دوشنبه 07 اسفند 1402 - 26 Feb 2024
تاریخ انتشار: 1401/04/07 03:22
با اولویت تامین برق داخل کشور تحقق می یابد؛
کد خبر: 21823

صادرات برق تولیدی بخش‌خصوصی در انتظار تاییدیه شورای نگهبان

صادرات برق تولیدی بخش خصوصی پس از تاییدیه شورای نگهبان برای اجرا به وزرات نیرو ابلاغ می شود.

مصطفی رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق در خصوص وضعیت برق کشور گفت: در حال حاضر شبکه برق کشور پایدار است و هیچ خاموشی برنامه ریزی شده نداشته ایم.

وی در ادامه با بیان اینکه اولویت اول تامین برق داخل کشور است، افزود: صادرات برق تولیدی بخش خصوصی با اولویت منابع تجدیدپذیرها نیازمند تاییدیه شورای نگهبان استکه پس از تایید به دولت و وزارت نیرو ابلاغ خواهد شد.

ماده ۱۹ این طرح بدین شرح است: وزارت نیرو مکلف است پس از اطمینان از تأمین برق مورد نیاز داخلی طبق برنامه اعلامی سالانه، مجوز صادرات برق تولیدی را برای بخش خصوصی بویژه برق تولیدی از منابع تجدیدپذیر صادر کند .

مشروط بر آنکه با سیاست های صادراتی دولت مغایرت نداشته باشد .سوخت مورد نیاز برای تولید برق صادراتی نیروگاه های حرارتی با نرخ صادراتی محاسبه می شود و هزینه انتقال آن برای صادرات (به استثنای برق تولیدی از منابع تجدیدپذیر) مطابق تعرفه اعلامی توسط شرکت مادر تخصصی توانیر تعیین می شود.ماده ۲۰ این طرح پس از بررسی در صحن علنی برای تحقیق بیشتر  به کمیسیون انرژی ارسال شد در این ماده مقرر شده بود  که وزارت نیرو برای مشترکین پرمصرف برق، کنتور هوشمند نصب کند و هزینه مربوط را به صورت اقساطی از مشترکین دریافت کند که رییس مجلس با این موضوع مخالفت کرد و این ماده به کمیسیون ارجاع شد. در ماده ۲۱ آمده است:لایحه قانونی بخشودگی بهای برق مشترکین خانگی کم مصرف مصوب ٨ اسفند ١٣٥٧ و اصلاحات بعدی آن و لایحه راجع به اجازه تعیین نرخ برق برای مصارف خانگی، صنعتی، کشاورزی و سایر مصارف مصوب  ٢٠ تیر ١٣٦٠از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون نسخ می شوند.

 

دیوان اقتصاد


کپی لینک کوتاه خبر: https://rasadvarzeshi.com/d/3z9elj