علی دایی

علی دایی به موضوع جانشینی‌اش به جای اسکوچیچ پاسخ داد | علی دایی از عشقش می گوید

کدخبر : 19568

علی دایی به موضوع جانشینی‌اش به جای اسکوچیچ پاسخ قاطعی را اعلام کرد.

 

علی دایی ورزشکار محبوب ایران بوده، علی دایی دو بار ازدواج کرده و دختر بزرگ علی دایی در خارج از کشور زندگی می کند. علی دایی در آخرین گفت و گوی خود از دغدغه های این روزهایش در زندگی شخصی و البته بحث حضورش در تیم ملی ایران سخن گفت.

شما به عنوان بهترین بازیکن تاریخ فوتبال ایران از نگاه کارشناسان پروژه برترین های قرن انتخاب شده اید و آقایان پرویز قلیچ خانی و علی پروین بعد از شما نفرات دوم و سوم شده اند.

این لطف کارشناسان است. من خیلی کوچکتر از آقایانی هستم که نام بردید. خودم خیلی دوست داشتم بازی های این عزیزان را از نزدیک ببینم اما هیچ وقت قسمت نشد.

 علی دایی

از قلیچ خانی هیچ فوتبالی ندیدید؟

نه ندیدم اما خیلی خاطرات خوب از پرویز خان تعریف کرده اند، هیچ وقت موفق به دیدن ایشان هم نشده ام اما به هر حال می دانم در تیم ملی فوتبال ایران بهترین بوده اند.

وقتی فوتبال را شروع کردید معیار یک فوتبالیست خوب از نگاه شما در خط حمله چه چیزی بود؟ چه کسی به نوعی الگوی فنی شما بود؟

حمید خان علیدوستی، البته از کریم باوی عزیز هم چیزهای زیادی یاد گرفته ام. ناصر محمدخانی یک مهاجم فوق العاده و درجه اول بود اما من از کسانی اسم بردم که خصوصیات فیزیکی و موقعیت آنها در فوتبال به من شبیه بود.

در سال ۷۰ به تیم ملی دعوت شدید اما تا سال ۷۲ برای تیم ملی بازی نکردید. آن موقع حق خودتان نمی دانستید بازی کنید؟

نمی توانم بگویم حق من بود یا خیر. شاید در آن مقطع نفرات دیگری از من بهتر بودند و یا به درد تاکتیک مربی تیم ملی در آن سالها نمی خوردم اما بعدها این افتخار نصیب من شد که برای تیم ملی فوتبال کشورم بازی کنم.

آن روزها که تازه ملی پوش شده بودید، باور داشتید روزی رکورددار گل در عرصه ملی شوید؟

هیچ وقت به این چیزها در فوتبالم فکر نکردم.

حتی وقتی هم ۱۰۰ گله شدید به رکوردتان فکر نکردید؟

نه برایم هیچ وقت رکورد مهم نبود. برای من همیشه نام ایران مهم بوده و اطمینان داشته باشید هنوز هم همین طور است.

حسرت چیزی را در فوتبال نخورده اید؟

نه همیشه سعیم را کرده ام و برای رسیدن به اهدافم تلاش کرده ام تا حسرت نخورم. فوتبال زندگی من را عوض کرد، هر چند در زمینه تحصیلاتم هم تلاش بسیار کرده و در بهترین دانشگاه فنی ایران فارغ التحصیل شدم. بهتر است بگویم در همه زمینه ها برای موفقیت تلاش کرده ام. بیشتر بخوانید: امیرمحمد یزدانی چه نسبتی با رضا و حسن دارد؟ پرسپولیس و استقلال باز هم لیگ قهرمانان آسیا را از دست دادند انفجار در فینال جام حذفی ایران!/عکس

در سالهای اخیر، به عنوان یک ورزشکار مردمی در مسائلی مثل کمک به دیگران و زمینه های اجتماعی مثل مشکلات مردم در زلزله و بلایای مختلف نام شما بارها و بارها مطرح شده است. این نگرش شما از کجا نشات گرفته است؟

من از همان روزهای اول فوتبالم هم گفته ام که فوتبال یک بهانه کوچک بود تا کنار مردم کشورم باشم. اصلا غیر از این هم نیست و نمی تواند باشد. من هر چیز دارم از آن بالایی است، حتی لطف مردم به من هم به خاطر خدای مهربان است. از خدا خواسته ام مردم من را فقط به عنوان یک فوتبالیست دوست نداشته باشند.

