یک‌شنبه 06 اسفند 1402 - 25 Feb 2024
تاریخ انتشار: 1401/09/09 04:09
جام جهانی قطر
کد خبر: 32612

واکنش‌ها به قضاوت فغانی در بازی پرتغال - اروگوئه

دیدار پرتغال مقابل اروگوئه از گروه H جام جهانی 2022 قطر در ورزشگاه لوسیل، در حالی با نتیجه 2-0 به سود پرتغال به پایان رسید که علیرضا فغانی پس از قضاوت دیدار برزیل و صربستان، داوری این مسابقه را هم برعهده داشت و محمدرضا منصوری و محمدرضا ابوالفضلی هم او را به عنوان کمک‌ها یاری می‌کردند.

دیدار پرتغال مقابل اروگوئه از گروه H جام جهانی 2022 قطر در ورزشگاه لوسیل، در حالی با نتیجه 2-0 به سود پرتغال به پایان رسید که علیرضا فغانی پس از قضاوت دیدار برزیل و صربستان، داوری این مسابقه را هم برعهده داشت و محمدرضا منصوری و محمدرضا ابوالفضلی هم او را به عنوان کمک‌ها یاری می‌کردند. فغانی پیش از شروع مسابقه با برونو فرناندز، ستاره پرتغال و منچستریونایتد خوش و بش گرمی انجام داد. او در دقیقه ۷ به رودریگو بنتانکور بازیکن اروگوئه کارت زرد نشان داد که این تصمیم فغانی، با اعتراض این بازیکن، دیه‌گو گودین و ادینسون کاوانی به داور و منصوری همراه شد. دقیقه ۱۳ نیز، پس از اعلام خطای بنتانکور روی روبن نوس، روبن دیاز مدافع پرتغال در اعتراض به فغانی اعلام کرد که باید به هافبک اروگوئه کارت قرمز نشان بدهد اما داور ایرانی پس از جر و بحث با مدافع پرتغالی‌ها، به بنتانکور هم برای جلوگیری از کارت قرمز گرفتن به دلیل بازی خشن تذکری جدی داد. همچنین اعلام خطا روی نونو مندز در دقیقه ۱۷ این بار اعتراض داروین نونیز را به دنبال داشت. در دقیقه ۴۴ ماتیاس اولیورا هم با کارت زرد فغانی جریمه شد تا باز هم کادرفنی اروگوئه به این تصمیم معترض شود. ضمن اینکه درگیری خوزه خیمنز در وقت اضافه نیمه اول با ژوائو فلیکس باعث شد فغانی این بار به دفاع راست اروگوئه تذکری جدی بدهد.

پنالتی پر سر و صدا در دقیقه 90

اما فغانی با اعلام یک پنالتی مشکوک در آخرین دقایق مسابقه، به چهره ویژه این بازی تبدیل شد. در این دیدار پرتغالی‌ها با چنگ و دندان مشغول محافظت از تک گل خود در برابر حملات انتحاری اروگوئه بودند که برونو فرناندز ستاره این تیم که گل اول بازی را هم زده بود، در دقیقه 90 در نزدیکی‌های محوطه جریمه حریف صاحب توپ شد. او با ظرافت خاصی توپ را از بین پاهای خوزه خیمنز عبور داد و در پی ایجاد موقعیتی مناسب برای شوتزنی از داخل محوطه بود که صحنه مشکوکی رقم خورد. مدافع اروگوئه برای دفع توپ فرناندز، تکل بلندی زد که ادامه آن به اتفاقی انجامید که فغانی به کمک VAR آن را پنالتی تشخیص داد تا فرناندز گل دوم را هم بزند و اندک امید اروگوئه برای جبران از بین برود. خیمنز در این صحنه، حین تکل زدن و مثل هر بازیکن دیگری از دست خود برای حفظ تعادل و به عنوان تکیه‌گاه استفاده کرد اما برخورد توپ به همین دست، ضرب آن را گرفته و دریبل فرناندز را ناتمام گذاشت. فغانی ابتدا بی‌توجه از این صحنه گذشت ولی هافبک پرتغالی‌ها که معتقد به هند پنالتی بود با داد و فریاد به تصمیم او اعتراض کرد و چند ثانیه بعد یک مکالمه کوتاه با اتاق VAR، فغانی را مجاب کرد که بازی را متوقف کرده و برای بررسی دقیق‌تر صحنه، سراغ مانیتور کنار زمین برود. او در حالی که توسط لوئیس سوارز و سپس دیگر بازیکنان معترض اروگوئه احاطه شده بود، با دست نقطه پنالتی را نشان داده و خشم تیم بازنده را دوچندان کرد. بازیکنان اروگوئه که باور نمی‌کردند این صحنه پنالتی باشد، دور فغانی حلقه زدند و چند دقیقه‌ای به همین منوال گذشت. داور باتجربه بازی اما روی تصمیم خود مصمم بود تا شاهد به ثمر رسیدن گل دوم پرتغال در میان اعتراض شدید هواداران و بازیکنان تیم اروگوئه باشیم.

