شنبه 05 اسفند 1402 - 24 Feb 2024
تاریخ انتشار: 1401/02/14 09:46
مهران مدیری
کد خبر: 19641

راز درآمد میلیاردی مهران مدیری فاش شد | میزان دارایی و ثروت مهران مدیری چقدر است؟

یکی از روزنامه‌ها از قرارداد اعجاب‌انگیز سری جدید برنامه دورهمی و درآمد مهران مدیری گفته است.

مهران مدیری با برنامه دورهمی اخیرا خوش درخشید و توانست رضایت مخاطب را جلب کند. مهران مدیری اکنون مجرد و از همسر خود جدا شده است. مهران مدیری دو فرزند که پسر او متولد 76 است نیز دارد. مهران مدیری بازیگر و کارگردان درجه یک سینما است که اخیرا در سریال خاتون درخشید.

مهران مدیری

برنامه گفت‌وگومحور دورهمی با اجرای مهران مدیری از شب یلدا مجددا روی آنتن رفته است. این خبر چندوقت پیش در رسانه‌های مختلف منتشر شد و توضیح دیگری ضمیمه آن نبود؛ اما در سطح عمومی جامعه، کنجکاوی‌های اصلی راجع‌به این خبر، مربوط به شرایط مالی ساخت این سری از برنامه دورهمی است؛ نه میهمان‌های آن و احیانا جزئیات دیگر و اتفاقا تنها بخش غیرشفاف ماجرا که نه مدیران سیما و نه عوامل دورهمی علاقه‌ای به اظهارنظر درباره‌اش ندارند، همین بخش است.

گفته می‌شود مصطفی احمدی، تهیه‌کننده دورهمی ابتدا برای ساخت این سری از برنامه مبلغ یک‌میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان برای هر قسمت را پیشنهاد داد که با موافقت مرتضی میرباقری، معاون سیما همراه بود. پس از آن مسئولان رده‌بالاتر سازمان صداوسیما نسبت به بالا رفتن نرخ برنامه‌سازی در این مجموعه، متعاقب عقد چنین قراردادی، حساسیت نشان دادند و قرار شد این مبلغ یا حتی مبلغی بالاتر از آن به شکلی دیگر در اختیار سازندگان دورهمی قرار بگیرد. شنیده‌های «فرهیختگان» حاکی از این است که قرارداد ساخت سری تازه دورهمی در معاونت سیما به شکلی تنظیم شده است که برای هر قسمت حدودا ۳۵۰ میلیون تومان به تهیه‌کننده پرداخت شود و علاوه‌بر آن، ۳۰ درصد از درآمد تبلیغات بازرگانی قبل، حین و بعد برنامه هم به آنها تعلق بگیرد. حالا سوال مهم این است که عقد چنین قرارداد سنگینی برای «دورهمی» که برنامه‌ای هزینه‌بر نیست با چه معیاری صورت گرفته است؟ این جابه‌جایی، سقف قراردادهای تلویزیون برای برنامه‌ای با ایده‌ها و آدم‌های تکراری کار خود تلویزیون را برای ساخت دیگر برنامه‌ها سخت‌تر خواهد کرد.

مهران مدیری

البته فضاسازی‌ها برای رساندن مسئولان صداوسیما به مرحله عقد چنین قراردادی از مدت‌ها پیش آغاز شده است. ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ بود که مصطفی احمدی، تهیه‌کننده دورهمی اعلام کرد تصمیمی برای ادامه ساخت این مجموعه وجود ندارد. در اواخر سال گذشته اعلام شده بود دورهمی در ایام نوروز روی آنتن می‌رود ولی این اتفاق رخ نداد و تنها به پخش یک تک‌قسمت ویژه در شب سیزدهم فروردین بسنده شد. در همان برنامه از دکور جدید دورهمی هم رونمایی شد که نشان از تصمیم جدی مدیران سیما برای پخش این برنامه می‌داد، چنانکه به گفته مهران مدیری قرار بود این برنامه از اردیبهشت‌ماه به‌صورت ثابت در کنداکتور پخش شبکه نسیم قرار بگیرد.

سوا از موضعی که احمدی گرفت، تصمیم‌ها برای پخش برنامه از طرف خود مهران مدیری و البته مدیران سازمان جدی بود اما موانعی به‌لحاظ سخت‌افزاری جلوی پخش آن را گرفته بودند که به سرمایه‌گذار مجموعه مرتبط می‌شد. مهران مدیری که با اطلاع از این وضع می‌دانست برنامه‌اش ممکن است در موعدی که اعلام کرده بود به پخش نرسد، یکی از قدیمی‌ترین ترفندهایی را که مخصوص برخورد شخصیت‌های معروف با فضای رسانه‌ای ایران است، به کاربرد.پ

مهران مدیری

او در استندآپ‌کمدی آن برنامه تک‌قسمتی، چنان کنایه‌های تندی به مدیریت مسئولان کشور در قبال سیل نوروزی ۹۸ زد که واکنش‌های بسیاری را برانگیخت. به‌عبارتی، او که می‌دانست تا مدت‌ها امکان حضور با دورهمی روی آنتن تلویزیون را ندارد، سعی کرد طوری رفتار کند که به‌نظر برسد این غیبت به‌دلیل انتقادهای شجاعانه‌اش بوده، در حالی که نه کسی به این نتیجه رسید و نه اساسا این حرکات در یاد کسی ماند. به هر حال پس از کش‌و‌قوس‌هایی که هیچ‌کدام ارتباطی با سانسور و سیاست و حرکات قهرمانانه مهران مدیری نداشتند، قرار شد دورهمی مجددا در شب یلدا روی آنتن تلویزیون برود.

