جام جهانی قطر | جام جهانی قطر 2022 | بازار داغ جام جهانی قطر

اولین‌های جام جهانی قطر 2022

کدخبر : 30978

وبگاه شبکه «الجزیره» مواردی که برای اولین بار در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر به وقوع خواهد پیوست را لیست کرده است.

 جام جهانی 2022 قطر از 29 آبان آغاز می‌شود و برهمین اساس سایت الجزیره به مواردی که اولین بار در این دوره رخ خواهد داد، پرداخته است. جام جهانی قطر برای اولین بار است که در یک کشور عربی برگذار می شود. جام جهانی قطر بیست و دومین دوره از سری مسابقات جام جهانی می باشد.

فناوری آفساید

فیفا در ماه جولای اعلام کرد به‌منظور اعلام سریع و درست آفساید، برای اولین بار از سیستم آفساید نیمه‌خودکار در مسابقات جام جهانی ۲۰۲۲ قطر استفاده خواهد شد. طبق این سیستم، اگر هر بخشی از سر، بدن یا پای بازیکن در نیمه زمین حریف باشد، البته به غیر از خط نیمه و هر بخشی از سر، بدن و یا پای بازیکن جلوتر از توپ و آخرین حریف به خط دروازه تیم مقابل باشد، آفساید اعلام می‌شود. در این تکنولوژی از سنسور داخل توپ و همچنین دوربینی که حرکات بازیکنان را ثبت می‌کند، استفاده می‌شود. تصاویر برای هواداران و افراد حاضر در ورزشگاه نیز به صورت سه‌بعدی نمایش داده می‌شود.

تعویض‌ها

برخلاف جام‌های جهانی پیشین، هر تیم در قطر مجاز است پنج تعویض انجام دهد. این تصمیم در سال ۲۰۲۰ و پس از ارزیابی تأثیر کرونا بر فوتبال اتخاذ شد. اگر بازی به وقت اضافه برود، یک تعویض اضافی هم مجاز خواهد بود. بسیاری از لیگ‌های فوتبال هم قانون پنج تعویض را از دو سال پیش اجرایی کرده‌اند.

بازی‌های پاییزی

برخلاف تورنمنت‌های پیشین، قطر در دو ماه پایانی پاییز میزبان جام جهانی خواهد بود. در حالت عادی جام جهانی در فصل تابستان برگزار می‌شود اما به دلیل گرمای هوا در این کشور غرب آسیا که دمای آن در تابستان به ۵۰ درجه هم می‌رسد، جام جهانی در این زمان برگزار می‌شود. در خلال تورنمنت، دمای هوای قطر پیش‌بینی می‌شود بین ۱۴ تا ۳۱ درجه سانتی‌گراد باشد.

بازیکنان بیشتر

در جام جهانی قطر تیم‌ها مجاز به معرفی ۲۶ بازیکن در لیست خود هستند. پیشتر ۲۳ بازیکن می‌توانستند در لیست قرار بگیرند. فیفا این تصمیم را به‌دلیل «زمان‌بندی خاص» تورنمنت و همچنین مشکلات ناشی از شیوع کرونا گرفت. لیست اولیه نیز از ۳۵ بازیکن به ۵۵ بازیکن ارتقا یافت.

داوران زن

برای اولین بار در تاریخ رقابت‌های جام جهانی مردان، سه داور زن در بین ۳۶ داور حاضر در جام بیست و دوم حضور دارند؛ «استفانی فراپارت» از فرانسه، «یوشیمی یاماشیتا» از ژاپن و «سلیمه موکانساگا» از رواندا. سه کمک داور زن نیز در میان ۶۹ کمک داور مسابقات قرار گرفته‌اند.

جمع و جورترین جام جهانی

با مساحت حدود ۱۲ هزار کیلومتر مربع و جمعیت حدود سه میلیون نفر، قطر کوچکترین کشوری است که تا به حال میزبان جام جهانی بوده است. تمام هشت ورزشگاه میزبان جام جهانی در شعاع ۵۰ کیلومتری دوحه قرار گفته‌‌اند و بیشتر ایام جام جهانی، چهار مسابقه برگزار می‌شود.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
‍‍‍
ارسال نظر:

‍‍‍
روی خط رسانه
تبلیغات متنی

قیمت تور کیش

دانلود جوکر

Kim Kardashian

بلیط چارتر هواپیما

آراد برندینگ

سنگ فاخر

سویا استور

سیر کار

سیم جوش ساز

روغن موتور

آی روفرشی

روکش صندلی

آی ریمل

پیستو رینگ