جام جهانی قطر | ایران در جام جهانی قطر | بازیکنان ایران در جام جهانی

بازیکنانی که با انتخاب اشتباه جام‌جهانی را از دست دادند

کدخبر : 31394

تاریخچه بازیکنانی که به اشتباه از جام جهانی جا ماندن

انتخاب‌های اشتباه سال‌هاست سرنوشت برخی بازیکنان را تغییر داده و بهترین فرصت‌ها را از آنها گرفته است؛ اتفاقی که برای چند استقلالی رخ داد و منجر به از دست دادن جام‌جهانی قطر برای آنها شد. در فاصله کمتر از یک هفته تا آغاز بیست‌ودومین دوره جام جهانی، تیم ‌ملی فوتبال ایران با تمام قوا و با هدایت یک کهنه‌کار باتجربه به اسم کارلوس کی‌روش، عزم خود را برای رقابتی سخت با آمریکا، انگلستان و ولز جزم کرده تا بهترین نتایج را در ششمین دوره حضورش در جام‌جهانی کسب کند. ترانسفر و حضور در لیگ‌های خارجی پس از ملی‌پوش شدن، بزرگ‌ترین آرزو و هدف فوتبالیست‌های ایرانی است و خیلی از همین فوتبالیست‌ها لژیونر شدن را راهی برای زودتر رسیدن به پیراهن تیم ‌ملی می‌دانند. بسیاری از فوتبالیست‌ها در کنار اهداف مالی، پیشرفت در فوتبال و سرانجام رسیدن به پیراهن تیم ‌ملی را از عواملی می‌دانند که آنها را نسبت به حضور در لیگ‌های معتبر خارجی ترغیب و تشویق می‌کند. با اینکه در گذشته و حال کم نبودند لژیونرهای موفقی که تجربه سال‌ها حضور در فوتبال اروپا یا لیگ‌های کشورهای اطراف را دارند و به اهدافی که برای خود ترسیم کرده‌اند هم رسیده‌اند اما به موازات آنها کم هم نیستند فوتبالیست‌هایی که تنها به مقاصد مالی خود رسیده و در قبال آن پیشرفت در فوتبال و نهایتاً رسیدن به پیراهن تیم ‌ملی را از دست داده‌اند. در سنوات گذشته در تیم استقلال بوده‌اند بازیکنانی که به هوای پیشرفت و محکم‌کاری حضورشان در تیم ‌ملی راهی لیگ‌های خارجی شدند اما این رفتار آنها نتیجه عکس داشت و همان جایگاه سابق‌شان را هم در تیم ‌ملی از دست داده‌اند و حالا که تیم ‌ملی راهی جام‌جهانی شده است، چه بسا تعدادی از آنها که ظرفیت حضور در تیم ‌ملی را داشتند، اگر زمان به عقب بازگردد، در تصمیم‌شان مبنی بر خروج از تیم باشگاهی‌شان تجدیدنظر کنند.

 

غیبت باورنکردنی در جام‌جهانی

شاید در رأس این نفرات بتوان از مهدی قائدی نام برد؛ فوتبالیست توانمند بوشهری که پس از عبور از حواشی متعدد زندگی فوتبالی و شخصی، در استقلال به بلوغ رسید و اوج فوتبالش را تجربه کرد. فوتبال چشم‌نواز در کنار آمارهای فوق‌العاده گلزنی و پاس گل‌های او بود که تیم‌های عربی را برای به خدمت گرفتنش وسوسه کرد تا این فوتبالیست هوایی شده و سرانجام سر از لیگ امارات درآورد. قائدی که به پاس پیشرفت شگرف خود در فوتبال جایگاه خوبی در تیم ‌ملی به دست آورده بود و پیش‌بینی می‌شد یکی از ستاره‌های ایران در جام‌جهانی قطر باشد، با چنان پسرفت عجیبی در فوتبال مواجه شد که نه تنها با در خروجی تیم الاهلی روبه‌رو و ناچار به بازگشت به استقلال شد، بلکه تیم ‌ملی و البته جام‌جهانی را از دست داد. قائدی که می‌توانست یکی از چهره‌های شاخص تیم ‌ملی ایران در جام‌جهانی باشد و فرصت ترانسفر به لیگ‌های اروپایی را برای خود مهیا کند، با آن تصمیم اشتباه، پیشرفتش در فوتبال را عقب انداخت و جام‌جهانی را قربانی تصمیمی احساسی کرد که اطرافیانش هم در شکل‌گیری آن کم نقش نداشتند. 

