یک‌شنبه 26 فروردین 1403 - 14 Apr 2024
تاریخ انتشار: 1402/04/13 03:54
دیابت
کد خبر: 41774

چه کنیم که در آینده دیابت نگیریم | چه کسانی به دیابت مبتلا می‌شوند؟

محققان مجموعه‌ای از ۸۳ پروتئین را شناسایی کرده اند که زمان ابتلا به دیابت را در آینده اعلام می‌کند.

پزشکان می ‌دانند که وجود حداقل دو اتو آنتی ‌بادی جزایر با ایجاد دیابت نوع ۱ مرتبط است. با این وجود، در حال حاضر، هیچ راهی برای دانستن اینکه چه زمانی، بیماری دیابت در افرادی که از نظر ژنتیکی، مستعد ابتلا به این بیماری هستند، ایجاد می شود وجود ندارد.

در مطالعه اخیر، دانشمندان نمونه‌ های پلاسمای خون ۱۰۰۰ کودک را از بدو تولد تا سن ۶ سالگی مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند؛ همه این کودکان، از نظر ژنتیکی مستعد ابتلا به دیابت بودند. محققان، توانستند مجموعه ‌ای از ۸۳ پروتئین را شناسایی کنند که ترکیبات مختلف از آنها پیش ‌بینی می ‌کرد که کدام یک از کودکان، در آینده به دیابت نوع ۱ مبتلا خواهند شد.

۸۳ پروتئین خونی که توسط تیم تحقیقاتی در این مطالعه شناسایی شدند، برای چندین فرآیند مهم در بدن از جمله عرضه آنتی ژن، لخته شدن خون، سیگنال دهی التهابی و متابولیسم، حیاتی هستند. این لیست از پروتئین ها به خوبی با پروتئین هایی که در لوزالمعده بیماران دیابتی فعال هستند، مطابقت دارد.

محققان اظهار داشتند: این یافته ها از اهمیت بالایی برخوردار هستند زیرا راه را برای تشخیص بیماری، خیلی زودتر از بروز علائم، هموار می کند. این موضوع، به ما کمک می کند تا اطلاعات بیشتری را در رابطه با عواملی که باعث فعالیت سیستم ایمنی بر علیه بدن می شوند به دست آوریم، مکانیسم‌ های موثر در ایجاد دیابت را بهتر از آنچه در حال حاضر می دانیم، بشناسیم و در نتیجه اهداف بالقوه ‌ای برای مداخله و درمان، ارائه دهیم.

برنا


کپی لینک کوتاه خبر: https://rasadvarzeshi.com/d/277lxv