جمعه 31 فروردین 1403 - 19 Apr 2024
تاریخ انتشار: 1401/12/26 02:50
بورس | بازار بورس | پیشبینی بورس | رشد بازار بورس
کد خبر: 37719

پیشبینی بورس در سال آینده | می توانیم به بورس اعتماد کنیم؟

یک کارشناس بازار سرمایه بر این باور است که این بازار در سال ۱۴۰۲ بیشترین بازدهی را در میان سایر بازارهای مالی خواهد داشت.

بورس یا بازار سرمایه، پلتفرمی است که امکان خرید و فروش انواع اوراق بهادار از جمله سهام، آتی‌ها و اختیارات را فراهم می‌کند. در این بازار، صاحبان سهام با حضور دلالان بورس، سهام خود را به مشتریان عرضه می‌کنند. روزانه، در بازار سهام، نوساناتی در قیمت سهام رخ می‌دهد و تغییرات مختلفی مانند شرایط بازار، تحولات سیاسی و اقتصادی، اخبار شرکت‌ها و... می‌توانند قیمت سهام را تحت تأثیر قرار دهند. در نتیجه، بازار سهام به عنوان یک شاخص اقتصادی شناخته شده و تأثیر مستقیمی بر رشد اقتصادی و فرصت‌های شغلی دارد.

بورس

درمورد وضعیت بازار سرمایه در سال جاری عنوان کرد: ناملایمتی‌ها و تصمیمات غیرارشنلاسی که در سال ۱۴۰۱ گرفته شد اختلاف فاحش بازدهی بین بورس و سایر بازارها را ایجاد کرد. با این وجود تمهیدات لازم و انگیزه لازم برای رشد این بازار در سال آینده وجود دارد.

وی ادامه داد: یکی از عواملی که باعث صعود بازار سرمایه در سال آینده خواهد شد نرخ ارز است که باعث سود شرکت‌های صادرات‌محور و کامودیتی محور خواهد شد که این موضوع روی بازار تاثیرگذار خواهد بود. از طرف دیگر محدودیت‌های ناشی از قیمت‌گذاری دستوری در سال آینده کم‌رنگ خواهد شد.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به نرخ تورم اظهار کرد: همچنین آثار ناشی از تورم همه بازارها را تحت تاثیر قرار داده است. همه این عوامل باعث می‌شود بازدهی کم بازار سرمایه در سال جاری، سال آینده جبران شود. در این میان سایر بازارها از جمله مسکن، خودرو، طلا و ارز اشباع شدند و حباب آن‌ها درحال اصلاح است و این موضوع مقدمات بازدهی بیشتر بورس نسبت به سایر بازارها را در سال ۱۴۰۲ فراهم می‌کند. بنابراین می‌توان گفت بورس بالاترین بازدهی و کمترین ریسک برای سرمایه گذاری را داشته باشد.


کپی لینک کوتاه خبر: https://rasadvarzeshi.com/d/4vqon6