شنبه 05 خرداد 1403 - 25 May 2024
تاریخ انتشار: 1402/10/24 03:30
نقل و انتقالات زمستانی| استقلال
کد خبر: 126868

کابوس روزهای سخت استقلال| آبی‌ها از سه پنجره نقل و انتقالاتی محروم شدند؟

در حالی که تمامی تیم‌های ایرانی خود را آماده فعالیت نقل و انتقالاتی زمستانی می‌کردند، نام چند باشگاه از فوتبال ایران از جمله تیم‌ استقلال در لیست فیفا دیده می‌شود که از نقل و انتقالات جدید تا زمان پرداخت بدهی‌های‌شان منع شده‌اند.

به گزارش ورزش سه، با تعطیلی رقابت‌های لیگ برتر فوتبال ایران، تمام توجه علاقه‌مندان به فوتبال، به نقل و انتقالات زمستانی معطوف شده است. جایی که هواداران استقلال به دنبال جذب نفرات جدید و تقویت تیم‌های مورد علاقه خود هستند اما به نظر می‌رسد که تیم‌ استقلال با بحران بزرگی روبه‌رو شده‌اند.سایت رسمی فیفا سامانه‌ای را راه‌اندازی کرده که طی آن، اسامی تمامی تیم‌های فوتبال جهان که از جذب بازیکن ممنوع شده و اصطلاحا پنجره نقل و انتقالاتی آنها بسته است، به نمایش گذاشته می‌شود تا بازیکنان و مربیان در سراسر دنیا پیش از عقد قرارداد با باشگاه جدید، نسبت به مقصد مورد نظر خود آگاه باشند.در این سامانه، درج شده است که باشگاه استقلال تهران تا سه پنجره نقل و انتقالاتی از جذب بازیکن محروم است.

پرسپولیس، استقلال، مس رفسنجان و آلومینیوم از جمله تیم‌هایی هستند که از سوی اعضای خارجی پیشین خود مورد شکایت قرار گرفته‌اند و باید بدهی‌های خود را بپردازند. در شرایطی که تصور می‌شد طبق قوانین جدید فیفا بلافاصله بعد از پرداخت بدهی پنجره نقل و انتقالاتی باز می‌شود، درج تعداد پنجره محروم شده تیم‌ها از فعالیت، ابهامات زیادی را به وجود آورد و حتی برخی از افراد حقوقی اطلاعات غلطی به مخاطبان تیم‌ها دادند.

ماجرا از جایی شروع شد که در کادر مربوط به محرومیت استقلال قید شد که این باشگاه از سه پنجره نقل و انتقالاتی محروم شده ولی مقابل نام پرسپولیس از عبارتی استفاده شده که نشان می‌دهد به محض پرداخت طلب شاکی، پنجره این تیم باز می‌شود. همین موضوع باعث بروز شایعاتی شد مبنی بر اینکه پنجره آبی‌ها به صورت قطعی بسته شده و حتی با پرداخت بدهی‌های خارجی نیز باز نمی‌شود.

عجیب اینکه معاون حقوقی باشگاه استقلال نیز اعلام کرده درج عدد 3 در جدول مربوطه به دلیل این بوده که این رای به خاطر شکایت 3 نفر صادر شده است ولی این موضوع کاملا رد می‌شود چرا که آلومینیوم نیز شرایط مشابهی را تجربه می‌کند و این درحالی است که این باشگاه اراکی فقط یک شاکی دارد.

درج شدن عدد سه جلوی تعداد محرومیت باشگاه‌ها از نقل و انتقالات به این معناست که این باشگاه‌های بدهکار حداکثر تا سه پنجره فرصت دارند که پول بدهی را ندهند و در واقع پس از ثبت شکایت از آنها، جریمه‌شان بسته شدن پنجره نقل و انتقالاتی است و تعداد محرومیت‌های درج شده نیز ددلاینی است که باشگاه‌ها تا آن زمان فرصت دارند با شاکیان خود تسویه حساب کنند. حال اگر بدهی را زودتر پرداخت کنند پنجره نقل و انتقالاتی‌شان بلافاصله باز می‌شود و اگر پرداخت نکنند جریمه‌شان بسته بودن پنجره تا حداکثر زمان تعیین شده است و پس از آن جریمه های جدیدی در نظر گرفته می‌شود.

1890299

به طور مثال اگر استقلال طلب دستیاران ساپینتو را نپردازد تا سه پنجره از فعالیت محروم خواهد بود و پس از یک و نیم سال این باشگاه به کمیته انضباطی فیفا معرفی می‌شود و آنها یک ماه دیگر به این باشگاه فرصت می‌دهند. اگر بعد از یک ماه بار دیگر این بدهی پرداخت نشود باشگاه با توجه به رقم بدهی از ۳ تا ۱۲ امتیازش کسر می‌شود. در مرحله بعدی نیز اگر بدهی پرداخت نشود آن باشگاه به یک دسته پایین‌تر سقوط خواهد کرد.

در واقع سه پنجره محرومیت استقلال مهلتی است که باشگاه استقلال فرصت دارد تا بدهی‌های خود را بپردازد تا به کمیته انضباطی فیفا معرفی نشود‌. بنابراین استقلال نیز مانند پرسپولیس می‌تواند بلافاصله پس از تسویه حساب با شاکیان فعالیت نقل و انتقالاتی خود را از سر بگیرد.

شاید تفاوت اینکه جلوی نام پرسپولیس عبارت موقتی درج شده، کمتر بودن مبلغ بدهی آنها باشد. سرخ‌ها در حال حاضر تنها پرونده مالیات رادوشویچ را در فیفا دارند که آن هم نمی‌تواند مشکل خاصی برای این باشگاه به وجود بیاورد. بنابراین تعداد پنجره‌‌هایی که برای محرومیت باشگاه‌ها درج شده هیچ ربطی به تعداد شاکیان ندارد.


کپی لینک کوتاه خبر: https://rasadvarzeshi.com/d/3wwd8d