جمعه 24 فروردین 1403 - 12 Apr 2024
تاریخ انتشار: 1401/12/16 05:00
یارانه | یارانه نقدی | یارانه اسفند | حذف یارانه
کد خبر: 37477

خبر خوش برای یارانه بگیران | یارانه نقدی حذف نمی شود

وزیر اقتصاد و دارایی گفت: در حال حاضر یارانه نقدی حذف نمی شود اما مردم این امکان را خواهند داشت یک ماه زودتر یارانه خود را برای خرید ۱۰ قلم کالا دریافت کنند.

مطلب یارانه به موضوعات مختلف مربوط می‌شود. اما به طور کلی، یارانه به مبلغی گفته می‌شود که توسط دولت یا سازمانی به فرد یا افرادی که در شرایط خاصی قرار دارند، اعطا می‌شود. هدف از اعطای یارانه‌ها، حمایت از کسانی است که به دلیل شرایط اجتماعی، اقتصادی یا سلامتی نیاز به کمک دارند.

آقای احسان خاندوزی گفت:  برای دو میلیون  متقاضی صندوق بازنشستگی و فولادی تا پایان عید فطر  اعتبار خرید تا سقف ۱۰ میلیون تومان بدون مراجعه و بدون اخد ضامن در نظرگرفته شده است.

به گفته وزیر اقتصاد  و دارایی،  فراگیری کالا برگ الکترونیکی  در تمامی کشور فراهم شده است و در حال حاضر  کالا برگ به شکل اختیاری اما فراگیر  است و بعد از طی دوره آزمایشی  این امکان فراهم شده است  در حال حاضر  یارانه نقدی حذف نمی شود اما مردم این امکان را خواهند داشت یک ماه زودتر یارانه خود را برای خرید  ۱۰ قلم کالا  دریافت کنند.

سخنگوی اقتصادی دولت در مورد وضعیت اقتصاد ایران در سال ۱۴۰۱ اظهار کرد: حتما انصاف ایجاب می کند که نقاط ضعف و قوت را با هم ببینیم و من به عنوان سخنگوی دولت فهرست هر دو موارد را همراه با تدابیر دولت برای علاج آن‌ها خواهم گفت.

بر مبنای آمار ۶ ماهه بانک مرکزی نیز رسما نرخ رشد اقتصادی ما ۲.۷ درصد بود‌

او افزود: امسال بخش واقعی اقتصاد ایران شاهد اتفاقات مبارک و شروع های بسیار امیدبخشی نسبت به گذشته بود. در رشد اقتصادی سال ۱۴۰۱ مسیر رشد سال قبل را دنبال کردیم.

وی ادامه داد: اگر مبنای آمار ۹ ماهه مرگز آمار را پایه قرار دهیم در ۹ ماهه امسال نرخ رشد ۳.۳ درصدی در اقتصاد ایران رخ داد که بدون محاسبه نفت ۲.۹ درصد است.

خاندوزی افزود: بر مبنای آمار ۶ ماهه بانک مرکزی نیز رسما نرخ رشد اقتصادی ما ۲.۷ درصد بود‌. در صنایع ۳.۸ درصد، کشاورزی ۶.۱ درصدی و در بخش مستقل صنعت ۵.۸ درصد رشد را داشتیم.

وی افزود: در حوزه سرمایه گذاری ها که جزء روندهای منفی از سال ۹۷ به بعد بود شاهد رشد سرمایه گذاری را ۳.۹ درصد رشد را در ۶ ماهه داشتیم، این عدد سال قبل منفی ۶.۴ درصد بود.

نرخ بیکار در پاییز امسال به ۸.۲ درصد کاهش یافت‌

وزیر اقتصاد گفت: رشد سرمایه گذاری خارجی نسبت به دوره آخر دولت قبل صد در صد رشد داشت. نرخ بیکار در پاییز امسال به ۸.۲ درصد کاهش یافت‌.

خاندوزی افزود: در ۱۱ ماهه امسال صادرات غیرنفتی با ۱۳ درصد رشد نسبت به پارسال به ۴۸.۸ میلیارد دلار رسید‌.

