پنج‌شنبه 03 خرداد 1403 - 23 May 2024
تاریخ انتشار: 1401/09/22 07:36
حقوق بازنشستگان افزایش حقوق بازنشستگان | کسر حقوق بازنشستگان
کد خبر: 33768

حداکثر و حداقل حقوق بازنشستگان اعلام شد | حقوق بازنشستگان چقدر افزایش پیدا کرد

معاون امور فنی صندوق بازنشستگی کشوری گفت: میانگین سن بازنشستگی حدود ۵۲ سال است و میانگین پرداخت حقوق و مستمری به ۲۹ سال رسیده و علت، همین پایین بودن «سن بازنشستگی» است؛ حال آنکه میانگین سن بازنشستگی در استانداردهای جهانی ۱۳ سال کمتر از سن امید زندگی است.

حقوق بازنشستگان میزان دریافتی آن ها بعد از مدت زمان معلوم کار کردن و کنار گذاشته شدن از روند کار به دلیل سن است. کسانی که حقی برای گرفتن این حقوق دارند ماهانه مبلغی را برای بیمه تامین اجتماعی واریز می کنند و بعد مدت مقرر حقوق دریافت خواهند کرد. حقوق بازنشستگان همچنین در سال جاری از تبصره های پر چالشی در جریان بررسی لوایح بودجه بوده است.

حقوق بازنشستگان

اکبر شیرمحمدی در نشست خبری به مناسبت یکصدمین سال تاسیس صندوق بازنشستگی کشوری بود به پیشینه تاسیس این صندوق اشاره کرد و اظهار کرد: سال ۱۲۸۷ قانون وظایف در دوران مشروطیت تصویب و مصوب شده بود مقرری به بازماندگان کارمندانی که فوت می‌کنند پرداخت شود.

معاون امور فنی صندوق بازنشستگی کشوری با بیان اینکه صندوق بازنشستگی کشوری با چالش هایی دست به گریبان است گفت: میانگین سن بازنشستگی ۵۱.۵۵ سال (حدود ۵۲ سال) است و میانگین پرداخت حقوق و مستمری به ۲۹ سال رسیده و علت، همین پایین بودن سن بازنشستگی است. میانگین سن بازنشستگی در استانداردهای جهانی ۱۳ سال کمتر از سن امید به زندگی است.

وی با اشاره به اینکه از بازنشستگان قبل از سال ۱۳۵۴ هنوز هم وظیفه بگیرانی داریم که مستمری می‌گیرند و بیش از ۵۰ سال است که بازماندگان شان حقوق از ما دریافت می‌کنند گفت: امیدواریم این قوانین حمایتی اصلاح شوند تا صندوق ها بتوانند از بحران‌هایی که دارند عبور کنند.

وی ادامه داد: یک میلیون و ۶۳۰ هزار بازنشسته داریم و شاغلین کسور پرداز ما ۸۷۸ هزار نفر هستند. درحال حاضر ۶۵ هزار نفر حداقلی بگیرند که سه درصد افراد تحت پوشش می‌شوند و با افزایش‌های اخیر دریافتی آنها به شش میلیون و ۱۵۰ هزار تومان رسیده است.

شیرمحمدی با بیان اینکه یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر بین پنج تا ۱۱ میلیون تومان دریافتی دارند. ۴۶ هزار نفر بین ۱۱ تا ۲۵ میلیون تومان و ۵۴۱۹ نفر بین ۲۵ تا ۴۱ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنند و میانگین پرداخت حقوق در سال گذشته، هفت میلیون و ۷۰ هزار تومان بود که اکنون به ۹ میلیون و ۲۴۱ هزار تومان رسیده است.

منبع : ایسنا


کپی لینک کوتاه خبر: https://rasadvarzeshi.com/d/3wzm76