کرونا

مراقب موج هفتم کرونا باشید | گردباد BA۵ در راه است

کدخبر : 22821

زیرسویه BA۵ که از خانواده اومیکرون است، به رغم جثه ریزی که دارد، اما خیلی سریع همه را درگیر می‌کند.

همان طور که متخصصین علوم پزشکی بارها عنوان کرده اند، کرونا تمام نشده و شاید هرگز نابود نشود. کرونا فقط، چهره عوض می‌کند و در لباس دیگری، ما را گرفتار خواهد کرد. همان طور که دلتا و اومیکرون، آمدند و کلی تلفات دادیم. حالا نوبت فرزند خوانده اومیکرون کرونا است. سویه BA۴ و BA۵، که البته از بین این دو، به نظر می‌رسد BA۵، جای پای خود را محکم کرده و می‌خواهد بتازد.

آمارهای رسمی وزارت بهداشت نشان می‌دهد که موارد مراجعات سرپایی افراد مشکوک به کرونا، طی هفته گذشته در کشور روند صعودی داشته و باعث شده بخش‌های کرونایی بیمارستان‌ها که تا دو هفته قبل، خالی شده بودند، دوباره اشغال شوند.

این وضعیت، می‌تواند زنگ خطری برای شروع موج هفتم کرونا در کشور باشد.

محمدرضا سهرابی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در همین ارتباط گفت: در هفته گذشته با افزایش مراجعان سرپایی و بستری در کشور و در تهران مواجه بوده ایم که با توجه به شواهد، به نظر می‌رسد موج هفتم کرونا در حال شکل گیری است.

وی افزود: با توجه به موج جدید کرونا که در کشورهای اروپایی شکل گرفته به نظر می‌رسد در کشور ما نیز موج هفتم با زیرسویه های جدید امیکرون با نام BA۴ و BA۵ در حال شکل گیری است.

به گفته سهرابی، این زیرسویه ها بر اساس تجارب سایر کشورها سرایت پذیری بیشتری نسبت به قبل دارند. بنابراین هموطنان باید هوشیار باشند و به دقت پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند.

وی با اشاره به آمار مقایسه‌ای میزان ابتلاء و فوتی روزانه در موج پنجم و ششم کرونا، افزود: متأسفانه در موج پنجم بیماری روزانه تا ۷۰۰ نفر از هموطنان را به دلیل ابتلاء به کرونا از دست می‌دادیم، در حالی که در موج ششم بیماری، آمار مرگ و میر به زیر ۱۰۰ نفر در روز کاهش یافت.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، همراهی مردم با برنامه واکسیناسیون را یکی از دلایل مهم این دستاورد برشمرد و گفت: با پوشش بیش از ۷۰ درصدی واکسیناسیون، سطح ایمنی قابل قبولی در کشور ایجاد شد و باعث گردید با وضعیت بهتری نسبت به سایر کشورها از موج ششم عبور کنیم.

وی با اشاره به ضرورت تزریق نوبت یادآور واکسن کرونا، توصیه کرد: تمامی شهروندان به ویژه مبتلایان به بیماری‌های زمینه‌ای، گروه‌های در معرض خطر و سالمندان، تزریق دوز یادآور را جدی بگیرند و در صورتی که ۶ ماه از آخرین تزریق واکسن آنها گذشته است، سریع‌تر برای تزریق دوز یادآور به مراکز واکسیناسیون مراجعه کنند.

سهرابی با اشاره به اعیاد، جشن‌های عروسی، اجتماعات خانوادگی و مذهبی پیش رو به ویژه بازگشت حجاج، بر ضرورت استفاده از ماسک در فضاهای بسته و باز و رعایت فاصله فیزیکی برای پیشگیری از شکل گیری موج جدید بیماری تاکید کرد.

وی افزود: برای عبور ایمن از این موج تا اطلاع ثانوی به ویژه در فضاهای بسته نظیر اتوبوس، مترو و مکان‌های سرپوشیده از ماسک استفاده کنیم.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
خبرداغ روز
‍‍‍
    ارسال نظر:

    ‍‍‍
    روی خط رسانه