نماز غفیله

احکام نماز غفیله چیست ؟

کدخبر : 35389

جزئیات احکام نماز غفیله را در این صفحه بخوانید .

 به گزارش رصدورزشی : نماز غفیله یکی از نماز‌های مستحبی است که بین نماز مغرب و عشا خوانده می‌شود. بنابر نظر برخی مراجع تقلید می‌توان یکی از دو رکعتی‌های نماز نافله مغرب را به هر دو نیت نماز نافله و غفیله خواند. احکام نماز غفیله را بخوانید.

 

 

طریقه خواندن نماز غفیله

نماز غفلیه بین نماز مغرب و عشا و قبل از اینکه سرخی طرف مغرب از بین برود (حدود یک ساعت و نیم بعد از مغرب)، خوانده می‌شود. در رکعت اول بعد از حمد به جای سوره، آیه زیر را بخوانید:

«وَذَالنُّونِ اِذْ ذَهَبَ مُغاضِباً فَظَنَّ أَنْ لَنْ نَقْدِرَ علیهِ فَنادَی فی الظُلُماتِ اَنْ لٰا اِلٰه الّا اَنتَ سُبْحاانَکَ انّی کُنْتُ من الظّٰالمینَ فَاسْتَجَبْنا له و نَجَّیناهُ منَ الغَمِّ وَ کذٰلکَ نُنْجِی المؤمنینَ.»

 

و در رکعت دوم بعد از حمد به جای سوره، این آیه را بخوانید:

«و عِنْدَهُ مَفاتِحُ الْغَیْبِ لا یَعْلَمُها الّا هُوَ وَ یَعْلَمُ ما فی الْبَرِّ وَالْبَحْررِ وَما تَسْقُطُ مِنْ وَرَقَةٍ الّا یَعْلَمُها وَ لا حَبَّةٍ فی ظُلُماتِ الارضِ وَلا رَطْبٍ وَ لایابِسٍ الّا فی کِتابٍ مُبینٍ»

 

و در قنوت آن بگویید:

«اللهمَّ انّی اَسْألُکَ بِمَفاتِحِ الغَیْبِ الّتی لا یعْلَمُها الّا انْتَ انْ تُصَلّیَ علی مُحَمّدٍ وَ آلِ مُحمدٍ وَ أنْ تَفْعلَ بی کذا و کذا» و به جای «کذا و کذا» حاجت‌های خود را بگویید؛ و بعد بگویید: «اللهم انْتَ وَلّیُّ نِعْمَتی وَالقادِرُ علی طَلِبَتی تَعْلَمُ حاجَتی فأسْألُکَ بحقّ محمدٍ وَ آلِ محمدٍ علیه و علیهم السلامُ لَمّا قَضَیْتها لی.»

 

احکام نماز غفیله از نظر مراجع تقلید مختلف

فتوای مراجع تقلید مشهور درباره نماز غفیله عبارتند از:

 

آیت الله مکارم شیرازی

یکى دیگر از نمازهاى مستحبّى، نماز «غُفیلَه» است که بین نماز مغرب و عشا خوانده مى شود. این نماز را باید به قصد رجاء یعنى به امید مطلوبیّت بجا آورد. بین نماز غفیله و نافله مغرب، نافله مغرب ارجح است و می‌تواند نماز غفیله را به هر دو نیت نافله و غفیله به قصد رجاء بخوانید و امید است ثواب هر دو داده شود.

 

آیت الله سیستانی

نماز غفیله یکی از نماز‌های مستحبّی است که بین نماز مغرب و عشا خوانده می‌شود، ولی خود این نماز از نافله ‌ های شبانه روزی به شمار نمی‌آید؛ هرچند می‌توان آن را به عنوان نافله مغرب به جا آورد به این صورت که فرد هر دو نماز را با هم نیّت کند.

 

آیت الله بهجت

وقت نماز غفیله بنابر احوط بعد از نماز مغرب است تا وقتی که سرخی طرف مغرب از بین برود گرچه احتمال دارد بین نماز مغرب و عشا هر وقت که بود بشود خواند و بنابر اظهر می‌توانند نماز غفیله را با نافله مغرب با هم در یک نماز نیّت کرده به‌جا آورند.

 

آیت الله مظاهری

وقت فصیلت نماز غفیله بعد از نماز مغرب و قبل از بین رفتن سرخی طرف مغرب است، و تا طلوع فجر هر وقت بخواند اداست. دو رکعت از نافلۀ مغرب را می‌توان به صورت نماز غفیله به‌جا آورد.

 

 

سوالات رایج درباره احکام نماز غفیله

پرسش: آیا می‌توان نماز غفیله را نشسته خواند؟

پاسخ: نماز‌های مستحبی از جمله نماز غفیله را می‌توان نشسته خواند، اما اگر کسی نماز غفیله را نشسته بخواند بهتر است دوبار بخواند.

پرسش: اگر کسی سواد خواندن آیات نماز غفیله را ندارد، می‌تواند بعد از حمد سوره توحید را بخواند؟

پاسخ: بنابر نظر آیت الله مکارم شیرازی کسی که سواد ندارد، در نماز غفیله بعد از حمد و در ذکر قنوت می‌تواند سوره توحید را بخواند، به شرطی که غیر از این برایش ممکن نباشد.

 

پرسش: بین نماز غفیله و نماز نافله مغرب، کدامیک ارجحیت دارند؟

پاسخ: نماز غفیله جایگاه والایی دارد، اما ظاهرا تاکیدی که بر نوافل شده است، بیشتر است و اینگونه به نظر می‌رسد که نماز نافله مغرب ارجحیت دارد. البته اگرچه بر اساس نظر اکثر مراجع تقلید نماز نافله مغرب و غفیله هر دو مستقل هستند و باید جداگانه خوانده شوند، اما در صورت کمبود وقت می‌توان یکی از نافله‌های دو رکعتی مغرب را به شکل نماز غفیله خواند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
‍‍‍
ارسال نظر:

‍‍‍
روی خط رسانه
تبلیغات متنی

قیمت تور کیش

دانلود جوکر

Kim Kardashian

بلیط چارتر هواپیما

آراد برندینگ

سنگ فاخر

سویا استور

سیر کار

سیم جوش ساز

روغن موتور

آی روفرشی

روکش صندلی

آی ریمل

پیستو رینگ