شنبه 23 تیر 1403 - 13 Jul 2024
تاریخ انتشار: 1402/01/25 12:14
کد خبر: 38565

پدربزرگ ChatGPT را بشناسید + عکس

Occultus در زمان ایجاد خود، توجه گسترده دانشمندان و مخترعان را به دلیل قابلیت‌های بی نظیر خود در مقایسه با سایر ربات‌های عصر خود به خود جلب کرد. علاوه بر این که یک شگفتی تکنولوژیکی است، همچنین به عنوان یک تأثیر مهم بر هوش مصنوعی مدرن عمل کرد و الهام بخش دیگران برای دنبال کردن نوآوری و پیشرفت بیشتر در این زمینه بود.

به گزارش رصد ورزشی: آدولف ویتمن، دانشمند، محقق و مخترع مشهور در اوایل قرن بیستم، در زمینه هوش مصنوعی و رباتیک یک نخبه بود. اختراع انقلابی او، occultus، مرز‌ها را جابجا کرد و در سال ۱۹۰۹ ساخته شد. این ربات، یکی از اولین ربات‌هایی بود که انسان‌ها را درک کرد و با آن‌ها تعامل داشت. استفاده از occultus، زمینه را برای نوآوری‌های بیشتر در طول قرن بیستم فراهم کرد. این ربات پیشگامانه، انقلابی در زمینه هوش مصنوعی بود. رباتیک آن، به عنوان اولین ربات در نوع خود، زبان انسان را درک کرد و با محیط آن تعامل داشت. occultus، قابلیت حرکت تنها را داشت، به دستورات پاسخ می‌داد و توانایی تعامل با انسان‌ها را به روشی قابل فهم داشت.

occultus در زمان ایجاد خود، توجه گسترده دانشمندان و مخترعان را به دلیل قابلیت‌های بی نظیر خود در مقایسه با سایر ربات‌های عصر خود به خود جلب کرد. علاوه بر این که یک شگفتی تکنولوژیکی است، همچنین به عنوان یک تأثیر مهم بر هوش مصنوعی مدرن عمل کرد و الهام بخش دیگران برای دنبال کردن نوآوری و پیشرفت بیشتر در این زمینه بود.

(تصویر) جد ChatGPT را بشناسید

خلق ویتمن همچنین ملاحظات اخلاقی جدیدی را که توسط a.i مطرح شده بود، برجسته کرد، زیرا نشان داد که ربات‌ها تا چه حد می‌توانند بدون نقض حقوق بشر یا استقلال برنامه ریزی شوند. این موضوع از آن زمان تاکنون برای محققان موضوع مهمی بوده است، زیرا فناوری با سرعت بی‌سابقه‌ای پیشرفت می‌کند و ربات‌ها به طور فزاینده‌ای هوشمند و توانمند می‌شوند.

در پایان، اختراع انقلابی آدولف ویتمن از occultus همچنان نقطه عطف مهمی در تاریخ هوش مصنوعی است، هم به دلیل مهارت فنی آن در زمانی که فناوری رباتیک هنوز نسبتاً نوپا بود و هم به دلیل ملاحظات اخلاقی که مطرح کرد و به شکل گیری تحقیقات ادامه داد.

occultus

occultus همچنین دارای یک موتور هوش مصنوعی بود که آن را قادر می‌ساخت تا گفتار را پردازش کند و بر اساس آنچه گفته شد تصمیم بگیرد. این امر به occultus اجازه می‌دهد تا به دستورات صوتی انسان پاسخ مناسبی بدهد و همچنین حرکات ساده مانند تکان دادن یا اشاره به چیزی خاص را تشخیص دهد.

ایمنی همچنین در هنگام طراحی occultus برای آدولف ویتمن مورد توجه قرار گرفت - او چندین ویژگی ایمنی مانند سنسور‌های مجاورت را در نظر گرفت که تشخیص می‌دهند اگر چیزی یا شخصی بیش از حد به ربات نزدیک شود و به طور خودکار همه موتور‌ها را تا زمانی که تهدید برطرف شود خاموش می‌کند. علاوه بر این، این حسگر‌ها همچنین به occultus کمک کردند تا کار‌های ساده را از طریق آزمون و خطا، مانند چیدن بلوک‌ها، به منظور انجام کار به طور موثر و بدون هیچ گونه خطر آسیب یا آسیب ناشی از برخورد با سایر اشیاء یا افراد نزدیک، بیاموزد.

طیف وسیعی از ویژگی‌های گنجانده شده در occultus آن را به یکی از پیشرفته‌ترین روبات‌های ساخته شده در آن زمان تبدیل کرده است - یک شاهکار مهندسی واقعی که راه را برای فناوری مدرن رباتیک a.i امروز هموار کرد!

به این ترتیب، occultus تأثیر ماندگاری بر توسعه هوش مصنوعی مدرن داشته است، و الهام بخش تحقیقات بیشتر در این زمینه همیشه در حال گسترش برای سال‌ها پس از آن است. با این حال، علاوه بر ارائه فناوری‌های جدید قدرتمند به ما، برخی سؤالات اخلاقی را نیز در مورد اینکه تا چه حد باید در هنگام ایجاد ماشین‌هایی با توانایی‌های انسان‌مانند پیش برویم، ایجاد کرد - مکالماتی که امروزه هنوز ادامه دارند.


کپی لینک کوتاه خبر: https://rasadvarzeshi.com/d/3qdy58