واکنش‌ها به تصمیم فغانی

پس از این موضوع، واکنش‌ها به این تصمیم فغانی در فضای مجازی هم گسترده بود. بسیاری با استناد به قانون خطای هند جدید، آن را اشتباه دانسته و VAR را زیر سؤال بردند. عده‌ای نیز تصمیم فغانی در اعلام پنالتی را درست دانستند. اروگوئه‌ای‌ها اعتقاد داشتند که توپ به صورت تصادفی به دست خیمنز برخورد کرده است. موافقان این عقیده در شبکه‌های اجتماعی نیز عکسی از راهنمای خطای هند جدید توسط فیفا را منتشر کرده و تصمیم فغانی را متضاد آن دانستند. ESPN اروگوئه بعد از پایان بازی از کاربران خود خواست که در مورد قضاوت داور ایرانی نظر بدهند. اکثراً فوتبالدوستان اروگوئه این تصمیم فغانی را اشتباه دانسته‌اند اما در میان آنها هستند نفراتی که عقیده دارند این داور به درستی علیه تیم‌شان اعلام پنالتی کرده است. چیزی که معترضان به تصمیم فغانی به آن استناد می‌کنند، جملاتی است که در جدیدترین راهنمای پنالتی به آنها تأکید شده است. در تصویری که فیفا به عنوان مثال انتخاب کرده، هند پنالتی در لحظه تکل زدن، زمانی رخ می‌دهد که از دست برای بیشتر کردن سطح بدن استفاده می‌شود. در صورتی که حین تکل زدن، دست از بدن حمایت کند، برخورد توپ به آن پنالتی محسوب نمی‌شود. ماوئوریزیو پیستوچی، کارشناس داوری و مفسر ایتالیایی در توئیتی تصمیم فغانی را خلاف قوانین هند فیفا دانست. کارشناس داوری دیگری به نام رامون رایا او با انتشار عکسی از دفترچه راهنمایی داوری و صفحه مربوط به شرح هند در آن، معتقد است که فغانی به خاطر این اشتباه باید از جام جهانی خداحافظی کند و همکارانش در VAR مقصر این قضیه هستند. کاربر دیگری در توئیتر نوشت: «چگونه این پنالتی اعلام شد؟ چنین تصمیمی شرم‌آور است. خیمنز در حین سقوط از دستش کمک می‌گیرد و این خطای هند نیست.» فوتبال نویسی به نام لارس پلمن که به نظر می‌رسد داوری‌های فغانی مورد توجهش قرار دارد، نوشت: «فغانی بهترین داور دنیاست اما این تصمیم خیلی عجیب بود، مگر اینکه دوباره قوانین عوض شده باشد!» اما کاربری هم که به صورت تخصصی به موضوعات داوری می‌پردازد، تصمیم او در اعلام پنالتی را درست می‌داند. به عقیده او ال‌مری از اتاق VAR به خوبی به فغانی گوشزد کرده که صحنه را دوباره ببیند.

فیفا به نفع فغانی رأی می‌دهد؟

به هر حال در شبی که شاید اروگوئه در دقایق تلف شده هم نمی‌توانست گل تساوی را به پرتغال بزند، اعلام پنالتی برای پرتغال، بهانه‌ای دست آنها داد تا کمی از بار باخت را روی دوش داور و VAR بگذارند. با توجه به شرایط یاد شده، باید دید نظر فیفا در مورد عملکرد فغانی و دستیارانش چه خواهد بود؛ قطعاً بازی‌های بعدی که قضاوت آنها به عهده فغانی خواهد بود، می‌تواند نظر فدراسیون جهانی در خصوص او را مشخص کند. این داور ایرانی سابقه قضاوت بازی‌های بزرگ زیادی از جمله فینال المپیک را دارد و امسال به امید قضاوت فینال جام جهانی در قطر حاضر شده است.

6 ماه زندان و 60 هزار دلار جریمه برای جیمی جامپ!

در بازی پرتغال مقابل اروگوئه،‌ یک حاشیه دقایقی از بازی را متوقف کرد. حضور یک جیمی‌جامپ درون زمین باعث شد مأموران امنیتی برای خارج کردن او وارد زمین شوند. این مسأله حتی باعث شد تا فغانی نیز لحظاتی از وقت خود را برای جمع کردن این حاشیه صرف کند.طبق اعلام شبکه «الکاس» قطر این جیمی جامپ با محکومیت سنگینی مواجه خواهد شد. طبق قانون قطر این فرد برای مدت 6 ماه راهی زندان می شود و مبلغ 60 هزار دلار جریمه نقدی می شود و مادام العمر از حضور در مسابقات جام جهانی محروم خواهد شد.

 


کپی لینک کوتاه خبر: https://rasadvarzeshi.com/d/2lw8de