قیمت بنزین | قیمت بنزین امروز | قیمت بنزین آزاد

دستور جدید رئیسی | بنزین گران می شود یا ارزان؟

کدخبر : 26873

دولتمردان هفته گذشته نیز چندین بار راجع به گران شدن بنزین نظر خود را گفتند. آنها گرانی را شایعه دانسته و تاکید کردند بنزین تا پایان سال جاری گران نخواهد شد.

دولت تا پایان سال ۱۴۰۱ تصمیمی برای افزایش قیمت بنزین ندارد. گفته می‌شود ممکن است در آینده دولت واردات بنزین توسط بخشی خصوصی را آزاد کند.

به نقل از برنا، معاون اجرایی رئیس جمهور در در رابطه با شایعه گرانی بنزین گفت: تحت هیچ شرایطی رئیس جمهور اجازه افرایش قیمت بنزین را نخواهد داد.

صولت مرتضوی گفت:  رئیسی تاکید دارد تا پایان سال افزایش قیمتی صورت نگیرد.

مرتضوی در ادامه تاکید کرد: همچنین رئیس جمهور در رابطه با قیمت سایر اقلام هم تاکید دارند تا پایان سال افزایش قیمتی صورت نگیرد.

وی در رابطه با پیاده‌روی اربعین و تمهیدات دولت گفت: تکلیف دولت خدمت به زائران امام حسین است. دولت باید بستر را برای سفر راحت زائران فراهم کند. حضور اعضای دولت در راهپیمایی اربعین منوط به اذن از رئیس جمهور است.

معاون اجرایی رئیس جمهور گفت: از زائران صمیمانه تقاضا می‌کنم دولت و دولتمردان را در ثواب زیارت خود سهیم کنند و دعا کنند این دولت شرمنده مردم نشود.

کاهش ۱۱درصدی تولید ستاره خلیج فارس

رئیس هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی با بیان اینکه تولید بنزین از ۱۰۵ لیتر به ۱۰۱ لیتر کاهش و مصرف افزایش یافته، گفت: احتمال این که دوباره واردکننده بنزین و گازوئیل شویم، وجود دارد.

حمید حسینی در ارزیابی کاهش سهمیه بنزین با نرخ آزاد از ۲۵۰ لیتر به ۱۵۰ لیتر اظهار کرد: قاعدتا با توجه به اینکه مناطق مرزی پتانسیل بالایی برای قاچاق بنزین دارند، اقدام به جایی بوده است. ضمن اینکه ۶۰ لیتر بنزین یارانه‌ای و ۱۵۰ لیتر آزاد برای یک خانوار معمولی کفایت می‌کند.

حسینی افزود: با توجه به اینکه تولید پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس ۱۱درصد کاهش پیدا کرده برای جبران آن و کسری تولید یا باید پالایشگاه بسازیم که ۳ تا ۴ سال طول می‌کشد، یا باید واردات بنزین داشته باشیم، یا به سمت تولید بنزین از پتروشیمی و یا کنترل مصرف و تقاضا داشته باشیم که قطعا سالم‌ترین و بهترین راه‌حل کنترل مصرف است.

وی با بیان اینکه کاهش سهمیه بنزین ۳هزار تومانی در راستای مدیریت تقاضا و کنترل قاچاق صورت گرفته، گفت: در حال حاضر ما نمی‌توانیم به خاطر تجربیات تلخی که سال‌های گذشته در رابطه با افزایش قیمت فرآورده‌های نفتی داشتیم بنزین را با قیمت واقعی بفروشیم. اختلاف قیمت بنزین ما با دیگر کشورها نیز بعضا چندین برابر است. بنابراین باید مجموعه‌ای از راهکارها را به کار ببریم تا این وضعیت را سامان بدهیم. یکی از راهکارها این است که سهمیه بنزین خودروها مدیریت شود.

آیا در حال مقدمه‌چینی گران کردن بنزین هستیم؟

رئیس هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی درباره احتمال افزایش قیمت بنزین تصریح کرد: اگر بنا بر این باشد که برای خودروهایی که بالای ۲۵۰۰ سی‌سی مصرف دارند، کارت سوخت صادر نشود قاعدتا نرخ جدیدی به بازار تحمیل خواهد شد. صاحبان خودروهای لوکس مجبورند بنزین را با نرخ بالاتری خریداری کنند و این مقدمه‌ای می‌شود که دولت به این سمت برود که حداقل بنزین سوپر را گران و آزادسازی کند.

حمید حسینی با بیان اینکه کاهش سهمیه یکی از راهکارهای کاهش قاچاق است، اما الزاما به معنای کاهش مصرف نیست، خاطر نشان کرد: بعید است خودروها ۲۵۰ لیتر بنزین آزاد مصرف کنند. خودروهای با مصرف ۲۵۰۰ سی‌سی هم از ۲۵۰ لیتر بیشتر مصرف ندارند، بنابراین خودروهایی که سهمیه سوخت یارانه‌ای دارند نیازی به ۱۰۰ لیتر مازاد نداشته‌اند و این میزان می‌توانست طعمه‌ای برای قاچاقچیان باشد.

تولید بنزین کم شده است

حسینی بیان کرد: در حال حاضر تولید بنزین از ۱۰۵ لیتر به ۱۰۱ لیتر کاهش و مصرف افزایش یافته و احتمالا به خاطر افزایش قیمت‌های جهانی سوخت و ارز ریسک برای قاچاق معنی دارد و می‌تواند ۱۰ تا ۱۵میلیون لیتر در روز قاچاق صورت گیرد. بنابراین حتما این برنامه جلوی قاچاق را گرفته و مصرف را کاهش می‌دهد. علاوه بر این می‌تواند دلایلی که مصرف بنزین افزایش پیدا کرده را مشخص کند.

وی تاکید کرد: در هر حال احتمال این که دوباره واردکننده بنزین و گازوئیل شویم، وجود دارد. برای جلوگیری از این موضوع چندین راهکار وجود دارد. یکی اینکه به سمت بهینه‌سازی مصرف سوخت خصوصا در خودروها حرکت کنیم و یا اینکه با تغییر موتور خودروها بتوانیم مصرف را کاهش دهیم.

دوم اینکه خودروهای فرسوده را که مصرف بالا داشته و آلوده‌کننده هوا هستند، از دور خارج کنیم. راهکار بعدی کنترل مبادی خروجی، هوشمند کردن سوخت و استفاده از سامانه سوخت است که مشخص شود هر خودرویی چه میزان، چگونه و در کدام شهرها سوخت دریافت کرده است. اگر از ظرفیت این سامانه استفاده می‌شد اکنون راحت‌تر تحلیل می‌کردیم که چه اتفاقی در حال رخ دادن است. یک راهکار هم ساخت پالایشگاه و افزایش ظرفیت نیروگاهی است.

منبع: ایلنا

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
‍‍‍
ارسال نظر:

‍‍‍
روی خط رسانه