دوشنبه 01 مرداد 1403 - 22 Jul 2024
تاریخ انتشار: 1402/04/23 07:03
بخشنامه گمرک ایران
کد خبر: 41936

بخشنامه جدید گمرک ایران برای خودروهای گذر موقت

تسهیلات جدید گمرک برای ورود موقت خودروهای سواری به کشور در بخشنامه مهمی از سوی گمرک ایران اعلام شد.

بخشنامه جدید گمرک با هدف حمایت از گردشگران و سرمایه گذاران خارجی، ایرانیان مقیم خارج از کشور، مسافران غیر مقیم ایران و ساکنان مناطق آزاد به گمرکات کشور ابلاغ و بر این اساس تسهیلات جدیدی برای ورود موقت خودروی سواری گردشگران و سرمایه گذاران خارجی ارائه خواهد شد.

بر اساس بخشنامه گمرک متقاضیان مشمول این تسهیلات می‌توانند به مدت پنج ماه خودروی سواری را به شیوه ورود موقت وارد کشور کنند. پیش از این مدت زمان یاد شده فقط دو ماه بود و در صورت امکان و موافقت گمرک سه ماه دیگر نیز تمدید می‌شد، اما با تعیین سقف زمان قانونی تعیین شده از ابتدا ضمن از بین رفتن حاشیه فساد احتمالی، هم اکنون متقاضیان در بدو ورود به کشور می‌توانند از تسهیلات ۵ ماهه ورود موقت خودرو به کشور استفاده کنند. همچنین با ابلاغ این بخشنامه محدودیت کشور‌ها نیز که قبلاً شامل کشور‌های خاصی می‌شد، برداشته شده است.

بر اساس بخشنامه گمرک در راستای تکریم هموطنان مقیم خارج از کشور، حمایت از صنعت گردشگری، تمرکز زدایی، تسهیل در تشریفات گمرک و صرفه جویی در وقت خدمت گیرندگان گمرک، اختیارات صدور مجوز ورود موقت تردد و یا تمدید مهلت تردد خودرو‌های ورود موقت تحت صحابت پروانه گمرکی، کارنه دو پاساژ تریپتیک و دیپتیک، با رعایت کامل مفاد مندرجات مواد ۵۰ و ۷۸ قانون امور گمرکی و ۷۲، ۸۰، ۱۴۲ و ۱۴۴ آئین نامه اجرایی به شرح جدول پیوست جهت اقدام به گمرکات سراسر کشور ابلاغ شده است.

در بخشنامه گمرک آمده است، مهلت‌های قانونی اعطا شده غیر قابل تمدید خواهد بود که این امر از سوءاستفاده‌های احتمالی جلوگیری می‌کند.

 


کپی لینک کوتاه خبر: https://rasadvarzeshi.com/d/2ly7b8