وزیر اقتصاد به تامین آب اشاره کرد و گفت: امسال ۴ ابرپروژه آبی و یک پروژه زیست محیطی به سرانجام رسید. انتقال آب غدیر که ۶۰ درصد آب خوزستان را تحت پوشش قرار می دهد اجرایی شد. انتقال آب همدان، انتقال آب سنندج، انتقال آب شیرین کن خرمشهر و انتقال آب به دریاچه ارومیه از دیگر طرح ها بود.

وی افزود: ۵ پروژه ریلی هم با حدود ۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری خارج بودجه ای راه افتاد که ظرفیت ترانزیتی کشور را از ۱۰ میلیون تن به ۳۰ میلیون تن افزایش میدهد.

وزیر اقتصاد گفت: ۱۶ طرح پالایشگاهی و پتروپالایشی با ۳۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری خارج از بودجه عملیاتی شد. 

وی افزود: امسال سیاست کنترل تورم را همراه با سایر سیاست های تحولی اقتصاد پیش بردیم.

سخنگوی اقتصادی دولت اضافه کرد: موفق به کنترل مقداری ترازنامه بانکها به صورت جدی در دستور کار قرار گرفت و بخشی از خلق پول مازاد بانک ها کاهش یافت و رشد نقدینگی کاهش یافت.

خاندوزی ادامه داد: تا ۲۰ بهمن امسال نرخ رشد نقدینگی حدود ۳۲ درصد شده است در حالیکه در مدت مشابه پارسال این رقم ۳۹ درصد بوده است.

وی گفت: حساب تنخواه بانک مرکزی به صفر رسید‌. همچنین با رشد ۶۰ درصدی درآمدهای بودجه ای و ۵۵ درصدی هزینه ها، ناترازی بودجه را کاهش دادیم.

خاندوزی در ادامه با بیان اینکه جهان در سال ۲۰۲۲ تامین مواد غذایی و قیمت ها وضعیت بی سابقه ای را داشت، گفت: در ایران تا پایان شهریور ماه موفق شدیم هم نرخ ارز و سایر قیمت ها را کنترل کنیم. نرخ ارز در شهریور ماه در بازار آزاد ۲۹ هزار تومان بود اما با ناآرامی های پاییز که بعد به تورم انتطاری زمستان سرریز کرد شاهد افزایش قیمت بودیم.

وی افزود: همچنین بسیاری از نقاط ضعف اقتصاد ایران بر اثر تحریک ها خودنمایی کرد. به فنوان نمونه در حوزه افزایش نرخ ارز و خودرو و ... مصادیق نقاط ضعف قسمت اسمی اقتصاد ایران است.

 او بیان کرد : ضعف حکمرانی ریال بانک مرکزی، وابستگی به دلار و سایر ارزهای خارجی مشکلات چندین ساله اقتصاد ما بود که سعی کردیم این مسائل را حل کنیم؛ مثلا بانک مرکزی سعی کرد با مرکز مبادله ارز و طلا بازار ارز را کنترل کند.

وزیر اقتصاد تصریح کرد: مشکل کم عرضه کردن خودرو و مسکن از سال‌ها قبل در اقتصاد ایران بود که علاج نشده بود که امیدواریم با مالیات سوداگری این مساله حل شود.

وی اضافه کرد: چندین سال بود به تیراژ بالای یک میلیون دستگاه نرسیده بودیم که امسال محقق شد و سال بعد بیشتر هم تولید می شود. ممنوعیت واردات خودرو هم در این راستا لغو شد که بازار کنترل شود.

سخنگوی اقتصادی دولت در ادامه به حوزه گواهی سپرده نفتی اشاره کرد و گفت: میزان صادرات نفت بالاتری در بهمن داشتیم که مسیری برای هدایت نقدینگی داخل فراهم شد که با انتشار گواهی سپرده نفتی ضمن اینکه نقدینگی مردم را به سمت فعالیت‌های سودآور و مسیرهای جایگزین هدایت می کنیم، نسبت به کاهش ریسک تحریم پذیری و ایجاد بازارهای کاغذی و تنوع پذیری مشتریان نفت کشور و کاهش فشار بر بازارهای موازی هم اقدام میکنیم.

