شنبه 26 خرداد 1403 - 15 Jun 2024
تاریخ انتشار: 1401/12/10 10:16
مسمومیت دانش آموزان
کد خبر: 37311

همه چیز در مورد مسمومیت دانش آموزان | مسمومیت دانش آموزان به کجا رسید ؟

جزئیاتی از مسمومیت سریالی دانش آموزان می خوانید .

به گزارش رصدورزشی : مسمومیت دانش آموزان حرف و حدیث های فراوانی داشته است در ادامه جزئیات کامل در مورد مسمومیت دانش آموزان را می خوانید . شایعات زیادی در خصوص مسمومیت دانش آموزان منتشر شده است که بسیاری را نیز نگران کرده است . مسمومیت‌های سریالی دانش آموزان که از قم آغاز شده و پس از گذشت سه ماه همچنان ادامه دارد امروز به شکل وسیعتری در حال پیگیری است.

سه ماه از ماجرای مسمومیت زنجیره ای دانش آموزان دختر که از نهم آذر در برخی مدارس قم آغاز شده است،می گذرد، حادثه ای که برای اولین‌ بار در هنرستان دخترانه‌ نور قم رخ داد. این اتفاق به صورت متوالی در مدارس مختلف ادامه پیدا کرد.  تا این که تکرار حادثه مسمومیت دانش آموزان این بار در  بروجرد خبر ساز شد؛ مسئله ای که  بدون روشن شدن ابعاد مختلف و تکرار آن نگرانی والدین و دانش آموزان را به همراه داشته است.

ابتدا این اتفاق آن قدر مهم به نظر نمی رسید تا جایی که تکرار ماجرا باعث شد  بازار شایعات داغ داغ شود.

 

نخستین حادثه در یکی از هنرستان‌های قم

نخستین حادثه در یکی از هنرستان‌های قم، منجربه مسمومیت ۱۸ دانش آموز دختر قمی شد که همه این دانش‌آموزان با حضور عوامل اورژانس به مراکز درمانی منتقل شدند.

 اقدامات درمانی لازم انجام پذیرفت و اکثر دانش آموزان با حال عمومی خوب مرخص شدند.

بررسی‌های اولیه ای با حضور متخصصین سم شناسی، نرولوژیست، داخلی و بیهوشی انجام پذیرفت و کارشناسانی از سازمان پدافند غیر عامل نیز بررسی‌های لازم را انجام دادند و نمونه برداری از محل حادثه صورت گرفت.

سرپرست معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی قم ادامه داد: پس از بررسی‌های اولیه صورت گرفته، نمونه‌هایی برای انجام آزمایش‌های تخصصی جهت شناسایی علت اصلی این مسمومیت گرفته و ارسال شد.

مسمومیت دانش آموزان

تجمع خانواده‌ها در مقابل فرمانداری قم

تکرار حوادث مشابه در مدارس استان سبب  تجمع خانواده‌ها در مقابل فرمانداری قم، نشان‌دهنده‌ نگرانی والدین نسبت به سلامت فرزندانشان و درخواست آموزش مجازی بود تا شرایط به حالت نرمال باز گردد. آن‌ها خواستار رسیدگی هرچه سریع‌تر مسئولان نسبت به این موضوع خطیر شدند.

مادر یکی از دانش‌آموزان مبتلا در مدرسه پسرانه می‌گوید: «پسرم سه‌شنبه ۲۵ بهمن ماه در مدرسه دچار مسمومیت شده بود. چهارشنبه که به مدرسه رفتم منکر وجود گاز شدند و این موضوع را به شیطنت بچه‌ها ربط دادند. پسر من بی‌حال شده بود. اورژانس آمد، معاینه و اعلام کرد بیشتر از ترس و استرس دچار این حس شده‌اند. مدیر مدرسه گفت بچه‌ها حالشان خوب است، فقط ترسیده‌اند.»

 

حس مشترک استشمام بوی گاز

در هنرستان نور که اولین مدرسه بود این داستان سه بار تکرار شد. دانش‌آموزان می‌گفتند که اول بوی گاز را در نقاط مختلف احساس کرده‌اند و ابتدا فکر کرده‌اند که مربوط به آزمایشگاه مدرسه است، اما در آنجا هیچ اتفاقی نیفتاده بود.

