سه‌شنبه 04 مهر 1402 - 26 Sep 2023
رژیم غذایی کودک | مواد غذای در رژیم غذایی کودک
کد خبر: 27274

5 خوراکی که باید از رژیم غذایی کودک حذف شود

کودکان به انواع مواد غذایی و ویتامین ها نیاز دارند. اما خیلی از این مواد غذایی برای کودکان ممکن است مشکل ایجاد کند. در اینجا 5 خوراکی که باید از رژیم غذایی کودک حذف کنید را می شناسید.

کودکان به انواع مواد غذایی و ویتامین ها نیاز دارند. اما خیلی از این مواد غذایی برای کودکان ممکن است مشکل ایجاد کند. رژیم غذایی کودک باید با برنامه باشد. در رژیم غذایی کودک نباید به طور سرخود عمل کرد. رژیم غذایی کودک ممکن است سنگین باشد اما اجرای آن بسیار حائز اهمیت است. در اینجا 5 خوراکی که باید از رژیم غذایی کودک حذف کنید را می شناسید.

 

۱. ماست

ماست یکی از خوراکی‌های عالی برای کودکان است که می‌تواند به‌عنوان صبحانه، میان‌وعده یا حتی دسر مصرف شود، اما ماست انتخاب‌شده برای کودکان به‌هیچ‌وجه نباید حاوی قندهای افزوده باشد. ماست‌های یونانی غنی‌شده با ویتامین D که پروتئین بیشتری در کنار ترکیبات مغذی دیگر و البته پروبیوتیک‌ها دارند، واقعا انتخاب فوق‌العاده‌ای برای بچه‌ها هستند. افزودن توت‌های تازه یا غلات سبوس‌دار به این ماست‌ها می‌تواند ارزش تغذیه‌ای آنها را برای بچه‌ها نیز بیشتر کند.

رژیم غذایی کودک

۲. لوبیا و انواع حبوبات

انواع لوبیا و دیگر حبوبات مانند نخود جزو خوراکی‌های بسیار مغذی برای کودکان هستند. لوبیاهای مختلف که مقادیر بالایی از پروتئین و فیبر را به بدن می‌رسانند، منبع فوق‌العاده‌ای برای دریافت پروتئین‌های گیاهی هستند. البته لوبیا و دیگر انواع حبوبات زمانی برای بچه‌ها کاملا مفید خواهند بود که به‌صورت خانگی تهیه و مصرف شوند. بچه‌های ۴ تا ۸ ساله در طی هر روز باید ۲۵ گرم فیبر دریافت کنند، درحالی که گنجاندن لوبیا و دیگر حبوبات مانند نخود در رژیم غذایی آنان می‌تواند فیبر دریافتی آنان را به سطح استاندارد برساند. فیبرهای غذایی به تقویت گوارش کمک می‌کنند و نقش مثبتی در افزایش احساس سیری دارند.

۳. تخم‌مرغ

یک عدد تخم‌مرغ بزرگ حدود ۶ گرم پروتئین و مقادیر خوبی از ویتامین D را در کنار مقادیری از ویتامین B۱۲ و آهن وارد بدن می‌کند. انواع تخم‌مرغ غنی‌شده با اسیدهای چرب امگا-۳ هم به رشد مغزی کودکان کمک می‌کنند. در مورد کلسترول موجود در تخم‌مرغ هم لازم نیست نگران باشید زیرا چربی‌های اشباع و چربی‌های ترانس دارای اثرات اساسی‌تر و مخرب‌تری در جهت افزایش کلسترول بد خون هستند. بنابراین، به‌جای اینکه از خوراکی‌های ناسالم مانند فراورده‌های گوشتی در تهیه صبحانه برای بچه‌ها استفاده کنید، به‌راحتی می‌توانید تخم‌مرغ را در کنار سبزیجات یا صیفی‌جات برای فرزندتان آماده کنید.

۴. شیر

شیر نقش مهمی در شکل‌گیری استخوان‌های مستحکم دارد زیرا سرشار از کلسیم و ویتامین D است درحالی که مقادیر خوبی از فسفر، ویتامین B۱۲، پتاسیم و پروتئین را هم وارد بدن می‌کند. اگر فرزندتان به نوشیدن شیر گاو علاقه‌‌ای نشان نمی‌دهد، می‌توانید شیرهای جایگزین اما غیرشیرین‌شده را برای او تهیه کنید. در میان شیرهای جایگزین، میزان پروتئین موجود در شیر سویا از همه دیگر گزینه‌ها بیشتر است. شیر سویای غنی‌شده می‌تواند مقادیر بالایی از کلسیم و ویتامین D را به بدن برساند که معمولا با میزان این ترکیبات در شیر گاو برابر است.

۵. مغزها و دانه‌های خام

مغزها و دانه‌های خام، غیرشور و غیرچرب جزو بهترین خوراکی‌ها برای بچه‌ها هستند، درحالی که مقادیر بالایی از فیبرهای غذایی، پروتئین و چربی‌های سالم را برای بدن آنان فراهم می‌کنند. شما می‌توانید مغزها و دانه‌های مختلف مانند گردو، پسته، بادام، بادام‌زمینی، دانه آفتابگردان، دانه چیا و… را با همدیگر مخلوط کنید و هر روز مقداری از این خوراکی را به‌عنوان میان‌وعده در اختیار فرزندتان بگذارید. منیزیم یا امگا-۳ موجود در این خوراکی‌های سالم و ساده نیز به افزایش انرژی بدن و شکل‌گیری استخوان‌ها کمک می‌کنند.


کپی لینک کوتاه خبر: https://rasadvarzeshi.com/d/27qrk6