شنبه 05 اسفند 1402 - 24 Feb 2024
تاریخ انتشار: 1402/04/09 08:34
یارانه
کد خبر: 41691

یارانه بگیران حسابشان را فوری چک کنند | یارانه عید قربان واریز شد

بر اساس اعلام مسئولان وزارت کار احتمال اینکه اعتبار مازاد ۸۰ هزار تومان برای خانوارهای دهک‌های ۴ تا ۹ نیز فعال شود و دولت در آینده از سبد سلامت نظیر شوینده ها حمایت کند، وجود دارد.

با آغاز مرحله جدید طرح کالابرگ الکترونیکی کلیه خانوارهای دهک‌های اول تا سوم مشمول افزایش ۲۰ درصدی یارانه شدند. بر این اساس مبلغ ۸۰ هزار تومان در حساب سرپرستان خانوار شارژ شد و با این شرط که هر نفر از اعضای خانوار ۳۲۰ هزار تومان از یارانه ۴۰۰ هزار تومانی خود را صرف خرید کالابرگ کند، امکان استفاده از ۸۰ هزار تومان واریزی برای آنها به وجود آمد.

به موجب این طرح اعتبار کالابرگ برای همه یارانه‌بگیران از یک ماه قبل واریز می‌شود اما برای سه دهک اول تا سوم که دهک کم‌درآمد به شمار می‌روند، علاوه بر اعتبار موجود یعنی ۴۰۰ هزار تومان، ۲۰ درصد اعتبار مازاد به مبلغ ۸۰ هزار تومان واریز می‌شود. البته برای دهک‌های ۴ تا ۹ درآمدی صرفا اعتبار یارانه یک ماه زودتر واریز می‌شود که می‌توانند از لیست کالاهای پیش‌بینی شده در طرح خرید کنند.

در حال حاضر مبنای تعلق اعتبار، حمایت از خانوارهای محروم و کم درآمد است و دولت در نظر دارد سبد غذایی موردنیاز خانوارها که در حال حاضر با ۴۸۰ هزار تومان در ماه تهیه می‌شود، برای سلامت خانوار  در اختیار آنها قرار گیرد. بر همین اساس این شرط قرار داده شده که اگر کسی به میزان ۳۲۰ هزار تومان از یارانه ۴۰۰ هزار تومانی خود را از ۱۱ قلم کالای پیش بینی شده در طرح خرید کند اعتبار مازاد یعنی ۸۰ هزار تومان برای آن خانوارها شارژ می‌شود.

احتمال شارژ اعتبار ۸۰ هزار تومانی برای دهک‌های ۴ تا ۹

لازم به ذکر است که لیست بیش از ۵۸ هزار فروشگاه‌ فعال در برنامه کاربردی "شما" به نشانی https://shoma.sfara.ir مشخص شده و هنگامی که GPS تلفن همراه روشن شود می‌توان از طریق برنامه شما، تمام فروشگاه‌ها و مغازه‌های اطراف محل سکونت یا کار که عضو این طرح هستند را مشاهده کرد.همچنین سامانه تلفنی کالابرگ الکترونیک در مرحله تکمیل است که به زودی جهت رفاه حال خانوارها راه اندازی خواهد شد.جهت اطلاع از باقیمانده اعتبار یارانه نیز می‌توان کد دستوری #۱۴۶۳*۵۰۰* را شماره‌گیری کرد.

در همین راستا عسگریان - معاون رفاه وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی روز گذشته در حاشیه دیدار وزیران کار ایران و قطر جزئیات تازه ای از اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی ارائه کرد.

احتمال افزایش مجدد اعتبار مازاد تا ۳۰ درصد

آنطور که وی گفته در طرح جدید کالابرگ الکترونیک که برای سه دهک اول تا سوم اجرا شده مبلغ یارانه افراد ثابت و ۴۰۰ هزار تومان است، اما اعتباری که به شکل مازاد به آن تعلق می‌گیرد برای سه دهک پایین ۲۰ درصد و معادل ۸۰ هزار تومان است که ممکن است به تناسب تورم در آینده این اعتبار ۲۵ درصد یا ۳۰ درصد شود.

وی از احتمال اجرای افزایش ۲۰ درصدی یارانه برای خانوارهای دهک ۴ تا ۹ خبر داد و گفت: ممکن است در آینده اعتبار مازاد برای دهک های ۴ تا ۹ هم اجرا شود ولی در حال حاضر سه دهک اول مشمول این طرح شده اند.

