سه‌شنبه 02 مرداد 1403 - 23 Jul 2024
تاریخ انتشار: 1402/04/17 03:26
قیمت سکه
کد خبر: 41878

سکه گران می شود؟ | 3 پیش‌بینی متفاوت از قیمت سکه

​عده‌ای از تحلیلگران می‌گفتند اگر امروز شنبه ۱۷ تیر قیمت دلار مرز مقاومتی ۵۰ هزار و ۳۰۰ تومان را از دست بدهد، احتمالا به کام سکه‌بازان افزایشی خوش نخواهد آمد و ممکن است موجب قدرت‌نمایی جناح کاهشی بازار سکه شود.

برخی از فعالان  بازار سکه  شب گذشته روند حرکتی  قیمت سکه امامی  در اولین روز هفته را از چند جهت متفاوت مورد بررسی قرار دادند. دسته‌ای از فعالان اقتصادی می‌گفتند از گذشته تا امروز یکی از مولفه‌های اصلی و تاثیرگذار بر روی قیمت  سکه امامی  در واقع نوسانات  قیمت دلار  بوده است.

اسکناس آمریکایی که در روز پنجشنبه در سودای رسیدن به مرز مقاومتی ۵۰ هزار و ۸۰۰ تومان بود، جمعه شب در معاملات پشت خطی تقریبا ۳۰۰ تومان پایین‌تر از عصر پنجشنبه به فروش رسید و به مرز مقاومتی ۵۰ هزار و ۳۰۰ تومان برگشت.

عده‌ای از تحلیلگران می‌گفتند اگر امروز شنبه ۱۷ تیر  قیمت دلار  مرز مقاومتی یاد شده را از دست بدهد این امر احتمالا به کام سکه‌بازان افزایشی خوش نخواهد آمد و ممکن است موجب قدرت‌نمایی جناح کاهشی  بازار سکه  شود.

با این حال، دسته‌ای دیگر از معامله‌گران سعی داشتند با برجسته کردن اخبار منفی سیاسی مانع از افت قیمت دلار به زیر مرز مقاومتی بشوند. این دسته می‌گفتند در صورتی که دلار بالای مرز مقاومت باقی بماند نوسانات نزولی بازار سکه تا حدودی کمرنگ خواهد شد.

به عقیده آنها در یکی دو روز اخیر دو بیانیه سیاسی مهم منتشر شده که ممکن است مانع از عقب‌نشینی قابل قیمت‌ها شود.

اولین بیانیه در واقع بعد از نشست شورای امنیت سازمان ملل بود. تروئیکای اروپایی پس از پایان نشست دوره‌ای  شورای امنیت سازمان ملل  در بیانیه‌ای مشترک مدعی شدند که ایران "هیچ توجیه غیرنظامی معتبری" برای غنی‌سازی‌های سطح بالای خود ندارد.

از سوی دیگر به دنبال تحریم‌های جدید انگلیس علیه ایران، وزارت امور خارجه آمریکا هم دیروز با صدور بیانیه‌ای از این از اقدام انگلیس حمایت کرد.

در این بین رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تازه‌ترین اظهارات خود گفته که همکاری با ایران در سطح مطلوب نیست. آنطور که گروسی مدعی شده در حال حاضر تلاش‌ها برای احیای توافق هسته‌ای با ایران متوقف شده و پیشرفت چشمگیری در این زمینه وجود ندارد.

از سوی دیگر  قیمت تتر  اگرچه در معاملات روز جمعه نزولی شد اما دیشب بالای مرز ۵۱هزار تومان معامله شد،امری که ممکن است مانع نزول معنادار  قیمت سکه  امامی و دلار در روز جاری شود.

قیمت اونس طلا هم در روز پنجشنبه گذشته تا نزدیک مرز ۱۹۰۰ دلار پایین آمد اما دیشب در حدود ۱۹۲۵ دلار به فروش رسید. ارزش ذاتی سکه دیشب ۲۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بود و  حباب سکه  در محدوده ۲۶ درصد بدست آمد.

در شرایط کنونی قیمت سکه در محدوده ۲۸میلیون و ۹۰۰ هزار تومان قرار دارد، در صورتی که تحت تاثیر سیگنال های صعودی قرار بگیرد احتمال نوسان تا ۲۹ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان وجود دارد، با این حال در صورت عقب نشینی ممکن است تا نیمه کانال ۲۸ میلیون تومان پایین بیاید.

البته دسته‌ای از معامله‌گران هم با اشاره به رفتار سکه در چند وقت گذشته می‌گفتند احتمالا در روز جاری بازار سکه با افت و خیز معناداری روبرو نشود و از احتمال رنج شدن قیمت سکه سخن گفتند.


کپی لینک کوتاه خبر: https://rasadvarzeshi.com/d/4bb76d