شنبه 01 مهر 1402 - 23 Sep 2023
طی 18 روز کاری در دی ماه؛
کد خبر: 35564

ارزش معاملات خرد 77 درصد رشد کرد

شاخص کل فرابورس ایران که در آخرین روز آذر ماه توانسته بود وارد کانال 19 هزار شود، روند صعودی خود را در روزهای سرد دی ماه تداوم بخشید و در این مسیر توانست ضمن بازپس‌گیری کانال‌های 20 و 21 هزار، با ثبت 12.2 درصد رشد، روی ارتفاع 21 هزار و 508 واحد قرار گیرد. همزمان ارزش معاملات خرد سهام با ثبت رشد 77 درصدی نسبت به ماه آذر به بیش از 46 هزار میلیارد تومان رسید که نشان دهنده فعالیت معامله‌گران خرد و رونق بازار سهام است.

نخستین ماه زمستان با 18روز معاملاتی در حالی به پایان رسید که در مجموع افزون بر 150 میلیارد برگه انواع دارایی مالی در بازارهای مختلف فرابورس مورد داد و ستد قرار گرفت و معاملاتی به ارزش نزدیک به 980 هزار میلیارد تومان را به ثبت رساند.

روند متغیرهای مختلف فرابورس از داغ بودن تنور معاملات در روزهای سرد دی ماه امسال حکایت داشت به شکلی که حجم معاملات فرابورس 255 درصد رشد و ارزش معاملات نیز 54 درصد افزایش را تجربه کردند.

در ماه گذشته در حالی که شاهد عرضه اولیه 10 درصد از سهام «فروژ» بودیم، روزانه به طور میانگین معاملاتی به ارزش 2 هزار و 947 میلیارد تومان در بازار سهام فرابورس به ثبت رسید که در هفته آخر معاملاتی، ارزش معاملات سهام رو به افزایش گذاشت و پررونق‌ترین روز این بازار در 27 دی ماه و همزمان با عرضه اولیه «فروژ» رقم خورد.

نگاهی به ارزش و حجم تفکیکی معاملات سهام فرابورس نشان می‌دهد در ماهی که گذشت، داد و ستدهایی به ارزش بالغ بر 19 هزار و 703 میلیارد تومان در بازار اول به ثبت رسید تا این بازار بیشترین ارزش معاملات سهام را از آن خود کند و 223 درصد رشد را نسبت به دی ماه سال قبل نشان دهد. اعداد و ارقام مبادلات در بازارهای دوم و پایه نیز هر دو از رونق‌گیری نسبت به مدت مشابه سال قبل حکایت داشت.

از سوی دیگر نگاهی به جدول ارزش و حجم معاملات بازارهای فرابورس از این حکایت دارد که بیشترین رشد ارزش معاملات نسبت به دی 1400، در بازار ابزارهای مشتقه به ثبت رسیده است به شکلی که ارزش معاملات با رسیدن به 170 میلیارد تومان، بیش از 4 هزار درصد رشد را رقم زده است.

جزئیات عملکرد بازارهای ابزارهای نوین مالی

طی دی ماه در بازار ابزارهای نوین مالی مجموعا 46 میلیارد برگه دارایی مالی اعم از اوراق و واحدهای سرمایه‌گذاری مورد مبادله قرار گرفت و معاملات به ارزش 926 هزار میلیارد تومان را ثبت کرد. در این این میان ارزش معاملات اوراق مالی اسلامی به 881 هزار میلیارد تومان رسید و ارزش معاملات صندوق‌های قابل معامله به 44 هزار و 617 میلیارد تومان افزون شد.

گفتنی است حجم و ارزش معاملات ETFها به ترتیب با 459 و 388 درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال گذشته، بیشترین رشد را در معاملات ابزارهای نوین مالی به ثبت رساندند.

نگاهی به داده‌های مربوط به اوراق تسهیلات مسکن حاکی از این است که با وجود کاهش تعداد معاملات، ارزش و حجم داد و ستدهای این اوراق هر دو افزایش یافته و در این ماه 589 میلیارد تومان تسه مورد مبادله قرار گرفت.

گروه‌های پیشرو معاملات

ارزش معاملات خرد سهام در ماهی که گذشت 46 هزار و 500 میلیارد تومان بود که با وجود صدر نشینی گروه «سرمایه‌گذاری‌ها» در مجموع شاهد توزیع متوازنی میان گروه‌های مختلف بودیم به شکلی که این گروه در کنار «محصولات شیمیایی»، «هتل و رستوران»، «فلزات اساسی» و «خودرو و ساخت قطعات» 38 درصد از ارزش معاملات را به ثبت رساندند.

پرونده دی ماه فرابورس در حالی بسته می‌شود که فرابورس ایران در آخرین روز کاری این ماه نسبت به ماه پیش از آن 10 درصد بزرگ‌تر شد و ارزش بازار فرابورس به عدد 2 میلیون میلیارد تومان افزون شد.

بازدهی مثبت 2 درصدی آیفکس در هفته گذشته

طی هفته‌ای که گذشت شاخص کل آیفکس با بازدهی 2.3 درصدی کار خود را به پایان رساند. به این ترتیب طی این پنج روز معاملاتی این متغیر توانست با 474 واحد صعود در سطح 21 هزار و 507 قرار گرفت.

همچنین در این 5 روز معاملاتی ارزش بازار نیز 2.2 واحد بزرگ‌تر شد.

گفتنی است در هفته‌ای که گذشت بیش از 36 میلیارد ورقه انواع دارایی مالی به ارزش بالغ بر 251 هزار میلیارد تومان در 2.4 میلیون نوبت معاملاتی دست به دست شد. طی این داد و ستدها ارزش معاملات تغییری خاصی نسبت به هفته ماقبل نداشت و تنها 0.14 درصد کم شد. حجم معاملات هم 20 درصد افت داشت اما تعداد معاملات 21 درصد بیشتر شد.

ارزش معاملات به تفکیک معاملات نشان می‌دهد طی این مدت ارزش معاملات بازار دوم 49 درصد افزایش داشته است. به این ترتیب که بیش از 5هزار و 500 میلیارد تومان معاملات در این بازار ثبت شده است.

همچنین بازار شرکت‌های کوچک و متوسط هم در این مدت با رشد 48 درصدی ارزش معاملات مواجه شد. ارزش معاملات در این بازار طی هفته گذشته بیش از 27 میلیارد تومان بود.

بازار اول فرابورس در آخرین هفته دی ماه شاهد معاملاتی به ارزش 5هزار و 100 میلیارد تومان بود که 15 درصد نسبت به هفته ماقبل افت داشته است.

همچنین طی مدت مورد بررسی بیش از 3هزار و 900 میلیارد تومان معاملات در بازار پایه به ثبت رسید که این معاملات هم با 15 درصد افت همراه بوده است.

در بازار ابزارهای مشتقه هم طی 5 روز معاملاتی حدود 44 میلیارد تومان معاملات انجام شده که 28 درصد کاهش داشته است.

در بازار ابزارهای نوین مالی در هفته گذشته بیش از 236 هزار میلیارد تومان معاملات به ثبت رسید که نسبت به هفته ماقبل تغییر چندانی نداشته است.

ارزش معاملات خرد در بازار هفته گذشته بیش از 12 هزار میلیارد تومان بود که 37 درصد آن متعلق به 5 صنعت فلزات اساسی، سرمایه گذاری ها، محصولات شیمیایی ، انبوه سازی و هتل و رستوران بوده است.

 

مدیریت ارتباطات فرابورس ایران


کپی لینک کوتاه خبر: https://rasadvarzeshi.com/d/4p9ngl