واردات خودرو

واردات خودرو آزاد شد | دولت مصوبه واردات خودرو را تایید کرد

کدخبر : 19782

سیدرضا فاطمی‌امین افزود: در شرایط کنونی با توجه به این‌که تولید خودرو بسیار کمتر از تقاضای بازار است، واردات برای تنظیم و کنترل بازار آزاد خودرو ضروری است.

واردات خودرو آزاد شد. نایب‌رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی می‌گوید: «با مصوبه خودرویی مجلس و آزاد شدن واردات خودرو، بار روانی ممنوعیت از بین خواهد رفت و سوداگران نمی‌توانند در این بازار فعالیت کنند، بنابراین حباب قیمتی خودرو کاهش می‌یابد.» سیدجواد حسینی‌کیا با اشاره به موافقت مجمع تشخیص مصلحت نظام با واردات خودرو، گفت: «براساس مطالبات مردمی و نظرسنجی‌‌ها، مردم واردات خودرو را در ساماندهی بازار و کاهش قیمت‌ها اثرگذار می‌دانند؛ از سوی دیگر این مطالبه را همواره در دیدارهای مختلف با نمایندگان مطرح می‌کنند.»

واردات خودرو

واردات خودرو آزاد شد

وزیر صمت از تصویب کلیات آیین نامه واردات خودرو در هیئت‌وزیران خبر داد و گفت: روش‌های متعدد واردات خودرو در آیین‌نامه‌ای که هم‌اکنون در مراحل نهایی تصویب قرار دارد، مشخص‌شده است.

سیدرضا فاطمی‌امین افزود: در شرایط کنونی با توجه به این‌که تولید خودرو بسیار کمتر از تقاضای بازار است، واردات برای تنظیم و کنترل بازار آزاد خودرو ضروری است.

وی افزود: در آیین‌نامه پیشنهادی واردات خودرو به انتقال فناوری برای بهبود کیفیت صنعت خودرو توجه ویژه‌ای شده است.

وزیر صمت بیان کرد: هم‌اکنون خودروهای اقتصادی که در سبد تولید خودروسازان قرار دارند از کیفیت مناسبی برخوردار نبوده و تولید آن‌ها باید متوقف شود.

فاطمی امین اضافه کرد: تمرکز به واردات خودروهای اقتصادی در راستای تأمین این نوع خودروهاست که وضعیت مطلوبی در سبد محصولات شرکت‌های خودروسازی داخلی ندارد و در راستای حمایت از اقشار با درآمد متوسط و کم‌درآمد جامعه است.

مجمع تشخیص مصلحت نظام به ریاست آیت‌الله آملی لاریجانی درخصوص موضوع اختلافی «طرح ساماندهی صنعت خودرو» نظر خود را اعلام کرد.

مجمع تشخیص نظر خود را درباره واردات خودرو اعلام کرد

در این جلسه که با حضور دبیر و اعضای مجمع و رؤسای قوای مقننه و قضائیه و نمایندگان دولت و مجلس شورای اسلامی برگزار شد، نهایتاً پس از سه جلسه بحث و بررسی پیرامون «طرح ساماندهی صنعت خودرو» و دریافت نظر پیشنهادی کمیسیون مشترک «زیربنایی و تولیدی» و «اقتصاد کلان، بازرگانی و اداری»، اعضای مجمع در خصوص واردات خودرو  به شرح زیر تصمیم گرفتند:

«دولت، مجاز است با رعایت اولویت واردات خودروهای برقی، ترکیبی، کم‌مصرف، ایمن و مورد استفاده عامه و احراز صلاحیت فنی و حرفه‌ای واردکنندگان و تامین خدمات پس از فروش و انتقال فناوری توسط آنان، مبادرت به واردات نماید.

سقف واردات خودرو با ملاحظه تنظیم بازار، حمایت از تولید باکیفیت داخلی و رعایت منابع ارزی کشور و اولویت مصرف ارز برای تامین کالاهای اساسی و ضروری، توسط دولت تعیین می‌شود.»

در ابتدای این جلسه، آیت‌الله آملی لاریجانی، با اشاره به تعدد و اهمیت موضوعات در دستور کار مجمع تشخیص مصلحت نظام و ضرورت بررسی دقیق و سریع­‌تر موضوعات، در خصوص افزایش تعداد و ساعات جلسات صحن مجمع از اعضا نظرخواهی کرد و مقرر شد تعداد و زمان برگزاری جلسات شورای مجمع افزایش یابد.

عصر چهارشنبه (۲۱ اردیبهشت) سخنگوی دولت اعلام کرد: یکی دیگر از بندهای هشت فرمان رئیس‌جمهور برای تحول در صنعت خودرو محقق شد و با تصویب هیأت دولت، ‎واردات خودرو آزاد شد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه مجمع مخالفتی با واردات خودرو ندارد، گفت: واردات خودرو جزو اختیارات دولت است و برای این مهم نیاز به مصوبه این مجمع ندارد. قربانعلی دری نجف‌‌‌آبادی افزود: لایحه واردات خودرو چند بار در کمیسیون‌‌‌های مختلف از جمله هیات عالی نظارت مورد بحث و بررسی قرار گرفت که در نهایت ایراداتی بر آن گرفته شد، خصوصا در مواد ۴ و ۱۱ ؛ که باید اصلاح شود.

