مصوب شورای عالی کار بدون امضای طرف‌های کارگری به تصویب رسید.  نشست نهایی که با حضور وزیر کار و نمایندگان گروه کارگری و کارفرمایی عصر دوشنبه آغاز شد و مدتی بعد با پیوستن وزیر صمت ادامه یافت، پس‌از گذشت ساعت‌ها چانه‌زنی و مذاکره فشرده، سرانجام با تصویب افزایش ۳۵.۳ درصدی حداقل دستمزد بدون موافقت گروه کارگری و امضای آنها پایان یافت. بر این اساس حداقل دستمزد کارگران از ۵ میلیون و ۳۰۸ هزار تومان در سال ۱۴۰۲ به ۷ میلیون و ۱۶۶ هزار و ۱۸۴ تومان افزایش یافت.


کپی لینک کوتاه خبر: https://rasadvarzeshi.com/d/4bqnre