۱۱ کالای اساسی، تعزیراتی و دارای بارکد خوان است

به گفته معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی قیمت اقلام ۱۱گانه تعزیراتی است و اگر به قیمت بالاتر فروخته شوند مردم می‌توانند به سازمان تعزیرات شکایت کنند چون همه کالاها بارکدخوان دارند. قیمت مرغ هم در این طرح تعزیراتی است و نوسان آن تحت کنترل و نظارت سازان تعزیرات است و دولت درصدد است که اگر تورمی در این کالاها به وجود آمد با اعتبار یارانه کالابرگ آن را جبران کند.

وی در عین حال تاکید کرد که خانوارها مختارند ۱۱ قلم کالای اساسی را از هر برند و نام و نشان تجاری خرید کنند چون مبنا کالاهای اساسی است؛ مثلا در این طرح مبنا شیرکم چرب است و اگر کسی نوع دیگری از شیر را خریداری کرده باشد فقط همان قیمت مبنا برای او محاسبه خواهد شد.

آنطور که عسگریان گفته در حال حاضر برنامه دولت حمایت از سبد غذایی و جلوگیری از فقر غذایی جامعه است که از طریق سبد کالابرگ دنبال می کند ولی ممکن است در آینده از سبد سلامت نظیر شوینده‌ها و اقلام بهداشتی هم حمایت کند.

پیشتر علی حسین رعیتی فرد - معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی جامعه کارگری را مشمول طرح کالابرگ الکترونیک دانسته و گفته بود: افزایش یارانه برای سه دهک اول در راستای تقویت معیشت کارگران و پر کردن فاصله مزد و سبد معیشت است و این افزایش کمک خوبی است و دولت تلاش می‌کند در راستای کاهش فاصله بین مزد و معیشت، به معیشت طبقات پایین‌ نگاه ویژه‌تری داشته باشد.

در حال حاضر هشت فروشگاه زنجیره‌ای افق کوروش، رفاه، دیلی مارکت، جانبو، گندم و هفت، وال مارکت و هایپرمی به این طرح ملی پیوسته‌ و به وزارت کار متصل شده‌اند و امکان خرید از تمام شعب این فروشگاه‌ها برای مردم فراهم شده است.استفاده از کالابرگ الکترونیکی اختیاری است و خانوارها می‌توانند یک ماه زودتر از واریز یارانه از اعتبار خود استفاده و از هر فروشگاه یا سوپرمارکتی، کالای مورد نظر خود را از لیست ۱۱ قلم کالای اساسی پیش گفته با هر عنوان و برندی انتخاب و خریداری کنند.

به گزارش ایسنا،‌طبق آخرین اخبار ۷۰ هزار فروشگاه در سراسر کشور به سامانه کالابرگ الکترونیک متصل شده و تراکنش‌های صورت گرفته از مرز ۶۰ هزار تراکنش در روز گذشته است./ ایسنا

رقم و زمان واریز یارانه نقدی عید قربان اعلام شد 

تیرماه سال گذشته بود که برخی رسانه‌ها از پرداخت یارانه عید قربان خبر دادند اما بعدا معلوم شد که چنین یارانه‌ای صحت ندارد و قرار است همان یارانه نقدی به حساب سرپرستان خانوار واریز شود. آیا امسال دولت تصمیم به واریز یارانه عید قربان دارد؟ مبلغ احتمالی آن چقدر است؟

 هرچند پارسال هم اخباری مبنی بر واریز یارانه عید قربان منتشر شد و در صدر اخبار رسانه‌ها قرار گرفت، اما آنچه بعدا مشخص شد این بود که منظور همان پرداخت یارانه نقدی است که به صورت اتفاقی با روز عید قربان همزمان شده بود. امسال هم تا کنون خبری در این باره منتشر نشده و از آنجایی که پنج‌شنبه، هشتم تیرماه روز عید اعلام شده است، بنابراین احتمالا خبری از یارانه نقدی هم نخواهد بود.

تیرماه سال گذشته بود که برخی رسانه‌ها از پرداخت یارانه عید قربان خبر دادند اما بعدا معلوم شد که چنین یارانه‌ای صحت ندارد و قرار است همان یارانه نقدی به حساب سرپرستان خانوار واریز شود.

دولت در بیستم هر ماه یارانه نقدی را پرداخت می‌کند، پارسال عم عید قربان مصادف با ۱۹ تیرماه بود و به همین دلیل برخی گمانه‌زنی‌ها درباره اینکه قرار است یارانه دیگری به دست مشمولان برسد، بالا گرفت. با اینحال، یارانه نقدی به روال دوره‌های قبل برای دهک‌های اول تا سوم به میزان ۴۰۰ هزار تومان واریز شد و به بقیه هم ۳۰۰ هزار تومان رسید.