وی ادامه داد: در ماده ۱۱ این لایحه تمامی قوانین مربوط به حمایت از تولید داخلی لغو شده که باید به لایحه بازگردد و دغدغه‌‌‌های مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز بر این اساس قابل‌توجه است.  نماینده ولی‌‌‌فقیه در استان مرکزی اظهار کرد: مسوولان باید در زمینه خودروسازی در تمام مدل‌‌‌های سبک، سنگین، راه‌سازی و معادن، یک استراتژی و نقشه راه راهبردی و روشن برای کشور تدوین کنند و بر اساس آن در مدت زمانی مشخص بتوانیم با کشورهای مختلف دنیا رقابت و خودروهای ایرانی را به بازارهای جهانی صادر کنیم.

دری نجف‌آبادی ادامه داد: سال‌ها قبل در شورای امنیت ملی مطرح کردم که ما باید جزو ۱۰ کشور بزرگ دنیا به لحاظ خودروسازی باشیم چراکه این ظرفیت در کشور وجود دارد و با کمی همت و برنامه‌‌‌ریزی می‌توانیم به این جایگاه دست پیدا کنیم.  امام جمعه اراک توضیح داد: کره‌جنوبی بعد از کشور ما وارد صنعت خودرو و کشتی‌‌‌سازی شد و اکنون خودروهای این کشور با کیفیت بسیار بالا به نقاط مختلف جهان از جمله کشورهای اروپایی و آمریکا صادر می‌شود و بدون شک ما هم با وجود برخورداری از ظرفیت‌‌‌های مختلف می‌توانیم جایگاه ویژه‌‌‌ای در صنعت خودروی جهان داشته باشیم.

دری نجف‌آبادی افزود: مجمع تشخیص مصلحت نظام با واردات خودرو مخالفتی ندارد چرا که این مهم جزو اختیارات دولت است و نیاز به قانون‌گذاری ندارد و اگر این مهم به قانون تبدیل شود دیگر قابل تغییر نیست.  وی گفت: روسای قوای سه‌‌‌گانه سال‌های قبل بنا به دلایل مختلف واردات خودرو را منع کردند که زمان آن در اواخر اردیبهشت‌‌‌ماه جاری به پایان می‌رسد و دولت باید برای واردات یا عدم‌واردات خودرو تصمیم‌گیری کند.  دری نجف‌‌‌آبادی اضافه کرد: همچنین در زمینه واردات خودرو دولت باید تدبیر کند که این مهم مشروط به انتقال تکنولوژی و فناوری و مشارکت در ساخت خودروهای برقی هیبریدی با مصرف سوخت پایین باشد و ضمن کاهش قیمت تمام شده و حذف هزینه‌‌‌های سربار، قدرت صادرات خودرو برای کشور مهیا شود. 

وی تصریح کرد: دولت باید توجه داشته باشد که اگر قرار است در این مسیر امکانات و ظرفیت‌‌‌های مالی و ارزی کشور هزینه شود، تدابیری اندیشیده شود تا در زمینه صنعت خودرو و موتورهای محرکه‌‌‌ یک قدم به جلو برداریم و با تولید باکیفیت و قیمت مناسب بتوانیم در بازارهای جهانی رقابت کنیم.  امام جمعه اراک ضمن انتقاد از کیفیت خودروهای داخلی بیان کرد: اگر این روال تولید خودرو در کشور ادامه داشته باشد در گام دوم هم به جایی نمی‌‌‌رسیم، بنابراین محور فعالیت در زمینه خودرو باید کیفی‌سازی خودروهای داخلی برای رقابت با تولیدات خارجی باشد.  او یادآور شد: مصرف روزانه بنزین در کشور بیش از ۹۰‌میلیون لیتر است که در ایام تعطیل مانند نوروز به‌‌‌ ۱۱۰‌میلیون لیتر در روز می‌رسد که این مهم مصداق هدر دادن سرمایه ملی است و تنها راه اصلاح این شرایط، تولید خودروهای با مصرف سوخت پایین است که باید مورد توجه قرار گیرد. 

وی افزود: از طرفی خودروهای داخلی از امنیت بسیار پایینی برخوردار هستند، به طوری که بر اساس آمار موجود در سال گذشته بیش از ۱۶‌هزار نفر در تصادفات جان خود را از دست داده‌اند.  امام جمعه اراک گفت: منزلت ملت ما هم بسیار بیشتر از آن است که هم پولشان را بگیریم و هم با خودروهای بی‌‌‌کیفیت جانشان را به خطر بیندازیم، بنابراین همه وظیفه دارند یک‌‌‌بار برای همیشه به این مشکل رسیدگی کنند و با تولید خودروهای با کیفیت هم سلامت، ‌شان و منزلت هموطنان حفظ شود و هم زمینه صادرات خودروی ایرانی به تمام جهان فراهم شود.

واردات خودرو آزاد شد | دولت مصوبه واردات خودرو را تایید کرد

آیا این خبر مفید بود؟
‍‍‍
ارسال نظر:

‍‍‍
روی خط رسانه