سه‌شنبه 25 اردیبهشت 1403 - 14 May 2024
تاریخ انتشار: 1399/09/03 14:27
کد خبر: 14221

جان باختن دختر 18ساله بر اثر مارگزیدگی

دختر ۱۸ساله پس از مارگزیدگی، به دلیل صعب‌العبور بودن منطقه محل سکونتش و نرسیدن نیروهای اورژانس جان خود را از دست داد.

مار او را نیش زده بود. هر لحظه حالش بدتر می‌شد. نیاز به اقدامات درمانی به صورت اورژانسی داشت، اما هوا بد و منطقه صعب العبور بود. لحظه‌ها و ثانیه‌ها به اندازه یک‌سال می‌گذشت. دخترک نفس‌های آخرش را هم کشید. نیروهای اورژانس بالاخره خودشان را رساندند ولی دیگر کاری از دست هیچ‌کس بر نمی‌آمد.

محل زندگی آنها صعب‌العبور بود. امکانات نداشت. برای همین دختر ۱۸ساله قربانی شد. نتوانست دوام بیاورد. تا زمان رسیدن نیروهای درمانی جان خود را از دست داد و به لیست قربانیان مارگزیدگی اضافه شد.

نیروهای اورژانس لرستان تمام تلاش خود را کردند تا به محل برسند، اما نتوانستند به موقع خود را به آنجا برسانند. این دختر در منطقه‌ای در شهرستان الیگودرز زندگی می‌کرد که نه اورژانس هوایی و نه زمینی نمی‌توانست خود را سریع به محل حادثه برساند. زمان طلایی از دست رفته بود. سم تمام بدن دختر را گرفته بود.

امدادگران از آن طرف درحال تلاش بودند. ولی تا وقتی بتوانند در آن منطقه سخت به بیمار برسند، او جان خود را از دست داد. برای همین این ماجرا مردم را تحت‌تأثیر قرار داد.

ماجرای مرگ این دختر ۱۸ساله الیگودرزی واکنش‌های مختلفی را در پی داشت. افکار عمومی جریحه‌دار شده بود. برای همین این ماجرا از سوی مسئولان سازمان اورژانس کشور مورد بررسی قرار گرفت.

کم‌کاری احتمالی

گفته می‌شد که مرگ تلخ این دختر ۱۸ساله به علت مارگزیدگی در مناطق صعب‌العبور شهرستان الیگودرز به خاطر کم‌کاری در امدادرسانی بوده است، اما کمبود امکانات و خدمات پزشکی در مناطق محروم لرستان، در نظر گرفته نشد. این اتفاق منجر به واکنش‌های متعددی در فضای مجازی و در بین افکار عمومی شد.

بنابراین صبح دیروز مسئولان سازمان اورژانس کشور در این‌باره واکنش نشان دادند. به دنبال این ماجرا چندین جلسه در اورژانس لرستان برگزار شد. مسئولان اورژانس در این خصوص به بررسی دقیق مسأله و شناسایی مقصران احتمالی پرداختند.

مشکلات منطقه‌ای

رضا دهقان‌پور، رئیس بازرسی سازمان اورژانس کشور در این‌باره می‌گوید: به دنبال مرگ یکی از شهروندان به‌عنوان یک وظیفه سازمانی و انسانی در محیط حضور پیدا کردیم. موضوع را مورد ارزیابی و بررسی قرار دادیم و شواهد و مستندات را بررسی کردیم. درواقع در جلساتی با حضور رئیس دانشگاه لرستان، مسئولان فوریت‌های پزشکی دانشگاه و دیگر مسئولان، این موضوع ارزیابی شد.

دهقان‌پور می‌گوید: درحال حاضر لرستان به لحاظ اقلیمی در شرایطی قرار گرفته که کوه‌های متعدد و مناطق عشایرنشین بسیاری دارد. متاسفانه گاهی اوقات مشکل زیرساخت‌های مخابراتی و جاده‌های دسترسی که باید طراحی می‌شده است موجب می‌شود یک مقداری در بحث امدادرسانی و خدمات‌رسانی، رعایت زمان‌های استاندارد به لحاظ دسترسی فراهم نشود.

