دوشنبه 20 آذر 1402 - 11 Dec 2023
تاریخ انتشار: 1401/06/20 06:14
محسن تنابنده
کد خبر: 27032

محسن تنابنده در ونیز غوغا کرد | محسن تنابنده جایزه بهترین بازیگر مرد را در جشنواره ونیز دریافت کرد

هفتاد و نهمین جشنواره فیلم ونیز در نودمین سال تاسیس آن برگزار شد و برگزیدگان جشنواره معرفی شدند.

هفتاد و نهمین جشنواره فیلم ونیز در نودمین سال تاسیس آن برگزار شد و برگزیدگان جشنواره فیلم ونیز معرفی شدند. محسن تنابنده بهترین بازیگر بخش افق های جشنواره فیلم ونیز شد.همین جشنواره فیلم ونیز در نودمین سال تاسیس آن برگزار شد و برگزیدگان جشنواره معرفی شدند.بر این اساس در بخش افق، جایزه بهترین بازیگر به محسن تنابنده برای فیلم جنگ جهانی سوم اهدا شد. محسن تنابنده بعد از دریافت جایزه بهترین بازیگر مرد در جشنواره فیلم ونیز گفت: اینقدر خوشحالم که دوست دارم پیاده به تهران برگردم. سینمای ایران با 2 نماینده در بخش اصلی و در بخش افق‌ها در جشنواره فیلم ونیز نیز یک فیلم از سینمای ایران حضور داشت.

محسن تنابنده بازیگر سینما و تلوزیون کشور است. محسن تنابنده با ایفای نقش «نقی در سریال پایتخت» بسیار مشهور گردید. محسن تنابنده به غیر از حرفه ی بازیگری، به فیلمنامه نویسی هم می پردازد. محسن تنابنده صاحب یک پسر به نام نامی است. همسر محسن تنابنده روشنک گلپایگانی است.

بیوگرافی محسن تنابنده

محسن تنابنده (زادهٔ 26 فروردین 1354) بازیگر، فیلم‌نامه‌نویس و کارگردان ایرانی است. محسن تنابنده در یک خانوادهٔ دامغانی در تهران زاده شد. او فرزند دوم خانواده است و به جز خودش، یک برادر و یک خواهر دارد، خانواده تنابنده به اقتضای شغل پدر به پیکان شهر می‌روند. پس از مدتی سکونت در آنجا به اسلامشهر رفته و مقیم این شهر در حاشیه تهران می‌شوند. محسن تنابنده مقاطع تحصیلی ابتدایی و راهنمایی و دبیرستان را در اسلامشهر سپری کرد، او فارغ‌التحصیل رشته بازیگری است. تنابنده به‌طور حرفه‌ای فعالیت بازیگری خود را در عرصهٔ تئاتر یک سال قبل از ورودش به دانشگاه، در سال 1374 با بازی در نمایش بارعام و پس از آن نمایش جریان عصبی که هر دو اثر نوشته و کار حسن وارسته است آغاز کرد. پس از تجربهٔ چند نقش در تئاتر با این کارگردان، با بازی در فیلم دانه‌های ریز برف به کارگردانی علیرضا امینی در سال 1382 وارد سینما شد، البته او در طول دوران حرفه‌ای خود همواره علاوه بر بازیگری به نویسندگی و بازیگردانی نیز مشغول بوده‌ است.

این هنرمند سرشناس کشورمان تحصیلاتش را در زمینه بازیگری در دانشگاه هنر به پایان رساند و از سال 74 به دنیای بازیگری در تئاتر راه یافت.

محسن تنابنده علاوه بر بازیگری در زمینه کارگردانی و نویسندگی سینما، تلویزیون و تئاتر هم فعالیت میکند و یکی از مهم ترین نقش های دنیای بازیگری او بازیگری و نویسندگی در سریال پایتخت است.

نقطۀ شروع بازیگری محسن تنابنده تا جوایز و افتخارات

او ابتدا در تئاتر مشغول به فعالیت بود و چند سال بعد برای بازی و نوشتن فیلم‌نامهٔ استشهادی برای خدا (1386) برندهٔ جایزهٔ بهترین بازیگر نقش مکمل مرد و نامزد دریافت جایزهٔ بهترین فیلم‌نامه از جشنوارهٔ فیلم فجر شد. تنابنده همچنین 2بار در سال های 1388 و 1395 موفق به دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره فیلم فجر شده است.

تنابنده در سال 1388 برای بازی در فیلم‌های سنگ اول و هفت دقیقه تا پائیز و در سال 1395 برای بازی در فیلم فراری سیمرغ بهترین بازیگر نقش اول مرد از جشنوارهٔ فیلم فجر دریافت کرده‌است. او در سال 1386 برای بازی در فیلم استشهادی برای خدا برندهٔ سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد جشنوارهٔ فیلم فجر شد. تنابنده همچنین موفق به دریافت جوایز مختلفی از دیگر جشنواره‌های داخلی و خارجی شده‌است.

نقش های متفاوت محسن تنابنده

بازی او در سریال پایتخت در نقش نقی معمولی در ذهن‌ها ماندگار شد. او همچنین در سریال شاهگوش در سه نقش با گریم‌های متفاوت ظاهر شد، از دیگر نقش‌های عجیب او بازی در نقش یک پیرزن در سریال ابله است. تنابنده در فیلم محمد رسول‌الله نقش ساموئل یهودی را بازی کرده که بیشتر دیالوگ‌ها را با زبان عبری بیان می‌کند.

شروع فعالیت کارگردانی محسن تنابنده

محسن تنابنده فعالیت خود در عرصهٔ کارگردانی را با ساخت فیلم گینس در سال 1393 آغاز کرد. وی همچنین در دومین تجربهٔ کارگردانی خود، در سال 1397، فیلم قسم را ساخت.

حواشی محسن تنابنده

- محسن تنابنده و احمد مهران‌فر هنگامی که در میانه فیلمبرداری پایتخت 6 بودند، در واکنش به اهانتهای مجری برنامه جهان آرا به رخشان بنی‌اعتماد و باران کوثری که از شبکه افق پخش شد، از همکاری با صدا و سیما برای همیشه انصراف دادند. محسن تنابنده در اظهاراتش گفت: «... هم‌اکنون هم چاره‌ای جز ادامه تصویربرداری پایتخت 6 نداریم وگرنه می‌خواستم همین الان همکاری ام را با تلویزیون به اتمام برسانم.»

- پس از آنکه سیلی زدن نماینده سبزوار در مجلس به یک سرباز وظیفه بازتاب اعتراض‌آمیز گسترده‌ای در رسانه‌ها و فضای مجازی پیدا کرد، محسن تنابنده به این موضوع واکنش نشان داد و با انتشار سکانسی از سریال پایتخت نوشت:

«حاج آقا مالکی هم نماینده مجلس بود ولی مطیع قانون حتی اگه مأمور به من می‌گفت بچه خوشگل!»

ازدواج محسن تنابنده

محسن تنابنده 23 بهمن ماه سال 94 با انتشار تصاویری از مراسم عقدش خبر ازدواجش را به صورت رسمی اعلام کرد.

نامی اولین فرزند محسن تنابنده است که بهمن ماه سال 96 متولد شد و محسن تنابنده با وجود او اولین بار طعم پدر شدن را چشید.


کپی لینک کوتاه خبر: https://rasadvarzeshi.com/d/3ekjjp