شکر | شکر مرگ خاموش | شکر و ضرر های آن

شکر مرگ خاموش! |11 دلیل که نباید شکر مصرف کنیم

کدخبر : 31448

از سس مارینارا گرفته تا کره بادام زمینی، شکر را می توان در ترکیب بسیاری از محصولات و غذاها یافت. بسیاری از مردم برای وعده های غذایی و میان وعده ها به غذاهای آماده و فرآوری شده متکی هستند

بخش زیادی از کالری دریافتی روزانه افراد نیز از همین محصولات حاوی شکر اضافه شده تشکیل می شود. در حالی که در برنامه های غذایی سالم قند اضافه شده باید به کمتر از ۱۰ درصد در روز محدود شود. کارشناسان معتقداند مصرف شکر فاکتور اصلی چاقی است. از مضرات شکر نیز می توان به ایجاد بسیاری از بیماری های مزمن مانند دیابت نوع ۲ اشاره کرد. خوب، برای دانستن ضررهای مصرف شکر با ما در این مطلب از سری مطالب سلامتی خبرنامه همراه باشید.

مضرات شکر

منجر به افزایش وزن می شود

هر روز به تعداد افراد چاق در سراسر جهان افزوده می شود و گمان می ‌رود قند افزوده شده، به ‌ویژه از نوشیدنی‌ های شیرین شده با شکر، یکی از فاکتور های اصلی آن باشد. نوشیدنی های شیرین شده با شکر مانند نوشابه، آب میوه و چای شیرین سرشار از فروکتوز هستند که نوعی قند ساده به حساب می آید.

مصرف فروکتوز گرسنگی و میل شما را به غذا بیشتر از گلوکز، نوع اصلی قند موجود در غذاهای نشاسته ای افزایش می دهد. علاوه بر این، مصرف بیش از حد فروکتوز سبب مقاومت در برابر لپتین می شود. هورمون مهمی که گرسنگی را تنظیم می کند و به بدن شما سیگنال سیری می دهد. به عبارت دیگر، نوشیدنی‌ های قندی گرسنگی شما را مهار نمی ‌کنند بلکه مصرف کالری مایع را سریع و آسان می‌ کنند. که در این حالت منجر به افزایش وزن می شود. همچنین، نوشیدن مقدار زیادی نوشیدنی های شیرین شده با شکر با افزایش مقدار چربی احشایی مرتبط است. نوعی چربی شکمی که با شرایطی مانند دیابت و بیماری قلبی ارتباط دارد.

افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی

رژیم ‌های غذایی با قند بالا با افزایش خطر ابتلا به بسیاری از بیماری‌ ها، از جمله بیماری ‌های قلبی، که علت شماره یک مرگ و میر در سراسر جهان است، مرتبط است. شواهد نشان می دهد که رژیم های غذایی با قند بالا می تواند منجر به چاقی، التهاب و سطوح بالای تری گلیسیرید، قند خون و فشار خون شود که همه عوامل خطر برای بیماری قلبی هستند.

علاوه بر این، مصرف بیش از حد قند، به ویژه از نوشیدنی های شیرین شده با شکر، منجر به تصلب شرایین می شود. بیماری که با رسوبات چربی و گرفتگی عروق مشخص می شود. فقط یک قوطی ۱۶ اونس (۴۷۳ میلی لیتری) نوشابه حاوی ۵۲ گرم شکر است که بر اساس یک رژیم غذایی ۲۰۰۰ کالری معادل بیش از ۱۰ درصد کالری مصرفی روزانه شما را تشکیل می دهد. این بدان معنی است که یک نوشیدنی شیرین در روز می تواند به مصرف شکر حد مجاز شما در روز اضافه کند.

مضرات شکر؛ ایجاد و بروز آکنه

رژیم غذایی سرشار از کربوهیدرات های تصفیه شده، از جمله غذاها و نوشیدنی های شیرین، با افزایش خطر ابتلا به آکنه مرتبط است. غذاهایی با شاخص گلیسمی بالا، مانند شیرینی های فرآوری شده، قند خون شما را سریع تر از غذاهایی با شاخص گلیسمی پایین تر افزایش می دهند. غذاهای شیرین به سرعت سطح قند خون و انسولین را افزایش می دهند و سبب افزایش ترشح آندروژن، تولید روغن و التهاب می شوند که همگی در بروز آکنه نقش دارند.

افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲

شیوع دیابت در سراسر جهان طی ۳۰ سال گذشته بیش از دو برابر شده است. اگرچه دلایل زیادی برای این امر وجود دارد، اما ارتباط واضحی بین مصرف بیش از حد قند و خطر ابتلا به دیابت وجود دارد. چاقی، که اغلب به دلیل مصرف بیش از حد قند ایجاد می شود، قوی ترین عامل خطر برای دیابت در نظر گرفته می شود. علاوه بر این، مصرف طولانی مدت قند بالا سبب مقاومت در برابر انسولین می شود، هورمونی که توسط پانکراس تولید می شود و سطح قند خون را تنظیم می کند. مقاومت به انسولین منجر به افزایش سطح قند خون می شود. و خطر ابتلا به دیابت را به شدت افزایش می دهد.

افزایش خطر ابتلا به سرطان

خوردن مقادیر زیاد قند خطر ابتلا به برخی سرطان ها را افزایش می دهد. یک رژیم غذایی غنی از غذاها و نوشیدنی های شیرین می تواند منجر به چاقی شود. که به طور قابل توجهی خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد. علاوه بر این، رژیم‌ های غذایی سرشار از قند سبب افزایش التهاب در بدن می‌ شوند و ممکن است سبب مقاومت به انسولین نیز شوند. که هر دو خطر ابتلا به سرطان را افزایش می ‌دهند.

افزایش خطر افسردگی

در حالی که یک رژیم غذایی سالم می تواند به بهبود خلق و خوی شما کمک کند. اما رژیم غذایی سرشار از قند افزوده و غذاهای فرآوری شده شانس ابتلا به افسردگی و اختلال در خلق و خو را افزایش می دهد. مصرف زیاد غذاهای فرآوری شده، از جمله محصولات با قند بالا مانند کیک و نوشیدنی های شیرین، با خطر بالاتر ابتلا به افسردگی مرتبط است. محققان بر این باورند که نوسانات قند خون، اختلال در تنظیم ناقل عصبی و التهاب همگی دلایلی برای تاثیر منفی قند بر سلامت روان می باشند.

مضرات شکر؛ پیری زودرس

چین و چروک نشانه طبیعی پیری است. اگر به سلامت خود توجه نکنید، خیلی زود روی چهره نمایان خواهند شد. با این حال، انتخاب نامناسب مواد غذایی می تواند چین و چروک را بدتر کرده و روند پیری پوست را تسریع بخشد. محصولات گلیکاسیون پیشرفته (AGEs) ترکیباتی هستند که در اثر واکنش بین قند و پروتئین در بدن شما ایجاد می شوند. گمان می رود که آن ها نقش کلیدی در پیری پوست دارند.

مصرف یک رژیم غذایی سرشار از کربوهیدرات های تصفیه شده و شکر منجر به تولید AGE ها می شود که سبب پیری زودرس پوست شما می شود. AGE ها به کلاژن و الاستین آسیب می رسانند. زیرا گلیکاسیون پیشرفته پروتئین هایی هستند که به کشش پوست و حفظ ظاهر جوان آن کمک می کنند.

هنگامی که کلاژن و الاستین آسیب می بینند، استحکام پوست از بین می رود و شروع به افتادگی یا شل شدگی می کند. محققان نیز به این نتیجه رسیده اند که مصرف کمتر کربوهیدرات با جوانی و ظاهر بهتر پوست مرتبط است.

افزایش دهنده پیری سلولی

تلومرها ساختارهایی هستند که در انتهای کروموزوم ها یافت می شوند. مولکول هایی که بخشی یا تمام اطلاعات ژنتیکی شما را در خود نگه می دارند. تلومرها به عنوان کلاهک های محافظ عمل کرده و از تخریب کروموزوم ها یا ترکیب شدن با یکدیگر جلوگیری می کنند.

با افزایش سن، تلومرها به طور طبیعی کوتاه می شوند که سبب پیری و عملکرد نادرست سلول ها می شود. اگرچه کوتاه شدن تلومرها بخشی طبیعی از روند پیری است، اما انتخاب سبک زندگی ناسالم نیز می تواند این روند را تسریع کند. طبق نتایج تحقیقات مصرف مقادیر زیاد شکر، کوتاه شدن تلومر را تسریع می کند، که در نهایت پیری سلولی افزایش می یابد.