اورژانس و آتش‌نشانی هر دو به محل اعزام می‌شدند. عباس ذاکریان، فرماندار قم گفته بود: «سازمان آتش‌نشانی با توجه به دستگاه‌های گازسنجی که در اختیار دارد به مدارس اعزام شد تا بررسی‌های دقیق‌تری انجام شود. علاوه بر پای کار آمدن دستگاه‌های مختلف اداری و امنیتی استان؛ رصد و پایش با دقت بیشتری در دستور کار قرار گرفت و تمام دوربین‌ها بازنگری شد تا مشخص شود آیا فرد مشکوکی وارد مدارس شده است یا خیر.»

 اولیای یکی از افراد دچار مسمومیت که تمایل نداشت اسمش بیان شود می‌گوید: «پسرم می گوید یک لحظه بویی مانند بوی ماهی گندیده سرکلاس آمد و بعد مدرسه به بچه‌ها ماسک داد که بزنند و از کلاس خارج شوند. یک‌سری از بچه‌ها حالشان بدتر بوده، به اورژانس و نیرو‌های امنیتی زنگ زدند و چند نفر از بچه‌ها را به مراکز درمانی منتقل کردند که پسر من هم جز آن‌ها بوده است.»

این مادر درباره علائم پسرش ادامه داد: «از علائم باقی بچه‌ها در جریان نیستم، اما پسرم دل درد داشت.»

 

مسمومیت  دانش آموزان در  بروجرد

به گفته فرماندار بروجرد هفته گذشته در سه مرحله، دانش‌آموزان یکی از مدارس بروجرد دچار مسمومیت شدند و صبح یکشنبه نیز دانش آموزان یک مدرسه دخترانه دیگر دچار مسمومیت شده و به بیمارستان و مراکز درمانی منتقل شدند.

او ادامه داد:دانش آموزان پس از حادثه برای درمان به مراکز درمانی شهرستان بروجرد منتقل شدند.

او گفت:در زمان حادثه  مسئولان شهرستانی و استانی و نیرو‌های امدادی برای پیگیری علت حادثه در محل این دبیرستان حضور یافتند.

 

دانش آموزان اردبیلی هم به دلیل مسمومیت راهی مراکز درمانی شدند

در ادامه مسمومیت های سلسله وار در مدارس کشور تعدادی از دانش آموزان دبیرستان های دخترانه عفاف، بهاران، معراج و سما شاهد اردبیل به دلیل مسمومیت به مراکز درمانی منتقل شدند.

به گفته دانش‌آموزان حوالی ساعت ۱۰ تا ۱۱  احساس سوزش در گلو و سستی پا کرده‌ و متوجه مسمومیت خود شده بودند.

 

مسمومیت دانش آموزان به تهران هم رسید

ما طی چند روز اخی رپس از ماجرای مسمومیت ها در قم و لرستان امروز صدای این مسمومیت ها از برخی از مدارس تهران هم به گوش می رسد حادثه ای مشابه که دانش آموزان را روانه بیمارستان و مراکز درمانی می کند.

 

مجلس به ماجرای مسمومیت دانش آموزان قم ورود کند

عبدالعلی رحیمی مظفری، نماینده مردم سروستان در مجلس در نشست علنی صبح امروز (سه‌شنبه ۹ اسفند ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه ۱۴۰۲ کل کشور، در تذکری گفت: حدود حداقل ۱۰ تا ۱۵ شهر ما درگیر مسمومیت دانش‌آموزی شده است. از آقای دکتر قالیباف خواهش می‌کنم کمیسیون امور داخلی کشور و شورا‌ها در مجلس و کمیسیون بهداشت و درمان را مأمور کنید که به این موضوع ورود کند.

همچنین امیرآبادی ضمن تذکر به مسئولان مربوط از مجلس خواست برای شناسایی علت حوادث مسمومیت مدارس استان قم وارد عمل شود.

 احمد امیر آبادی،نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی گفت: با تکرار چندین باره این حوادث در مدارس قم هنوز هیچ پاسخ قانع کننده‌ای به نمایندگان قم داده نشده است.

او از مجلس خواست تیمی متشکل از کمیسیون‌های بهداشت و درمان، آموزش و تحقیقات و امورداخلی مجلس تشکیل شود تا در خصوص موضوع مسمومیت‌های دانش آموزان قمی تحقیق کند.

به گفته نماینده مردم قم جلسه جمع بندی گزارش تیم اعزامی مجلس به قم، روز چهار‌شنبه (۱۰ اسفندماه) با حضور وزرای بهداشت و درمان و آموزش پزشکی، اطلاعات و نماینده مردم در محل مجلس شورای اسلامی برگزار می‌شود.

