دوشنبه 07 اسفند 1402 - 26 Feb 2024
تاریخ انتشار: 1402/01/29 02:38
حقوق بازنشستگان | حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی | حقوق بازنشستگان کشوری | حقوق بازنشستگان لشکری
کد خبر: 38781

رقم دقیق افزایش حقوق بازنشستگان مشخص شد | خبر خوش برای بازنشستگان

مدیر عامل صندوق بازنشستگی کشوری، اعلام کرده است که در سال جدید، براساس مصوبه جدید، احکام بازنشستگان تحت پوشش صندوق بازنشستگی کشوری صادر خواهد شد.

حقوق بازنشستگان شامل مجموعه‌ای از حقوق و مزایایی است که به افرادی که به دلیل سن، بیماری، کارکرد طولانی مدت و یا دیگر علل از کار خارج شده‌اند، تعلق می‌گیرد. حقوق بازنشستگان شامل مزایای مالی مانند پرداخت حقوق بازنشستگی، بیمه بازنشستگی، سایر مزایای مالی شامل افزایش حقوق برای بازنشستگان، مزایای بهداشتی و درمانی شامل بیمه پزشکی و درمان، مزایای اجتماعی مانند جشنواره‌های نوروزی و عیدی و همچنین امکانات فرهنگی و ورزشی می‌شود. حقوق بازنشستگان ممکن است برای هر کشور یا قومیت متفاوت باشد.

بازنشستگان تامین اجتماعی و کشوری مننظر واریز افزایش حقوق ۱۴۰۲ بر مبنای جدول افزایش حقوق بازنشستگان کشوری در سال ۱۴۰۲ هستند.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری از صدور احکام افزایش ۱۵درصدی حقوق بازنشستگان وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی خبر داده و گفته است که این احکام پس از صدور، در سامانه احکام در نرم افزار صبا همچنین درگاه خدمات الکترونیک صندوق بازنشستگی کشوری بارگذاری شده است.

با تصویب اجرای طرح همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشگری در مهر ماه ۱۳۹۹ مقرر شد اصلاح و ترمیم احکام حقوقی همسان‌سازی مهرماه ۱۳۹۹ بازنشستگان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در دستورکار صندوق بازنشستگی کشوری قرار بگیرد.

در همین راستا صدور احکام مربوطه در مردادماه ۱۴۰۰ توسط صندوق بازنشستگی کشوری انجام شد اما با وجود بارگذاری احکام صادره در سایت صندوق و مشاهده و دریافت احکام مذکور توسط بازنشستگان این حوزه، احکام صادره تاکنون به اجرا درنیامده بودند و پرداخت حقوق کماکان به‌صورت گذشته انجام می‌شد.

صندوق بازنشستگی در آن زمان علت عدم‌ اجرای احکام را صدور دستور توقف و عدم تأمین اعتبار از سوی سازمان برنامه‌وبودجه اعلام کرده بود و به این ترتیب عدم اعمال افزایش مذکور طی ۲۱ ماه گذشته، به مطالبه جدی کمتر از ۲۰۰ هزار بازنشسته وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی بدل شده بود.

پیگیری‌های لازم به منظور اعمال افزایش ۱۵ درصدی حقوق مشمولان یاد شده در ماه‌های اخیر و پرداخت مطالبات معوق آن‌ها در حال انجام بود و مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری در روز ۲۱ فروردین ماه جاری در دیدار با روسای کانون‌های بازنشستگی ۱۲استان دانشگاه‌های علوم پزشکی در این باره گفته بود «صندوق بازنشستگی در زمان گذشته مقصر است که این مسئله را به درستی پیگیری نکرده، ما باید ابتدا منابع لازم برای اجرای این احکام و تعهدات آن را مطالبه می‌کردیم و در اواسط سال ۱۳۹۹ که بودجه تبدیل به قانون شده بود و چنین منابعی در بودجه پیش‌بینی نشده بود، منابع آن به طور مشخص و شفاف تعیین تکلیف می‌شد که متاسفانه این اتفاق نیفتاده و اکنون به یک چالش تبدیل شده است.»

به گفته وی « در آخرین روزهای سال ۱۴۰۱ با پیگیری‌های انجام شده مبلغ مابه‌التفاوت احکام ۱۵ درصد به حساب بازنشستگان مشمول حوزه وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی واریز شد.»

همچنین روز گذشته نعمت‌الله ترکی از صدور احکام افزایش ۱۵درصدی حقوق بازنشستگان وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی خبر داد و گفت که «این احکام پس از صدور، در سامانه احکام در نرم افزار صبا همچنین درگاه خدمات الکترونیک صندوق بازنشستگی کشوری بارگذاری شده است.»

وی همچنین از آماده‌سازی احکام سال ۱۴۰۲ بازنشستگان تحت پوشش صندوق بازنشستگی کشوری براساس مصوبه جدید خبر داد و گفت: «پس از ابلاغ رسمی از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و تامین اعتبارات لازم، احکام به سرعت صادر می‌شود و در اختیار بازنشستگان عزیز قرار می‌گیرد.»/ نبض بازار


کپی لینک کوتاه خبر: https://rasadvarzeshi.com/d/3gk6wn