مبلغ یارانه چقدر است؟

هرچند هنوز اخباری درباره پرداخت یارانه عید قربان منتشر نشده، اما اگر دولت قصد بر انجام این کار داشته باشد، مبلغ آن چقدر است؟

آنچه درباره مبلغ یارانه نقدی در بودجه ۱۴۰۲ آمده است، به مانند سال قبل است؛ یعنی ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومان. اما اخیرا خبری منتشر شده مبنی بر افزایش ۲۰ درصدی مبلغ یارانه نقدی. در ابتدا اینگونه تصور شد که دولت قصد دارد مبلغ یارانه نقدی تمام یارانه‌بگیران را به میزان ۲۰ درصد افزایش دهد، اما تجارت‌نیوز همزمان با انتشار این گمانه‌زنی‌ها از طیبه حسینی- سخنگوی سازمان هدفمندی یارانه‌ها پیگیر جزئیات این طرح شد. حسینی با تایید این خبر تاکید کرد که افزایش یارانه تنها به اقشار دهک اول تا سوم تحت پوشش کمیته امداد یا سازمان بهزیستی پرداخت می‌شود نه کل یارانه‌بگیران.

در ضمن، او به این نکته هم اشاره کرد که رقمی که قرار است به مبلغ یارانه اضافه شود، نقدی نخواهد بود و صرفا برای خرید کالاهای اساسی مشمول طرح کالابرگ است. اخیرا هم این کار کلید خورده و افزایش ۲۰ درصدی مبلغ یارانه برای دهک‌های اول تا سوم در قالب طرح کالابرگ الکترونیک آغاز شده است.

باید منتظر ماند و دید در روزهای آینده خبری درباره پرداخت یارانه عید قربان از سوی دولتمردان منتشر خواهد شد یا خیر؛ اگر دولت تصمیم بر این کار بگیرد، مبلغ این یارانه چقدر خواهد بود و مشمولان آن چه کسانی هستند؟

جمع کل قیمت یارانه سبد کالابرگ در اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ مبلغ ۴۳۹ هزار و ۶۸۰ تومان بوده که اکنون به نرخ روز ۸۴۶ هزار و ۶۱۰ تومان رسیده و مابه التفاوت آن حدود ۴۰۷ هزار تومان افزایش را نشان می‌دهد

جمع کل قیمت سبد کالابرگ در اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ مبلغ ۴۳۹ هزار و ۶۸۰ تومان بوده که اکنون به نرخ روز ۸۴۶ هزار و ۶۱۰ تومان رسیده و مابه التفاوت آن حدود ۴۰۷ هزار تومان افزایش را نشان می‌دهد.

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی لیست جزئیات جدول اقلام غذایی کالابرگ الکترونیک و قیمت هر قلم غذایی به نرخ اردیبهشت سال ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ و مابه التفاوت آن را اعلام کرده است.

به گزارش ایسنا، با آغاز مرحله جدید طرح کالابرگ الکترونیکی کلیه خانوارهای دهک‌های اول تا سوم مشمول افزایش ۲۰ درصدی یارانه شدند. بر این اساس مبلغ ۸۰ هزار تومان در حساب سرپرستان خانوار شارژ شد و با این شرط که هر نفر از اعضای خانوار ۳۲۰ هزار تومان از یارانه ۴۰۰ هزار تومانی خود را صرف خرید کالابرگ کند، امکان استفاده از ۸۰ هزار تومان واریزی برای آنها فراهم شد.

به موجب این طرح اعتبار کالابرگ برای همه یارانه‌بگیران از یک ماه قبل واریز می‌شود اما برای سه دهک اول تا سوم که دهک کم‌درآمد به شمار می‌روند، علاوه بر اعتبار موجود یعنی ۴۰۰ هزار تومان، ۲۰ درصد اعتبار اضافی به مبلغ ۸۰ هزار تومان واریز می‌شود. البته برای دهک‌های ۴ تا ۹ درآمدی صرفا اعتبار یارانه یک ماه زودتر واریز می‌شود که می‌توانند از لیست کالاهای پیش‌بینی شده در طرح خرید کنند.

در این طرح ۱۱ قلم کالای اساسی شامل برنج ایرانی، گوشت منجمد گوساله، حبوبات، بطری شیر کم چرب، پنیر، ماست پگاه،‌ مرغ، تخم‌مرغ، روغن مایع، ماکارونی و قند و شکر جهت عرضه به خانوارها پیش‌بینی شده است که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در اطلاعیه‌ جدید خود لیست جزئیات جدول اقلام غذایی طرح ملی کالابرگ الکترونیک که شامل ۱۱ قلم غذایی، حجم اقلام، قیمت هر قلم غذایی به مبداء اردیبهشت‌ ماه سال ۱۴۰۱، قیمت همان کالا در اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۲، مابه‌ التفاوت اقلام مذکور و جمع‌بندی کلی اقلام است را جهت اطلاع خانوارها اعلام کرد.


کپی لینک کوتاه خبر: https://rasadvarzeshi.com/d/4vzxvz