وضعیت جوی در آن لحظه بسیار بد بود. امداد هوایی درحال رسیدن به این دختر و امدادرسانی به او بودند. ولی اجازه فرود صادر نشد. شرایط آب و هوایی آن‌قدر بد بود که بالگرد اورژانس نتوانست در محل حادثه فرود بیاید.

شرایط جوی نامناسب

رئیس بازرسی سازمان اورژانس کشور ادامه می دهد: وضعیت جوی در آن لحظه بسیار بد بود. امداد هوایی درحال رسیدن به این دختر و امدادرسانی به او بودند. ولی اجازه فرود صادر نشد. شرایط آب و هوایی آن‌قدر بد بود که بالگرد اورژانس نتوانست در محل حادثه فرود بیاید.

برای همین نیروهای زمینی دست به کار شدند: «در رابطه با این اتفاق هیچ‌کدام از عوامل فوریت‌های پزشکی چه عوامل فوریت‌های پزشکی هوایی و چه زمینی قصور نکرده‌اند. تمام اقدامات صورت گرفت، اما شرایط جوی اجازه فرود بالگرد را نداد. همچنین دسترسی مخابراتی هم با مشکل مواجه شد. همین باعث از دست رفتن زمان شد. با اتلاف زمان و به دلیل اینکه راه مناسب نبود بعد از رسیدن بیمار به بیمارستان، او جان خود را از دست داد.»

شرایط سخت در «مرگ سر»

ساعت ۱۲و۴۰ دقیقه بود که اولین تماس با نیروهای اورژانس گرفته شد. بعد از تماس با توجه به صعب‌العبور بودن منطقه، مجموعه فوریت‌های پزشکی درخواست اعزام بالگرد می‌کند، اما خلبان اعلام می‌کند از لحاظ موانع پروازی امکان پرواز ندارد. ساعتی بعد که شرایط بهتر شد، پرواز هم انجام می‌شود، اما آنها دیر به منطقه می‌رسند. چون وقتی رسیدند، بیمار از آن منطقه جابه‌جا شده‌ بود.

محمدرضا نیکبخت، رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان نیز درباره این ماجرا توضیحاتی ارایه کرد: «با توجه به برخی اظهارات در فضای مجازی و با توجه به بعضی نگرانی‌ها در ارتباط با مرگ این دختر ۱۸ساله در کوه‌های مربوط به منطقه «مرگ سر»، چندین جلسه ارزیابی و بررسی مسأله تشکیل شد. ابتدا مکالمات بررسی شد که چه ساعتی اولین تماس تلفنی راجع به این دختر گرفته شده است. بعد از این بالگرد با توجه به شرایط جوی بهتر راهی محل شد، بیمار را آنجا نیافت. خلبان هم چند بار منطقه را دور زد اما افراد را ندید.»

تماس‌های ناموفق

بیمار سر جاده می‌رسد. شاید بتواند به نیروهای امدادی نزدیک‌تر شود. گویا از دو ساعت قبل از آن آمبولانس ۱۱۵ در آن نقطه مستقر و منتظر مصدوم بوده است. وقتی بیمار به آنجا رسید، او را به بیمارستان منتقل کردند. درنهایت این دختر به بیمارستان می‌رسد ولی زمان طلایی از دست رفته بود. او دیگر نتوانست تاب بیاورد و جان خود را از دست داد.

نیکبخت، رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان می گوید: وقتی رسیدند، بیمار را به بیمارستان منتقل می‌کنند اما کار از کار گذشته بود. مهم‌ترین چیزی که به انجام اقدامات امدادرسانی کمک می‌کند بحث تقویت سیستم‌های مخابراتی است. در بررسی موضوع مرگ این دختر ۱۸ ساله معلوم شد که افراد بارها می‌خواسته‌اند با فوریت‌های پزشکی تماس بگیرند، اما تلفن قطع می‌شده و نمی‌توانسته‌اند تماس بگیرند.


کپی لینک کوتاه خبر: https://rasadvarzeshi.com/d/2xq7vb