 

دادستان قم مأمور پیگیری مسمومیت دانش‌آموزان شد

حجت‌الاسلام محمد مصدق کهنموئی معاون اول قوه قضائیه  در حاشیه ملاقات مردمی در مجتمع قضائی در اراک  با اشاره به موضوعات رخ‌داده در مدارس قم و بروجرد خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت موضوع دادستان قم با جدیت به این موضوع ورود پیدا کرده و این مسئله در حال پیگیری بوده، اما تاکنون نتیجه‌ای گرفته نشده است.

 

عمدی بودن مسمومیت‌های سریالی

 برخی مقامات از جمله دادستان کل کشور بر عمدی بودن این مسمومیت‌های سریالی تاکید کرده‌اند.

همچنین محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور گفت: کار‌های کارشناسی گسترده‌ای در این خصوص انجام شده و مسئولان مربوطه در حوزه‌های مختلف اطلاعاتی، امنیتی، بهداشتی، درمانی و آموزشی کار‌های جمعی را شروع کردند و آزمایش‌های فراوانی انجام شده، اما هنوز نتوانسته‌اند به سرنخ‌های مشخصی برسند.

او ادامه داد: احتمالاتی داده می‌شود، اما با احتمال نمی‌توان نظر قطعی داد و منتظریم کار‌های کارشناسی و سم شناسی به نتیجه نهایی برسد که ببینیم این حادثه تعمدی و یا غیر عمدی بوده است.

 

ورود فراجا به موضوع مسمومیت دانش‌آموزان/ رادان: عمدی بودن هنوز تایید نشده است

به گفته سردار رادان ،اولویت ما یافتن منشاء پرونده مسمومیت دانش‌آموزان است و تا آن زمان درباره عمدی یا غیرعمدی بودن آن قضاوتی نخواهیم کرد.

او گفت:هنوز فردی را در این پرونده دستگیر نکردیم و درحال شناسایی مظنونین احتمالی هستیم. کار را باید به صورت ویژه‌تری دنبال کنیم.

فرمانده انتظامی کشور گفت:تلاش زیادی انجام شده که منشاء و کانون این موضوعات پیدا شود.

به گفته رادان همکاران در سازمان اطلاعات فراجا و همینطور دستگاه‌های دیگر در حال بررسی این موضوع هستند و امیدواریم که بتوانیم به جای خوبی برسیم.

فرمانده انتظامی کشور می گوید:همه دستگاه‌ها در حال تلاش هستند تا مردم را از این نگرانی در بیاورند و مطمئن هم هستم که پیگیری‌های ما به نتیجه خواهد رسید.

 

مسمومیت دانش‌آموزان ناشی از نوعی «سم» بوده است

وزیر بهداشت در جمع خبرنگاران درباره مسمومیت دانش‌آموزان گفت: مسمومیتی که ایجاد شد بسیار خفیف بود و عارضه‌ای برای کسی ایجاد نکرد و افراد چند ساعت دچار علائم بی‌حالی و ضعف شده بودند.

عین اللهی افزود:کمیته ویژه‌ای را برای تحقیق در این رابطه مامور کردیم و از بهترین اساتید سم‌شناسی کشور استفاده شد و مجموع تحقیقات نشان داد که نوعی سم خفیف باعث ایجاد مسمومیت شده است.

 

معاون وزیر بهداشت عامدانه بودن مسمومیت دانش آموزان مدارس قم را تایید کرد

یونس پناهی معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش و پزشکی روز یکشنبه در نشستی خبری در مشهد گفت: مسمومیت دانش آموزان مدارس قمی ناشی از ترکیبات شیمیایی در دسترس بود از این رو عفونی و قابل انتقال به دیگران نیست.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور گفت: پس از مسمومیت چندین باره دانش آموزان در مدارس قم، مشخص شد افرادی دوست داشتند که تمامی مدارس، به خصوص مدارس دخترانه تعطیل شوند.

او که عضو اصلی کمیته علمی تخصصی بررسی این ماجرا نیز بوده است افزود: این موضوع با تاکید ویژه وزیر بهداشت، مورد تحقیق و بررسی قرار گرفته است و تاکنون مشخص شده، ترکیبات مواد شیمیایی، جنگی نیست و هیچ نشانه‌ای از مسری بودن ندارد.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش و پزشکی ادامه داد: دانش‌آموزان مسموم شده نیاز به درمان تهاجمی ندارند و درصد زیادی از عوامل شیمیایی دخیل در این مسمومیت پیشگیرانه است.

پناهی بیان کرد: حفظ آرامش افراد مسموم در اولویت است چرا که برهم خوردن آرامش سبب ایجاد استرس، اضطراب و در نتیجه طولانی شدن روند بهبودی می‌شود.