 

بازیکنی که قرار بود پدیده جام‌جهانی شود!

یکی دیگر از قربانیان پدیده ترانسفر را می‌توان امیرحسین حسین‌زاده دانست؛ بازیکن جوانی که از تیم سقوط کرده سایپا به استقلال پیوست و ابتدا از او با عنوان جانشین قائدی یاد می‌شد. این بازیکن با درخشش در استقلال نه تنها با ۱۰ گل در یک فصل دومین گلزن برتر و بهترین گلزن بدون احتساب ضربات پنالتی در این تیم شد، بلکه به تیم ‌ملی هم راه یافت. 

حسین‌زاده که برخی رسانه‌های خارجی از او به عنوان پدیده احتمالی جام‌جهانی یاد می‌کردند هم توسط اطرافیانش برای حضور در تیم شارلوا وسوسه شد و سرانجام پس از یک فصل حضور در تیم استقلال، قید حضور در فوتبال ایران را زد. اما این جدایی برای حسین‌زاده خوش‌یمن نبود تا بازیکنی که می‌توانست یکی از پدیده‌های جام‌جهانی باشد، حضور در این آوردگاه را هم از دست بدهد. 

 

ستاره‌هایی که با جدایی از استقلال ضرر کردند

اگر کمی به عقب بازگردیم به نمونه‌های مشابه دیگری هم برخورد می‌کنیم. بازیکنی مثل علی کریمی که در استقلال به ستاره بی‌بدیل فوتبال ایران و تیم ‌ملی بدل شد، پس از جدایی از این تیم و حضور در لیگ ترکیه شرایط سابق را نداشت. با این حال در آخرین روزها فرصت حضور در جام‌جهانی را به لطف انتخاب کی‌روش به دست آورد. 

مصداق دیگر این موضوع محمد نادری، مدافع چپ سابق آبی‌پوشان است که به واسطه یک فصل حضور در این تیم و درخشش وافر از گزینه‌های جدی سمت چپ خط دفاعی در جام‌جهانی شد اما با جدایی از استقلال این فرصت را در اختیار سید‌ابوالفضل جلالی گذاشت تا این بازیکن جوان از استقلال به سمت چپ خط دفاعی تیم ‌ملی رسیده و شانس حضور در جام‌جهانی را داشته باشد. 

 

مهندسی معکوس چشمی

بر عکس این موضوع نیز روزبه چشمی است؛ بازیکن باتجربه‌ای که وی نیز روزی پیراهن تیم ‌ملی را بعد از جدایی از استقلال از دست داد اما بموقع به این تیم بازگشت و در حالی که کمتر کسی فکرش را می‌کرد، در آستانه رقابت‌های جام‌جهانی توانست نظر کی‌روش را جلب کند تا او هم در فهرست نهایی اعزامی به قطر قرار بگیرد.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
‍‍‍
ارسال نظر:

‍‍‍
روی خط رسانه
تبلیغات متنی

قیمت تور کیش

دانلود جوکر

Kim Kardashian

بلیط چارتر هواپیما

آراد برندینگ

سنگ فاخر

سویا استور

سیر کار

سیم جوش ساز

روغن موتور

آی روفرشی

روکش صندلی

آی ریمل

پیستو رینگ