کم کاری تیروئید

بیماری تیروئید زوال عقلی را ممکن می کند | از این مریضی بیشتر بدانید

کدخبر : 23401

میلیون‌ها سالمند سعی می‌کنند غده تیروئید کم‌کار را با داروهای روزانه مدیریت کنند، اما یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که با افزایش سن، ممکن است همچنان در معرض ابتلا به زوال عقل باشند.

محققان دریافتند که در میان بیش از ۱۵۰۰۰ بزرگسال تایوانی مسن، کسانی که برای کم کاری تیروئید تحت درمان قرار گرفته بودند به طور قابل ملاحظه‌ای بیشتر در معرض ابتلاء به زوال عقل بودند. کم کاری تیروئید زمانی اتفاق می‌افتد که بدن به اندازه کافی هورمون‌های تیروئیدی که متابولیسم را کنترل می‌کنند، تولید نمی‌کند. این  کم کاری تیروئید می‌تواند باعث بروز مجموعه‌ای از علائم از جمله خستگی، عدم تحمل سرما، یبوست، بدن درد، افسردگی و افزایش وزن شود. مطالعات نشان می‌دهند که کاهش هورمون‌های تیروئید ممکن است مهارت‌های فکری فرد را نیز مختل کند به نحوی که با داروهای تیروئید قابل برگشت است.

اما اینکه آیا کم کاری تیروئید می‌تواند به زوال عقل غیر قابل برگشت کمک کند، مشخص نیست. و مطالعه جدید به این سوال پاسخ قطعی نمی‌دهد.

دکتر «چین سیانگ ونگ»، محقق ارشد از دانشگاه براون در رودآیلند آمریکا، می‌گوید: «ما دریافتیم که برای بیماران مبتلا به کم کاری تیروئید که نیاز به دارو دارند، خطر زوال عقل بسیار بیشتر است.»

او تاکید کرد: «اما دانستن علت آن دشوار است. ما واقعاً نمی‌توانیم بگوییم که کم کاری تیروئید باعث زوال عقل می‌شود.»

این یافته‌ها بر اساس سوابق پزشکی بیش از ۱۵۰۰۰ سالمند است که نیمی از آنها به زوال عقل مبتلا بودند. هر یک از این بیماران با یک بیمار فاقد زوال عقل مقایسه شد.

این مطالعه نشان داد که در میان بیماران مبتلا به زوال عقل، ۰.۹٪ سابقه کم کاری تیروئید داشتند، در حالیکه ۰.۴٪ از بیماران بدون زوال عقل به کم کاری تیروئید مبتلا بودند.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
خبرداغ روز
‍‍‍
ارسال نظر:

‍‍‍
روی خط رسانه