قیمت مسکن

قیمت مسکن امروز ۱۵ شهریور ۱۴۰۱| ارزانترین و گرانترین منطقه تهران کجاست؟

کدخبر : 26612

قیمت مسکن امروز ۱۵ شهریور ۱۴۰۱ از متری ۲۰میلیون تومان تا متری ۹۴میلیون تومان متغیر است.

قیمت مسکن مدام در حال نوسان است قیمت مسکن چند سالی است وحشتناک گران شده است به طوری که هیچکس قادر به خرید خانه نیست قیمت مسکن به قدری گران شده است که حتی نمی توان خانه را عوض کرد قیمت مسکن دیگر ارزان نمیشود قیمت مسکن در اطراف تهران هم گران شده و تعداد کمی از مردم قادر به خرید هستن دولت باید به قیمت مسکن رسیدگی کند.

قیمت مسکن امروز سه‌شنبه ۱۵ شهریور ۱۴۰۱ در ۲۲ منطقه تهران این گونه گزارش شده است.

به نقل از مهر، بر اساس بررسی‌های میدانی برای قیمت مسکن در تهران، مشاورین املاک سطح شهر قیمت تقریبی خرید و فروش آپارتمان در مناطق ۲۲ گانه تهران را به شرح جدول زیر اعلام کردند.

 
منطقه آدرس متراژ تعداد اتاق عمر بنا (سال) قیمت هر متر مربع (تومان)
۱ شهرک محلاتی ۱۱۲ ۲ ۱ ۷۷٬۰۰۰٬۰۰۰
۲ ستارخان ۲۰۰ ۳ ۶ ۶۳٬۰۰۰٬۰۰۰
۳ دولت ۸۰ ۲ ۸ ۹۳٬۰۰۰٬۰۰۰
۴ شمس آباد ۸۲ ۲ ۸ ۶۰٬۰۰۰٬۰۰۰
۵ فردوس ۵۸ ۱ ۱ ۶۱٬۰۰۰٬۰۰۰
۶ یوسف آباد ۹۸ ۲ ۱ ۹۴٬۰۰۰٬۰۰۰
۷ شریعتی ۵۱ ۱ ۷ ۵۲٬۰۰۰٬۰۰۰
۸ کرمان ۷۳ ۲ ۵ ۵۱٬۰۰۰٬۰۰۰
۹ دستغیب ۱۰۰ ۲ ۱ ۳۰٬۰۰۰٬۰۰۰
۱۰ رودکی ۵۰ ۱ ۶ ۳۹٬۰۰۰٬۰۰۰
۱۱ منیریه ۱۰۰ ۲ ۶ ۴۱٬۰۰۰٬۰۰۰
۱۲ ایران ۲۲۵ ۳ ۶ ۴۷٬۰۰۰٬۰۰۰
۱۳ تهران‌نو ۱۲۰ ۳ ۱ ۵۵٬۰۰۰٬۰۰۰
۱۴ پیروزی ۹۰ ۲ ۱ ۵۰،۰۰۰٬۰۰۰
۱۵ افسریه ۸۲ ۲ ۳ ۳۵٬۰۰۰٬۰۰۰
۱۶ جوادیه ۱۱۰ ۲ ۱ ۲۵٬۰۰۰٬۰۰۰
۱۷ فلاح ۱۰۵ ۲ ۱ ۲۶٬۰۰۰٬۰۰۰
۱۸ یافت‌آباد ۸۵ ۲ ۱ ۲۰٬۰۰۰٬۰۰۰
۱۹ شهرک شریعتی ۸۶ ۴ ۲ ۳۰٬۰۰۰٬۰۰۰
۲۰ دولت‌آباد ۱۰۵ ۲ ۱ ۲۹٬۰۰۰٬۰۰۰
۲۱ وردآورد ۷۵ ۲ ۴ ۳۰٬۰۰۰٬۰۰۰
۲۲ چیتگر ۱۰۰ ۲ ۱ ۵۰٬۰۰۰٬۰۰۰
 

توافق یا عدم توافق برجام، چه تاثیری بر قیمت مسکن دارد؟

یک کارشناس مسکن گفـت: دو سناریو برای بازار مسکن می‌توان متصور شد. در صورت تحقق برجام، مسکن رونق خواهد یافت و با افزایش قیمت مواجه خواهیم شد.

بیت الله ستاریان با اشاره به مطلب فوق اظهار داشت: در صورت عدم تحقق برجام مسکن به یک رکود تورمی عمیق می‌رود و این رکود تورمی دیگر با رونق عجین نخواهد شد.

وی در ارتباط با اینکه برجام چه تاثیری در بازار مسکن دارد، یادآور شد: در صورت تحقق برجام، تولید مسکن به طرز معناداری افزایش خواهد داشت و در پی آن قیمت و خرید و فروش نیز با تغییر مواجه می‌شود.

ستاریان در پاسخ به این سوال که آیا برجام می‌تواند زمینه‌ساز بازگشت سرمایه‌گذاران به بازار مسکن شود، گفت: خرده‌سازان در بازار مسکن کشور نقش بسزایی ایفا می‌کنند اما متاسفانه این افراد هیچ‌گاه تحلیل عمقی از بازار ندارند و بلافاصله پس از اینکه دولت بر طبل ساخت یک میلیونی مسکن می‌کوبد، این بازار را ترک می‌کنند، در حالی که تجربه نشان داده است که دولت نمی‌تواند نقش چندانی در تولید مسکن داشته باشد. دقیقا همان اتفاقی که در مسکن مهر افتاد که در سایه مسکن مهر تولید مسکن بخش خصوصی به طرز چشمگیری کاهش داشت.

وی در ادامه افزود: مسکن پتانسیل بسیار بالایی دارد و استفاده سیاسی از این بازار باید ممنوع شود، هر چند بازار مسکن پتانسیل بالای سیاسی دارد.

ستاریان با اعلام نقش دولت در بازار مسکن اذعان داشت: دولت باید تنها ابزار ساخت و به خصوص تامین زمین را بر عهده بگیرد. طبق آمار موجود تا به امروز هیچ دولتی نتوانسته بیش از ۴۰ الی ۵۰ هزار واحد مسکونی تولید کند. بنابراین در شرایط موجود نباید بخش خصوصی را از بازار مسکن برانیم بلکه با تخصیص ابزارهای مالی مناسب می‌توان بخش خصوصی را ترغیب به افزایش تولید مسکن کرد تا با گذشت زمان به راحتی بخش خصوصی بتواند نیاز مسکن کشور را تامین کند.

قیمت مسکن

کوچ انبوه‌سازان به کشورهای همسایه

وی افزود: در شرایط فعلی بخش خصوصی فعالیت در کشورهای همسایه را به ساخت و ساز در کشور ترجیح می‌دهند که این روند زنگ خطر جدی برای آینده بازار مسکن است. هر چند در کشور ساخت و ساز از سود بسیار بالایی برخوردار است اما به دلیل نبود ابزارهای مالی مناسب و جای خالی حمایت‌های دولت، بخش خصوصی فعالیت در کشورهای دیگر را ترجیح می‌دهد.

ستاریان در پایان گفت: مسکن در دولت و مجلس به درستی شناخته نشده است. از این رو مطالبه مجلس در حوزه مسکن از وزارت راه و شهرسازی است، اما این وزارتخانه نقش چندانی به غیر از تامین زمین از طریق طرح‌های شهرسازی در بازار مسکن ندارد، بنابراین در چنین شرایطی وزیر تامین منابع را منوط به ساخت و تحویل مسکن ملی می‌کند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
‍‍‍
ارسال نظر:

‍‍‍
روی خط رسانه