سه‌شنبه 04 مهر 1402 - 26 Sep 2023
دکتر علی عسکری مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس:
کد خبر: 30391

خیز بلند هلدینگ خلیج فــارس برای ایجاد پارک های پتروشیمی ارزش آفرین

مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با اشاره به اینکه پتروشیمی یکی از مزیت های ملی برای خلق ثروت است گفت: با هدف عملی شدن منویات و رفع دغدغه رهبر معظم انقلاب، ریاست محترم جمهور و وزیر محترم نفت، پارک‌های پتروشیمی در ۱۳ نقطه کشور ایجاد می شود.

دکتر علی عسکری دیشب در برنامه گفتگوی ویژه خبری سیما، با اشاره به اینکه ایده و پیشنهاد ایجاد این پارک ها از سوی شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس به عنوان بزرگترین شرکت پتروشیمی و بورسی کشور مطرح شده است، گفت: پس از دیدار ها، جلسات و رایزنی های مثبت و ارزشمند با آقای دکتر مخبر معاون محترم اول رئیس جمهور و آقای مهندس اوجی وزیر محترم نفت، شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس به عنوان شرکت برتر و قوی که دارای زیرساختها، نیروی انسانی و توانمندی‌های فناوری و مالی است، متولی احداث پارک‌ها شد.

جبران عقب ماندگی های مزمن

مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس در ادامه با اشاره به تجربه موفق کشورهایی چون آلمان، بلژیک، چین، عربستان سعودی و ... در ایجاد پارک های پتروشیمی گفت: در حوزه صنایع پایین دست، از بازار سه هزار میلیارد دلاری دنیا بسیار عقب هستیم و تقریبا سهمی از آن نداریم؛ باید برای این عقب ماندگی مزمن تلاش کنیم. وی افزود: با این هدف و دغدغه، شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس وارد عرصه احداث پارک های پتروشیمی شده است و با توجه به ظرفیت‌های موجود رسیدن به ثروت دهها میلیارد دلاری سخن گزافی نیست.

احداث پارک ها در چهار منطقه

مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس در ادامه گفت: با توجه به آماده بودن زیرساخت های مورد نیاز از جمله آب، برق، گاز و ...، پارک های پتروشیمی در "پارسیان"، "نایبند"، "ماهشهر" و "چابهار" زودتر از سایر مناطق احداث می شوند.

دکتر علی عسکری گفت: با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری در خصوص توسعه سواحل مکران، شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس در ایجاد زیرساخت های مورد نیاز اولیه در منطقه چابهار مشارکت می‌کند و با این اقدام، چهره و روند توسعه در این بندر مهم دگرگون می‌شود.

وی افزود: تا پایان سال اولین کلنگ ها را برای آغاز روند اجرایی طرح ها در این منطقه می زنیم و هر شرکت یا مجموعه ای که توانمندی سرمایه‌ای و فنی دارد، در احداث این پارک‌ها مشارکت کند؛ ما از ورود آنها استفاده می‌کنیم.

پیش بینی سازوکار مالی

دکتر علی عسکری با اشاره به اعلام آمادگی بانکهای عامل گفت: با این شرایط و  داشتن ظرفیت هایی چون صندوق توسعه ملی و مکانیسم صندوق پروژه ها، ساز و کار مالی برای ایجاد پارک های پتروشیمی پیش بینی شده است. وی افزود: با تأمین سرمایه کامل و مقدمات فنی، کشور شتاب بیشتری در زمینه خلق ثروت می‌گیرد و باید این اقدام راهبردی را به سرانجام برسانیم. وی پیش بینی کرد تا پایان دولت اول آقای رئیسی، تعدادی از این طرح ها به بهره برداری برسند.

ضرورت ورود نخبگان و شرکت های دانش بنیان داخلی

 دکتر علی عسکری مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس در ادامه با اشاره به اینکه معتقدیم شرکت‌های دانش بنیان و همچنین تولیدکنندگان داخلی برای ساخت این پارک‌ها باید به میدان بیایند و توان خود را بگذارند، تأکید کرد: خلق ثروت بدون توانمندی فناورانه میسر نیست به همین دلیل قصد داریم از شرکت‌ها و افراد دارای توانایی‌های فناوری و تولید و  همچنین نخبگان ، اساتید، دانشجویان و متخصصان برای بومی‌سازی و خلق لایسنس‌های مورد نیاز استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه راهبرد ما خلق ثروت از طریق دانش است و این پارک‌ها یکی از نمونه‌های بارز آن خواهد شد، افزود: شرکت های دانش بنیان داخلی باید در همه مراحل اعم از تأمین تجهیزات، خطوط تولید و ... مشارکت کنند. دکتر علی عسکری به تجربه موفق کشور آلمان در استفاده از مراکز تحقیق و توسعه اشاره و تصریح کرد: در ایران باید در حوزه های فرآیندی، آمیزه‌ای یا مخلوط(مانند آلیاژسازی) و پایین دستی فرمینگ از همه ظرفیت ها استفاده شود.

 

مدیریت برند، مسئولیت اجتماعی و روابط عمومی شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس


کپی لینک کوتاه خبر: https://rasadvarzeshi.com/d/4vqlyj