وی ادامه داد: برای هدایت نقدینگی به پروژه های جذاب معادن طلا و پروژه های تولیدی مس سونگون برنامه هایی داریم که تا پایان سال اعلام می شود. 

سامانه فکتورینگ هفته آینده رونمایی می شود

خاندوزی افزود: سامانه فکتورینگ هم هفته آینده رونمایی خواهد شد. بسیاری از پیمانکاران کشور از این پس می توانند مطالبات خود را ابزاری برای تامین مالی قرار دهند.

سخنگوی اقتصادی دولت در پاسخ به سوالی مبنی بر حذف قرعه کشی خودرو و پیش بینی برای تولید خودرو و عرضه در سال آینده، گفت: تمام تلاش دولت در یک سال گذشته این بود با افزایش عرضه خودرو، عقب ماندگی سنوات قبل را جبران کند.

وی افزود:امسال یک میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه خودرو تولید شد که این رقم سال آینده به یک میلیون و ۷۰۰ هزار دستگاه افزایش می‌یابد.

خاندوزی گفت: با افزایش تولید و واردات خودرو، عرضه سال آینده بهبود می‌یابد. قرعه کشی هم متوقف شده و وزارت صمت تلاش می‌کند همه متقاضیان از مرحله ثبت نام تا تحویل را سپری کنند.

سخنگوی اقتصادی دولت بدهی‌های دولت در همه کشور‌های دنیا استانه‌های استانداردی دارد که اگر از آن آستانه ها بالاتر رود نگرانی نسبت به تامین بدهی در آینده ایجاد شود.

وی با بیان اینکه در ایران از جهت آستانه ها، در وضعیت خوبی قرار داریم، گفت: مجموع بدهی‌ها در فصل بهار امسال افزایشی بود، ولی در تابستان ۱۹۰ هزار میلیارد تومان کاهش یافت.

خاندوزی افزود: اینکه گفته شود از نظر بدهی به شاخص نگرانی رسیده ایم صحیح نیست. دولت علی رغم نارضایتی‌ها سعی کرد منضبط عمل کند.

وزیر اقتصاد در مورد خرید اوراق توسط بانک‌ها گفت: این مساله اقدام رایجی در همه اقتصاد‌های جهان است. در سال ۹۹ میزان فروش اوراق دولت ۲۰۲ هزار میلیارد تومان و در سال ۱۴۰۰ به ۱۸۲ هزار میلیارد تومان کاهش یافت. امسال هم این عدد ۱۱۳ هزار میلیارد تومان است؛ بنابراین شاهد کاهش ۴۲ درصدی انتشار اوراق هستیم.

خاندوزی افزود: بنابراین فروش اوراق نه تنها وضعیت نگران کننده‌ای ندارد بلکه روند کاهنده‌ای دارد و وضعیت منضبط شده است.

وی در مورد اختصاص سهام عدالت به جاماندگان و پرداخت مرحله دوم سود سهام عدالت، گفت: در مورد اختصاص سهام عدالت به افراد تحت پوشش نهاد‌های حمایتی مصوبه‌ای را داشتیم، اما مجلس اصرار داشت که به جای هیات وزیران باید در شورای اصل ۴۴ مصوب شود. امروز عصر جلسه هیات عالی برگزار می‌شود که تخصیص سهام عدالت به این قشر در این جلسه بررسی می‌شود که امیدواریم تا ۲۹ اسفند اجرایی شود.

وی به پرداخت سود سهام عدالت اشاره کرد و افزود: از ۳۶ شرکتی که در حوزه سهام عدالت مداخله دارند در یک مرحله پرداخت سود را در پاییز انجام دادیم. اکثر شرکت‌ها در مرحله دوم همکاری لازم را انجام دادند غیر از چند شرکت معدود مثل فولاد مبارکه و هلدینگ خلیج فارس که مانده اند.

خاندوزی تاکید کرد: امیدواریم جمع بندی‌ها زودتر به پایان برسد و سود واریز شود.


کپی لینک کوتاه خبر: https://rasadvarzeshi.com/d/2axkyg