دوشنبه 20 آذر 1402 - 11 Dec 2023
تاریخ انتشار: 1402/01/25 09:29
کد خبر: 38549

عربستان مشتری پر و پا قرص این کالای ایرانی است +جزئیات

با توجه به سخنان سخنگوی کمیسیون توسعه تجارت خانه صمت، با بهبود روابط سیاسی بین ایران و عربستان سعودی، احتمالاً می‌توان چشم‌انداز جدیدی از روابط اقتصادی بین دو کشور را در نظر گرفت.

به گزارش رصد ورزشی: به گفته سیدروح الله لطیفی، در مقایسه با تجارت ایران با دیگر کشورهایی مانند امارات متحده عربی، ترکیه یا افغانستان که در چارچوب آن حتی با وجود برخی اختلافات سیاسی و مرزی، همواره تجارت مشترک میان دو طرف ادامه داشته است، شرایط تجاری با عربستان سعودی همواره متفاوت بوده و روابط سیاسی، مقدمه روابط اقتصادی را فراهم می‌کند. با اشاره به توقف تجارت مشترک میان دو کشور در سال‌های گذشته، اظهار کرد: وقتی روابط سیاسی قطع شد، عملا دو کشور دیگر رابطه اقتصادی مستقیمی نیز نداشتند اما از ماه‌های گذشته ما شاهد آن بودیم که با از سرگیری مذاکرات سیاسی، اقتصاد نیز بار دیگر فعال شد.

سخنگوی کمیسیون توسعه تجارت خانه صمت با اشاره به آمارهای گمرک از سال گذشته، تشریح کرد: از سه ماه گذشته تاکنون بیش از ۱۴ میلیون دلار تجارت فولاد میان دو کشور انجام شده و باید به این نکته توجه کرد که تجارت‌های مرتبط با فولاد معمولا بازار های مستمر و ادامه‌دار را می طلبد و این موضوع نشان‌دهنده آن است که روابط تجاری دو کشور برای مباحثی مانند فولاد که به استمرار نیاز دارد مهیا شده که این موضوع می‌تواند در آینده به توسعه روابط اقتصادی در سایر سطوح نیز منجر شود.

لطیفی ادامه داد: با توجه به شرایط آب و هوایی عربستان سعودی، مواد غذایی و تولیدات کشاورزی ایران در کنار فولاد یکی از اصلی‌ترین گزینه‌هایی است که می‌تواند به توسعه روابط اقتصادی دو کشور کمک کند. جدای از آن امکان ترانزیت مشترک کالا و دسترسی عربستان سعودی به کشورهای آسیای غربی از طریق ایران نیز موضوع دیگری است که در این حوزه اهمیت دارد.

به گفته وی، با فراهم شدن مقدمات ابتدایی همکاری‌های اقتصادی، می‌توان به گزینه‌هایی چون فعال کردن اتاق‌های بازرگانی مشترک و توسعه همکاری‌های اقتصادی در سایر سطوح نیز فکر کرد.


کپی لینک کوتاه خبر: https://rasadvarzeshi.com/d/36bmdj