مصطفی احمدی که از مدیریت «اول‌مارکت» به تهیه‌کنندگی برنامه دورهمی و سریال «هیولا» رسیده است، ظاهرا به دو دلیل مشخص، این موضع را اتخاذ کرده بود؛ اول آنکه تبلیغات ارزش افزوده در صداوسیما ممنوع شده و طبعا این حامی مالی دیگر نمی‌تواند درآمدزایی مستقیمی از این تبلیغات داشته باشد. دوم آنکه این روزها «خندوانه» به‌عنوان دیگر برگ‌برنده شبکه نسیم روی آنتن نمی‌رود و معلوم نبود سرنوشت آن به چه سمتی خواهد رفت و حالا احمدی احساس می‌کرد می‌شود از این انحصار، برای امتیازگیری از تلویزیون استفاده کرد و همین‌ها مدیران سیما را به امضای چنین ترکمانچایی رساند.

مدیران سیما قطعا موجی را که طی چندوقت اخیر در واکنش به معافیت مالیاتی سلبریتی‌ها به راه افتاده بود، در یاد دارند. معترضان به این معافیت غیرعادلانه مالیاتی می‌گفتند که وضع این مالیات‌ها هم می‌تواند افراد مشهور را مجبور به ارائه صورت‌های شفاف و قابل پیگرد مالی کند و جلوی وقوع پولشویی و اتفاقاتی از این دست را بگیرد و هم از بازی‌ها و بده‌وبستان‌های نامشروع سیاسی-جناحی جلوگیری کند.

با این حال، این مدیران در حالی که حتی کارمندان قراردادی مجموعه تحت امر خودشان با حقوق زیر یک‌میلیون تومان، باید قبل از دریافت دستمزد مالیات بپردازند، اقدام به عقد چنین قرارداد غیرمعقولی با تعدادی سلبریتی کرده‌اند، قراردادی که اگر ذره‌ای جای دفاع داشت، مدیران مجموعه سیما یا عوامل دورهمی، اینقدر در پنهان‌کردن جزئیاتش تلاش نمی‌کردند.

مهران مدیری

دورهمی چطور شروع شد؟

«دورهمی» یک برنامه گفت‌وگومحور تلویزیونی است که مهراب قاسم‌خانی براساس کپی از برنامه‌ای هندی به نام «شب‌های کمدی با کاپل» آن را برای شبکه نسیم تلویزیون از سال 1394 طراحی و کارگردانی کرد و اجرای آن به مهران مدیری واگذار شد. البته قاسم‌خانی در هیچ بخشی از تیتراژ برنامه، اشاره‌ای به منبعی که طرح اصلی از آن کپی شده بود نکرد و این قضیه توسط رسانه‌ها مشخص شد. مهراب قاسم‌خانی پس از چند جلسه به‌دلیل ممنوع‌التصویری از کارگردانی برنامه کنار گذاشته شد، ولی روند تولید دورهمی ادامه پیدا کرد. دورهمی همزمان با موج برنامه‌های گفت‌وگومحور طنز تلویزیون ایران تولید و پخش شد که همگی کپی از برنامه‌های موفق تلویزیونی در خارج از کشور بودند. این موج جدید ساخت برنامه‌های گفت‌وگومحور کپی‌کاری‌شده، جای ساخت سریال‌های قوی در تلویزیون را طی این سال‌ها گرفتند.

این اتفاقات در دوران تصدی‌گری معاونت سیما توسط سیدمرتضی میرباقری رخ داد و شدت گرفت. برنامه‌های گفت‌وگومحور تلویزیون عموما با محوریت حضور سلبریتی‌ها تولید می‌شدند و فرهنگ لوکس و تجملاتی و بی‌درد و سرخوش در آنها موج می‌زد. مهران مدیری سعی می‌کرد در استندآپ کمدی‌هایش این مساله را با یک ژست انتقادی از مسئولان دولتی تلطیف کند. اما گذشته از اینکه این انتقادها صرفا در حد متلک‌های توئیتری باقی می‌ماند و هیچ تاثیری جز دست‌وپا کردن یک ژست مردمی برای برنامه نداشت، کلیت برنامه هم به‌طور مطلق در خدمت همان جریانی قرار می‌گرفت که به‌لحاظ فرهنگی بازوی پیشبرد وضع موجود محسوب می‌شد.


کپی لینک کوتاه خبر: https://rasadvarzeshi.com/d/3qaodp