سه‌شنبه 29 خرداد 1403 - 18 Jun 2024
تاریخ انتشار: 1402/03/09 05:41
یارانه نقدی | یارانه نقدی 1402
کد خبر: 40273

دولت برای افزایش یارانه نقدی شرط گذاشت | با خرید کالابرگی یارانه بیشتر بگیرید

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از افزایش میزان یارانه‌ها برای خرید طرح کالابرگ‌ الکترونیکی خبر داد و گفت: درصددیم میزان یارانه یارانه‌بگیران را در سه دهک اول به شرط خرید ۷۰ درصد کالا در طرح کالابرگ‌ الکترونیکی، ۲۰ درصد افزایش دهیم.

یارانه نقدی یکی از روش‌های حمایت دولت از مردم است که در آن، دولت به شهروندان خود پرداخت نقدی می‌کند تا بتوانند هزینه‌های ضروری خود را تأمین کنند. یارانه نقدی در بسیاری از کشورها برای کمک به افراد با درآمد کم، سالمندان، کودکان و نیازمندان به کار می‌رود.

در ایران نیز پس از اصلاح قانون بودجه سال ۱۳۹۸، یارانه‌ نقدی به صورت نقدی پرداخت می‌شود. این یارانه‌ نقدی برای سه دسته از افراد پرداخت می‌شود:

1- خانوارهای با درآمد کمتر از سقف تعیین شده توسط دولت

2- کارکنان و مستمری‌بگیران سازمان‌های دولتی و شرکت‌های تابعه

3- سایر افرادی که مشمول قانون یارانه‌ای هستند، مثل سالمندان و نیازمندان

مبلغ یارانه‌ نقدی پرداختی به هر فرد بسته به دسته مشمول، تعداد افراد خانواده و شرایطی که در آن زمان وجود دارد، متفاوت است.

 

 سیدصولت مرتضوی امروز در هفتمین همایش ملی کار که در مجموعه تلاش برگزار شد، با اشاره به اجرای طرح کالابرگ‌ الکترونیک اظهار کرد: در حوزه کالابرگ اقدامات جدیدی را در دستور کار داریم؛ در گام نخست بنا بر این است که میزان یارانه یارانه‌بگیران را در سه دهک اول ۲۰ درصد افزایش دهیم البته با خرید ۷۰ درصد کالا و کالاها هم از ۹ تا ۱۱ قلم تعریف شده است.

وی ادامه داد: امیدواریم که این اقدام بتواند قدری به حداقل بگیران جامعه کارگری کمک کند. در گام‌نخست به شکل تدریجی و دهک به دهک‌ پیش می‌رویم و در ابتدا افراد تحت پوشش کمیته امداد حضرت امام خمینی (ره) و بهزیستی خواهند بود و در خرداد ماه سه دهک اول را اجرایی و عملیاتی خواهیم کرد و در آینده تصمیمات دیگری برای سایر دهک‌ها اتخاذ خواهد شد.

وزیر کار افزود: ما سامانه ملی اعتبار را در وزارت کار تعریف کردیم که اعتباری را برای کسانی که می‌خواهند از یارانه خود با افزایش ۲۰ درصدی استفاده کنند، اختصاص می‌دهیم و کالاهایی تعریف شده است که می توانند از فروشگاه‌های زنجیره ای و سایر فروشگاه‌هایی که به سامانه وصل شده‌اند و بالغ بر ۵۰ هزار فروشگاه است خرید کنند.

مرتضوی تصریح کرد: ما این طرح را سال قبل و در راستای اجرای قانون به صورت ملی و آزمایشی در سراسر کشور راه اندازی کردیم. طرح چون مشوق‌های لازم را نداشت با اقبال عمومی مواجه نشد و من امیدوارم که افزایش درصد یارانه ها سبب شود که با اقبال جامعه هدف روبه رو شویم.

ایسنا


کپی لینک کوتاه خبر: https://rasadvarzeshi.com/d/36byde