چهارشنبه 08 آذر 1402 - 29 Nov 2023
تاریخ انتشار: 1401/08/30 07:53
مدیر مجتمع پتاس خور و بیابانک اعلام کرد:
کد خبر: 31782

رکورد استخراج و تولید با کیفیت ؛ نتیجه واگذاری پتاس خور و بیابانک به راهبر

مدیر مجتمع پتاس خور و بیابانک اعلام کرد: در دوره بهره برداری جدید این مجتمع توسط راهبر، میزان استخراج و تولید افزایش و نیز کیفیت محصولات ارتقا یافت.

سید حسین شهامی ضمن بیان این مطلب گفت: طی سال 1400 بالاترین رکورد استخراج ماده معدنی در طول دوره بهره‌برداری معدن پتاس خور و بیابانک ثبت شد و با 12 درصد رشد نسبت به سال قبل از آن، حدود 20 میلیون و 800 هزار متر مکعب ماده معدنی شورابه طی سال ۱۴۰۰ استخراج شد.

وی افزود: این رشد ناشی از سرمایه‌گذاری انجام‌شده و توسعه عوارض استخراج شورابه (چاه، کانال و آبگیر) در معدن مذکور بود.

برنامه افزایش ظرفیت تولید به 100 هزار تن

مدیر مجتمع پتاس خور و بیابانک گفت: به رغم تشدید تحریم‌ها و محدودیت‌های مصرف برق در فصل تابستان، این مجتمع طی سال 1400 با تولید 37 هزار تن کلرید پتاسیم، رشد 45 درصدی نسبت به مدت مشابه سال ۹۹ را ثبت کرد.

وی با بیان اینکه تا سال 1406 این مجتمع موظف به افزایش ظرفیت تولید پتاس به 100 هزار تن در سال است، گفت: از ابتدای شروع به کار شرکت راهبر در مجتمع پتاس، با تدوین طرح جامع اکتشاف پلایاهای کویر مرکزی ایران درصدد عملیاتی کردن نقشه راه اکتشاف و تجهیز معادن پتاس پلایاهای خوروبیابانک، میانی و ترود است.

وی افزود: این اقدام با هدف فراهم کردن زمینه تولید محصولات قابل استحصال از شورابه ها برای سال های آتی است. از این رو، تاکنون 2 دستگاه حفاری اکتشافی خریداری و در معدن مستقر شده تا با تکیه بر نتایج حاصل از مطالعات گمانه‌ها، نقشه جانمایی توسعه عوارض استخراج شورابه (چاه، کانال و آبگیر) در این معادن تهیه و پیاده‌سازی شود.

دستاوردهای سال 1400

شهامی با اشاره به دریافت پروانه کاربرد علامت استاندارد ملی برای محصول پتاس از سازمان ملی استاندارد ایران به عنوان یکی از اقدامات شاخص مجتمع پتاس در سال 1400، گفت: این دستاورد در نتیجه تولید باکیفیت محصول طبق استاندارد ملی 5285 و حضور مستمر و تأثیرگذار در بازار حاصل ‌شده و تأمین بخشی از نیاز تولیدکنندگان داخلی کودهای کشاورزی کشور را به دنبال داشته است.

وی افزود: همچنین طی سال 1400، دستاوردهای ارزشمندی در حوزه بهداشت، ایمنی، محیط‌زیست و انرژی کسب ‌شده که “خانه بهداشت کارگری نمونه ملی (کشوری)“ و انتخاب به‌عنوان “معدن سبز“ از آن جمله است.

در میان اخبار

فراهم کردن شرایط از سوی ایمپاسکو

مدیر مجتمع پتاس خور و بیابانک خاطرنشان کرد: مدیریت شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران (ایمپاسکو) به ‌عنوان دستگاه نظارت عالیه قرارداد راهبری، از ابتدای واگذاری ضمن انجام‌ وظیفه نظارتی خود همواره سعی کرده شرایط فعالیت راهبر را به گونه‌ای فراهم کند که بخش خصوصی مستقر در مجتمع، جز دغدغه عملیاتی و تولیدی، مشغله دیگری نداشته باشد.

به وجود نیامدن مشکلات واگذاری های در راهبری ها

سرپرست مجتمع پتاس خور و بیابانک درباره روش واگذاری مجتمع ها به راهبر تشریح کرد: با توجه به اینکه در واگذاری به روش راهبری، مالکیت مجموعه همواره در اختیار دولت است، به طور قطع مشکلات ناشی از خصوصی‌سازی و واگذاری‌ها مربوط به سال های اخیر، به وجود نخواهد آمد.

وی افزود: با روش فعلی، به دلیل تفویض اختیار نشدن به بخش خصوصی برای فروش تجهیزات، تغییر کاربری و فروش اراضی، جذابیتی برای فعالیت های ناسالم وجود نداشته و تنها بخش خصوصی توانمند و مصمم به سرمایه‌گذاری و فعالیت تولیدی، وارد این عرصه می‌شود.

شهامی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر، دولت هم از جهت اختیار نظارت بر مدیریت صحیح مصرف منابع و صیانت از اموال مجموعه، همواره ناظر بر اعمال راهبر و نگهبان بیت‌المال خواهد بود. بنابراین در صورت قصور احتمالی راهبران، ایمیدرو به‌عنوان دستگاه نظارت، به سهولت می‌تواند مانع از انحراف عملکرد شود و حتی نسبت به خلع ید راهبر متخلف اقدام کند.

 

روابط عمومی ایمیدرو


کپی لینک کوتاه خبر: https://rasadvarzeshi.com/d/4jewxp