پنج‌شنبه 24 خرداد 1403 - 13 Jun 2024
تاریخ انتشار: 1401/12/16 10:01
قیمت دلار | قیمت روز دلار | قیمت جدید دلار
کد خبر: 37483

علت سقوط دلار فاش شد | قیمت دلار واقعی شد ؟

جزئیاتی از علت های سقوط دلار را می خوانید .

 به گزارش رصدورزشی : قیمت دلار حرف و حدیث های زیادی داشته است در ادامه جزئیاتی از قیمت دلار را می خوانید . قیمت دلار حرف و حدیث های فراوانی را به دنبال داشت تا سرانجام قیمت آن به کانال 40 هزارتومان رسید در ادامه جزئیاتی از علت های سقوط قیمت دلار را می خوانید .

روند نزولی نرخ دلار همچنان ادامه دارد به طوریکه اکنون نرخ آن به ۴۸هزار و۳۰۰ تومان رسیده است.

امروز میز اقتصاد به بررسی  آخرین وضعیت کاهش نرخ دلار با حضور توکلی مدیر تالار ارز خدماتی مرکز عرضه و مبادلات، گشاد رو مدیر یکی از صرافی های تهران،خسروی کارشناس اقتصادی،بیات کارشناس اقتصادی بحث و بررسی شد.

 

سوال: علت کاهش قیمت چه بود؟

توکلی: عوامل مختلفی نقش داشت که یکی از آنها فکر می کنم مرکز مبادلات ارزی بود. نیاز ها در دو دسته تجاری و خدماتی بود. کسی که نیاز واقعی داره حاضر است به هر قیمتی پرداخت داشته باشد. مرکز مبادلات این تقاضا را شکست.

 

سوال: آخرین اخبار از تقاضای ارز را بفرمایید؟

 ما روند ارز را کاملا تعقیب کردیم و امروز آخرین قیمت ۴۸۳۰۰ تومان است که بیانگر روند کاهشی بازار ارز است.

 

سوال: اکنون در صرافی ها دلار چه قیمتی است؟

گشاد رو مدیر یکی از صرافی های تهران:  نرخ دلار را به ۴۹ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده که نسبت به روز گذشته چهار هزار تومان  کاهش داشته است. با توجه به سیاست ها و اخبار خوبی که منتشر شد، رقم کاهشی شده است و همواره پیش بینی می‌شود که این روند ادامه داشته باشد.

 

سوال: چقدر با صراف هم نظر بودید؟

خسروی: بانک مرکزی و دولت چند تصمیم نادرست داشتند و دولت عادت کردند که رویکرد دستوری ترجیحی داشته باشند. ارز هایی که خارج از نرخ بود بازار را خشک کرد و باعث عرضه نادرست شد. وقتی در بازاری عرضه وجود نداشته باشد و تقاضا زیاد باشد، قیمت بالا می رود. برای همین ما شاهد این افزایش شدید بودیم.

بازار ارز به نام اطمینانی بسیار واکنش نشان می دهد و ملتهب می‌شود. این روند کاهشی خیلی زودتر میتوانست سریع تر اتفاق بیوفتد.

 

سوال: نظر شما چیست؟

توکلی: تالار حواله نرخ در آن کشف می شود. اتفاقی که این روز ها افتاد، ما از  ابتدا اعلام کردیم که در تالار حواله نرخ برحسب در خواست ها خواهد بود. ما دیدیم که نوسانات ارز که اتفاق افتاد، ما برای صادر کننده نرخ مشخص کردیم. ما باید هوای صادرکنندگان و وارد کنندگان را داشته باشیم و یک هماهنگی  عملی باید بین صادرکنندگان و واردکنندگان وجود داشته باشد. نرخ ها بر اساس عر‌ضه و تقاضا صادر می شود. ما در یازدهم اسفند به پیک عرضه رسیدیم و اکنون در بالای دویست و بیست و پنج میلیون یورو عرضه داریم.

ما امروز تا ساعت دو حدود سی و نه معامله انجام شده داشتیم. فعالان حوزه اقتصاد را ما با آمار و جزییات می بینیم. ما روز اول عرض کردیم که سایت در اختیار مردم است و می‌توانند با ما در ارتباط باشند.

 

سوال: نزولی شدن روند ارز چگونه می‌توانست زودتر انجام شود

خسروی: اگر به دنبال ثبات در بازه بلند مدت هستیم، باید تمرکزمان را روی انگیزه روی بازگشت ارز بگذاریم و تقاضا از طرف بانک مرکزی تامین شود. یک بازه ای بانک مرکزی روش مداخله خود را در بازار اصلاح کرد و بازار متشکل نرخ پایین تری از بازار کل داشت و بانک مرکزی روش مداخله را عوض کرد و بازار ثبات پیدا کرد.

 

سوال: بانک مرکزی چقدر مداخله ارزی و اسکناس داشته است؟

بیات کارشناس اقتصادی: ما امیدواریم که فضای ریسکی و هیجانی کاهش پیدا کند. بانک مرکزی از اول اسفند که مرکز مبادلات شروع به فعالیت کرده ارز با مکانیزم بازار تعیین قیمت می شود. بانک مرکزی در فضای تعیین قیمت مداخله نمی کند. در روز های گذشته نر خ ارز تغییر کرده و اکنون به ۳۸۵۰۰ رسیده است. دولت پول نفت و گاز را برای نفت هزینه می‌کند و بانک مرکزی فقط مجری است.

 

سوال: چرا طلا و ربع سکه وارد بازار نشد؟

توکلی: ما از بستر موجود استفاده کردیم و به عنوان بازار متشکل  از آن برای این کار فعالیت ها استفاده کردیم. کار های ثبتی در حال انجام است و من امیدوارم که در این طرف سال بتوانیم کار ها را انجام دهیم. دموکراسی ها و فرایند ها در حال انجام است.


کپی لینک کوتاه خبر: https://rasadvarzeshi.com/d/3ko9ea