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی قم اعلام کرد:هم اکنون هیچ دانش‌آموزی از حوادث روز‌های گذشته مدارس قم در بیمارستان بستری و یا تحت نظر نیست. 

 

دامن زدن به مسمومیت های سریالی دانش آموزان  در فضای مجازی

مشکلات به وجود آمده ناشی از مسمومیت‌های سریالی در مدارس قم طی چند ماه گذشته حاشیه‌هایی هم در فضای مجازی به همراه داشته است.

انعکاس غیر واقعی مسمومیت‌های سریالی دانش آموزان قمی از سوی کادر آموزشی برخی مدارس در فضای مجازی با واکنش های متفاوت کاربران روبرو شد.

آن چیزی که حواس وفرصت‌هایی را از خانواده‌ها و دانش آموزان و مسئولان تصرف کرد و برمتن حوادث غالب و تهاجم نمود اخبار شایعات بی اساس وگمانه زنی‌ها واحتمالاتی  است که در کنارپیگیری ها و اقدامات متعددی که انجام شد، هر روز با رنگ و نقشی خود را نشان داد.

 

فوت دخترم هیچ ارتباطی با مسمومیت دانش‌آموزان قم ندارد

در همین گیر و دار مسمومیت های دانش آموزان بود که اخباری مبنی بر ارتباط درگذشت دختر ١١ساله قمی در چند روز گذشته با حوادث مسمومیت در مدارس مطرح شد.

ابوالقاسم رضایی، پدر مرحوم «فاطمه رضایی» با اشاره به درگذشت فرزند خود نسبت درگذشت او به مسمومیت دانش آموزان در برخی مدارس قم توسط شبکه‌های ضدانقلاب، بیان کرد: درد و عفونت دخترم، از حدود یک هفته قبل از فوت آغاز شد، دخترم حتی تا قبل از شروع درد، در مجموع سه هفته به صورت حضوری به مدرسه نرفته بود، دو هفته اول به خاطر تعمیرات سیستم گرمایشی، مدرسه دخترم تعطیل و کلاس‌ها غیرحضوری بود و هفته بعد از بازگشایی نیز به سبب نگرانی بنده، ایشان سر کلاس حاضر نشده بود.

اواضافه کرد: دخترم در روز‌هایی که مدرسه می‌رفت و بعد از آن هیچ علائمی از بیماری خاصی نداشت.

رضایی با انتقاد از برخی ادعا‌های واهی در مورد علت مرگ دختر خود، تصریح کرد: دخترم زمانی که در مدرسه به صورت حضوری درس می خواند دچار مسمومیت نشده بود و در زمان حضور وی در مدرسه هیچ مشکلی یا اعلام حادثه‌ای به وجود نیامده بود.

 

پدر مرحوم فاطمه رضایی

رضایی عنوان کرد: من به‌هیچ‌عنوان اجازه نمی‌دهم عده‌ای از مرگ فرزند من به خاطر منافع خودشان سوءاستفاده کنند.

پدر مرحوم فاطمه رضایی عفونت شدید و بالا بودن کراتین خون را علت مرگ دختر خود بنا بر تشخیص پزشکان یادکرد و گفت: درد و عفونت دختر من از درد پا شروع شد تا اینکه ظهر فردای آن روز با دل درد و استفراغ و تب همراه شد و بعد از این علائم دخترم را به بیمارستان بردیم، اما بعد از تزریق سرم به خانه برگشتیم و بعد از آن بخاطر اصرار دخترم دیگر بیمارستان مراجعه نداشتیم، تا اینکه شرایط جسمی ایشان حاد شد و مراجعه به بیمارستان امام رضا (ع) و سپس بیمارستان خرمی، کمکی به بهبود ایشان نکرد و دخترم به سبب عفونت شدید فوت کرد.

رضایی در پایان یادآورشد: پزشکان و متخصصان هیچ علامتی از مسمومیت را تشخیص ندادند و علاوه بر این دخترم از حدود سه هفته قبل به‌صورت حضوری در کلاس درس حاضر نشده بود.

با نگاهی به این اتفاق ها که چندی است به صورت سریالی رخ می دهد به طور حتم هر کسی را متوجه این موضوع خواهد کرد که دست هایی در کار است و برخی نیز در انتظار فرصت تا با قربانی کردن دیگران به سرمنزل مقصود برسند.


کپی لینک کوتاه خبر: https://rasadvarzeshi.com/d/3kojlv