بلیت را بریل چاپ کنید

"سه‌کلیک" برای نابینایان تا سفر به مقصد

کدخبر : 13157

"سه‌کلیک" هم‌زمان با روز جهانی عصای سفید، از سامانه فروش بلیت‌ هواپیما و قطار با خط بریل به منظور تسهیل امور نابینایان رونمایی کرد.

به گزارش رصدورزشی، طبق آمار انجمن نابینایان ایران حدود ۸۰۰ هزار نفر در کشورمان با اختلال بینایی مواجه‌اند که از این تعداد ۱۵۰ هزار نفر نابینای مطلق هستند و بر این اساس ایران جزو ۱۶ کشور اول دنیا در جمعیت بالای نابینایان است. 

این قشر فرهیخته که اغلب دارای سواد دانشگاهی بیشتر و بالاتری در بین انواع دیگر معلولیت‌ها هستند، سطح مطالبه‌گریشان نسبت به مشکلات و محدودیت‌های موجود ارکان کاری و زندگی به تناسب دانش‌شان، همواره روندی صعودی داشته و دارد؛ به گونه‌ای که همین خواسته‌های بر حق و مطالبات متناسب با محدودیت جسمی‌شان، مسئولان و بخش‌ها را به تدارک امکانات مطلوب این جامعه هدف سوق داده است.

باتوجه به جمعیت بالای نابینایان کشور و علی‌رغم تمامی تلاش‌های صورت گرفته نهادی و انفرادی برای رفع چالش‌های پیش‌روی این قشر، همچنان امکانات و شرایط درخورِ کمی برایشان فراهم شده است و به عنوان مثال نابینایان عزیز کشورمان همچنان نیازمند سامانه‌های هوشمندی برای پرداخت‌های آنلاین و دسترسی به سیستم رفت‌وآمد آسان‌تری در سطح شهر هستند.

هر چند دایره نیازهای اصلی این قشر محروم از قدرت بینایی حول «احترام اجتماعی» و «استقلال فردی» می‌گردد و به هر میزان دنیای موجود با تمامی ابعاد و ساختارها را برای آنان قابل لمس‌تر کنیم گامی در جهت تحقق این دو مهم برداشته‌ایم، اما در بخش خدمات مبتنی بر فناوری باید این مسئله را باید کرد که در حال حاضر تنها چند اپلیکیشن به صورت تخصصی برای سرویس‌دهی به نابینایان طراحی شده که متأسفانه یا از دسترس کاربران ایرانی خارج هستند یا استفاده از آنها نیازمند پرداخت بوده و رایگان نیست. 

اما سایت "سه کلیک" با آگاهی نسبت به محدودیت‌های موجود و نیازسنجی از کاربران فعال خود، برای نخستین بار طرحی را به مناسبت روز جهانی عصای سفید کلید زده که طبق سناریوی آن، افراد نابینا و کم بینا بدون هیچگونه هزینه اضافه‌ای می‌توانند هم‌زمان با اجرای پروسه سفارس بلیت در این سایت، خروجی فرآیند (صدور بلیت) خود را با "خط بریل" دریافت کنند.

این سایت با ارائه‌ بلیت‌های مقرون به صرفه در تمامی مسیرهای داخلی و خارجی در تلاش است تا به انتخاب اول مسافران خود برای خرید بلیت هواپیما بدل شود. همچنین که تمامی مراحل خرید و رزرو آنلاین بلیت هواپیما و قطار از سایت سه کلیک در کسری از زمان برای مسافر رقم خواهد خورد و الزامی برای مراجعه‌ی حضوری نیست. 

مسافران می‌توانند با ورود به پنل رزرواسیون سایت سه کلیک، بلیت چارتری و یا بلیت سیستمی خود را از ایرلاین‌های مختلف داخلی و خارجی خریداری کنند. سایت سه کلیک سه چیز را محقق کرده است؛ سرعت در خرید بلیت، فروش بلیت با نازلترین قیمت‌ها و دسترسی به تمامی ایرلاین‌های داخلی و خارجی.  

این سایت برای اولین بار امکاناتی را در دسترس این قشر قرار می‌دهد تا مشکلات افراد نابینا را در بخش رفت‌و آمد کم کرده و سفر را برای آن‌ها راحت‌تر کند. این خدمات از ۲۴ مهرماه که روز جهانی عصای سفید است در دسترس تمامی این قشر قرار خواهد گرفت و تنها کافیست در سفارش خود از این سایت تیک مربوط به افراد نابینا زده تا بلیت به شکل بریل صادر شود.

 

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

آنچه دیگران می خوانند:
    ‍‍‍
    روی خط رسانه
    تبلیغات متنی