کاهش دهنده انرژی

غذاهای سرشار از قند افزوده به سرعت سطح قند خون و انسولین را افزایش می دهند که منجر به افزایش انرژی می شود. با این حال، این افزایش سطح انرژی زودگذر است. محصولاتی که مملو از قند هستند اما فاقد پروتئین، فیبر یا چربی منجر به افزایش انرژی مختصری می‌ شوند که به سرعت با کاهش شدید قند خون همراه می ‌شود و اغلب به آن سقوط ناگهانی فشار نیز می ‌گویند.

نوسانات مداوم قند خون می تواند منجر به نوسانات در سطح انرژی بدن نیز شود. برای جلوگیری از این چرخه تخلیه انرژی، منابع کربوهیدراتی را انتخاب کنید که قند افزوده کمی دارند و سرشار از فیبر هستند. جفت کردن کربوهیدرات ها با پروتئین یا چربی یک راه عالی دیگر برای ثابت نگه داشتن قند خون و سطوح انرژی است. به عنوان مثال، خوردن یک سیب همراه با یک مشت کوچک بادام یک میان وعده عالی برای بالا بردن سطح انرژی طولانی مدت و ثابت بدن است.

می تواند منجر به کبد چرب شود

مصرف مداوم و زیاد فروکتوز با افزایش خطر ابتلا به کبد چرب مرتبط است. برخلاف گلوکز و سایر انواع قند که توسط بسیاری از سلول ‌های بدن جذب می‌ شوند. فروکتوز منحصرا توسط کبد تجزیه می ‌شود. در کبد، فروکتوز به انرژی تبدیل شده و به عنوان گلیکوژن ذخیره می شود. با این حال، کبد فقط می تواند مقدار زیادی گلیکوژن را قبل از تبدیل مقادیر اضافی به چربی ذخیره کند.

مقادیر زیادی قند اضافه شده مقدار بیشتری فروکتوز به کبد اضافه می کند که منجر به بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) می شود. وضعیتی که با تجمع بیش از حد چربی در کبد تشخیص داده می شود.

مضرات شکر؛ سایر خطرات سلامتی

جدا از خطرات ذکر شده در این مطلب، شکر می تواند به روش های بی شمار دیگر نیز به بدن شما آسیب برساند. تحقیقات نشان می دهد که مصرف قند بیش از حد می تواند:

خطر بیماری کلیوی را افزایش دهد: بالا بودن مداوم سطح قند خون می تواند سبب آسیب به رگ های خونی ظریف در کلیه شود. همین امر می تواند منجر به افزایش خطر بیماری کلیوی می شود.

تاثیر منفی بر سلامت دندان دارد: خوردن بیش از حد شکر می تواند سبب ایجاد پوسیدگی دندان شود. باکتری ‌های موجود در دهان شما از قند تغذیه می‌ کنند و محصولات جانبی اسیدی آزاد می ‌کنند که منجر به دمینرالیزاسیون دندان می‌ شود.

افزایش خطر ابتلا به نقرس: نقرس یک بیماری التهابی است که با درد در مفاصل مشخص می شود. مصرف شکر سبب افزایش سطح اوریک اسید در خون می شود و خطر ابتلا به نقرس را افزایش می دهد یا حتی وضعیت را بدتر می کند.

تسریع زوال شناختی: رژیم های غذایی با قند بالا می تواند منجر به اختلال حافظه شود و با افزایش خطر زوال عقل نیز مرتبط است.

مضرات شکر؛ باید گفت

از مضرات شکر باید گفت که خوردن بیش از حد قند افزوده می تواند اثرات منفی زیادی برای سلامتی داشته باشد. مصرف بیش از حد غذاها و نوشیدنی های شیرین می تواند منجر به افزایش وزن، مشکلات قند خون و افزایش خطر بیماری قلبی و سایر شرایط خطرناک برای سلامت بدن شود. برای همین باید تا حد امکان مصرف شکر خود را به حداقل برساند. این کار نیز زمانی آسان می شود که از یک رژیم غذایی سالم مبتنی بر غذاهای کامل پیروی می کنید.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
‍‍‍
ارسال نظر:

‍‍‍
روی خط رسانه
تبلیغات متنی

قیمت تور کیش

دانلود جوکر

Kim Kardashian

بلیط چارتر هواپیما

آراد برندینگ

سنگ فاخر

سویا استور

سیر کار

سیم جوش ساز

روغن موتور

آی روفرشی

روکش صندلی

آی ریمل

پیستو رینگ