شنبه 05 اسفند 1402 - 24 Feb 2024
تاریخ انتشار: 1402/03/20 06:48
پرده کعبه
کد خبر: 40804

بالا بردن پرده کعبه در آستانه موسم حج

پرده کعبه طبق رسم هر ساله سه متر بالاتر کشیده شده و پارچه سفیدی دور خانه خدا نصب شد.

بالا بردن پرده خانه خدا در آستانه موسم حج. بالا بردن پرده کعبه. نصب پارچه سفید دور خانه خدا. پرده کعبه بالا کشیده شد.

ریاست کل امور مسجدالحرام و مسجدالنبی عربستان شامگاه جمعه از بالا کشیدن پرده خانه خدا به منظور آمادگی برای موسم حج امسال خبر داد.

بر اساس گزارش ریاست کل امور مسجدالحرام و مسجدالنبی، طبق روال پرده کعبه به اندازه سه متر بالا برده می‌شود و آن ناحیه با پارچه پنبه‌ای سفیدی با عرض حدود 2 متر پوشانده می‌شود.

«سلطان القرشی»  معاون  امور مجتمع ملک عبدالعزیز ویژه بافت پرده کعبه  اعلام کرد که بالا بردن بخش پایینی با هدف حفظ پاکیزگی پرده و جلوگیری از تخریب آن صورت می‌گیرد، این مراسم هرساله در ابتدای موسم حج برگزار می‌شود.  

متولیان خانه خدا بعد از نماز مغرب دور کعبه را بستند  و پرده کعبه را بالا کشیدند  و پارچه کتان سفیدی را با سوزن‌های مخصوص در هر چهار طرف کعبه دوختند تا خانه خدا برای پذیرایی از میلیون‌ها حجاج آماده شود.

سعودی‌ها  امسال اعلام کرده‌اند که پرده جدید کعبه اول محرم نصب خواهد شد.

طبق رسم هر ساله در نیمه‌های ماه ذی‌القعده، قسمت پایین پرده خانه خدا حدود سه متر بالا زده شد و حدود 47 متر پارچه سفید به دور آن کشیده شد. این اقدام برای جلوگیری از آسیب‌های احتمالی انجام می‌شود، چرا که تعداد زیادی از زائران مشتاقند پوشش کعبه را لمس کنند و یا تکه‌هایی از پرده کعبه را برای تبرک جدا کنند.

یکی از متعلقات کعبه،که همواره مورد عنایت خاص مردم و حکومتها بوده، پرده یا همان «کسوة الکعبه» است.کارخانه‌ای که پرده خانه خدا را تهیه می‌کند از بافتهای دستی و ماشینی و افراد متخصص در این مورد خاص بهره می برد، بر روی این پرده آیات قرآن با خط زیبا و با نخهای طلا و نقره بافته می شود. جنس آن از حریر طبیعی و خالص است. ارتفاع آن 14 متر و نوار دور این پوشش به عرض 95 سانتی متر و طول 4500 سانتی متر است عباراتی چون «یا حی یا قیوم»، «یا رحمن یا رحیم» و «الحمدالله رب العالیمن» با رنگ طلایی نوشته شده است.

شهرداری مکه  مکرمه پیش از این، پنج مکان در ورودی‌های شهر مکه مکرمه را برای استقبال از کاروان‌های مهمانان خانه خدا تعیین کرده بود.

تعداد زائران حج تمتع کشورهای مختلف در سرزمین وحی در حال افزایش است و سعودی‌ها برای حضور میلیونی زائران در جوار خانه خدا، حصارهای اطراف مطاف را برداشته و فضای زیارتی مسجدالحرام را توسعه دادند.

این روزها تعداد زائران در مسجدالحرام بیش از گذشته شده است. بر همین اساس، وزارت حج عربستان اعلام کرد  افرادی که ویزای عمره مفرده دارند، فقط تا پایان روز یکشنبه  گذشته می‌توانستند به سرزمین وحی مشرف شوند و از  روز یکشنبه  دیگر امکان پذیرش عمره‌گزاران وجود ندارد.

پیش از این  نیز اداره کل صدور مجوزات عربستان سعودی با صدور بیانیه‌ای در حساب کاربری خود در توئیتر اعلام کرد که از طریق مقرهای خود در گذرگاه‌های دریایی، هوایی و زمینی و با استفاده از تمام امکانات لازم، شرایط را برای ورود تمام حجاج کشورهای مختلف جهان به عربستان تسهیل می‌کند.

تاریخ ادای مناسک حج از روز هشتم ماه ذی حجه منطبق با 25 ژوئن (4 تیرماه) خواهد بود، ضمن اینکه حج تا روز چهارم عید قربان در 13 ذی الحجه 30 ژوئن (9 تیرماه) ادامه دارد.

عربستان سعودی اعلام کرد که زائران باید این واکسن‌ها را در دوره مناسب قبل از آغاز مناسک حج تزریق کنند تا اثربخش باشد. این واکسن‌ها از جمله واکسن‌های چهارگانه مننژیت، پنوموکوک، واکسیناسیون علیه هپاتیت ویروسی آ و ب. واکسن مننژیت، سرخک و اوریون، تب زرد و آنفولانزا فصلی هستند.

این درحالی است که «عبدالفتاح مشاط» معاون وزیر حج و عمره عربستان در گفت‌وگو با روزنامه الشرق الاوسط تاکید کرد: تعداد حجاجی که خارج از عربستان برای ادای مناسک حج به این کشور می‌آیند به آمار پیش از آغاز شیوع ویروس کرونا بازگشته است.

وی افزود: 2 میلیون مسلمان خارج از عربستان از سراسر جهان و 200 هزار نفر از داخل عربستان می‌توانند مناسک حج را به جا آورند.

پیش از این «عبدالرحمن بن عبدالمحسن الفضلی» وزیر آب و کشاورزی و رئیس کمیسیون امنیت غذایی عربستان اعلام کرد که تعداد حجاج امسال نسبت به 3 سال گذشته به دلیل کاهش آمار مبتلایان به ویروس کرونا افزایش خواهد یافت.

عربستان سعودی در سال گذشته به دلیل محدودیت‌های اعمال شده ناشی از ویروس کرونا پذیرای بالغ بر 900 هزار زائر خانه خدا بود، اما امسال اعلام کرد که نزدیک به 2 میلیون حجاج به حج مشرف می‌شوند.

سال گذشته (حج 1443) 899 هزار و ‌353 حجاج به حج مشرف شدند. در حج‌های تمتع 1441 و 1442 نیز عربستان سعودی تصمیم گرفت که حج تمتع را با حضور زائران ساکن عربستان برگزار کند.

 


کپی لینک کوتاه خبر: https://rasadvarzeshi.com/d/39kjq7