و این احساس خاصی را در شما به وجود می آورد که مردم شما را حامی خود بدانند؟

هدف اصلی زندگی کردن همین است. ما برای چه به دنیا آمده ایم؟ برای این که به هم محبت کنیم. به جز این من هدف دیگری در زندگی ندارم. باید دست همدیگر را بگیریم. چنین چیزهایی است که آدم را شاد نگه می دارد. ما به دنیا آمده ایم که کنار هم باشیم.

خیلی ها دوست دارند شما را در سمت هایی مثل رییس فدراسیون فوتبال و سایر نهادهای مدیریتی ببینند. اما ظاهرا خوتان به این مسائل فکر نمی کنید.

کسانی که چنین چیزی را از من می خواهند به من لطف دارند اما متاسفانه سیستمی در ورزش مملکت ما وجود دارد که آدم ها را خراب می کند. هر چقدر هم با نیت پاک وارد این سیستم شوی، خراب می شوی. خدا را شکر در زندگی خودم از همه چیز راضی هستم و اصلا دوست ندارم سبک زندگی ام را با چنین چیزهایی خراب کنم.

اما مربیگری را همیشه دوست داشته اید.

علی دایی

بله من عاشق کار فنی هستم هر چند کار فنی هم مشکلات خاص خودش را دارد.

پس کمی فنی حرف بزنیم. بعد از شما کدام مهاجمان برای فوتبال ملی ایران موفق عمل کرده اند؟ سبک کار کدام نفرات را بیشتر می پسندید؟

در حال حاضر مهاجمان خوبی در فوتبالمان داریم اما مهدی طارمی و سردار آزمون فوق العاده هستند.

و سبک بازی کدام یک به شما نزدیک تر است؟

فکر می کنم مهدی طارمی بیشتر به من شبیه باشد.

روزی که او را به پرسپولیس آوردید باور داشتید به چنین نقطه ای در فوتبال ما برسد؟

خدا را شکر در خیلی چیزها اشتباه نکرده ام. افتخار می کنم بچه های من در پرسپولیس سالهای بعد موفق بودند. بچه هایی مثل امید عالیشاه، احمد نوراللهی، مهدی طارمی و…

از تیم ملی و اسکوچیچ برایمان بگویید.

به ایشان تبریک می گویم. بدون هیچ دغدغه ای فوتبال ما با مربیگری ایشان به جام جهانی صعود کرد.

وقتی به جام جهانی صعود کردیم خیلی ها گفتند یک مربی مثل علی دایی در جام جهانی باید جای دراگان اسکوچیچ کار کند.

لطفشان بوده و کسانی که فوتبالی هستند خیلی چیزها را می دانند اما من چیز خاصی نمی توانم بگویم. اگر پیشنهاد هم بدهند اصلا حرفه ای نیست در این شرایط جای کسی را در تیم ملی فوتبال کشورم بگیرم.

 

بیوگرافی علی دایی

نام :علی 

نام خانوادگی :دایی

تاریخ تولد :1 فروردین 1348

محل تولد :اردبیل

پست :مهاجم 

لقب :شهریار

قد 193

علی دایی اول فروردین 1348 علی دایی در محله جیرال و خانواده ای پرجمعیت به دنیا آمد. علی دایی چهار برادر دارد و از نعمت خواهر محروم است.علی دایی که در فوتبال به عنوان یک اسطوره شناخته می شود در زندگی شخصی و تحصیلات نیز همپای ورزش به موفقیت هایی دست یافته است.

علی دایی در سال 1366 در رشته مهندسی عمران، دانشگاه شریف پذیرفته شد ولی به دلیل بازی فوتبال در گزینش ورودی به دانشگاه ناکام ماند.

اما علی دایی از این اتفاق نا امید نشد و در همان سال در رشته مهندسی کشاورزی دانشگاه آزاد واحد تهران جنوب پذیرفته شد و دو ترم به تحصیل پرداخت. این پایان ماجرای تحصیل شهریار ایران نبود. علی دایی در سال 1367 مجدد در کنکور شرکت کرد و در رشته متالوژی دانشگاه صنعتی شریف پذیرفته شد و مدرک لیسانس خود را در بهمن ماه 1371 از این دانشگاه معتبر دریافت کرد.

علی دایی که به عنوان بازیکن سخت کوش و خستگی ناپذیر شناخته میشود در تحصیل به لیسانس متالوژی قانع نبوده و تحصیلات خود را تا مقطع کارشناسی ارشد تربیت بدنی دانشگاه آزاد ادامه داد.

 علی دایی علاوه بر موفقیت های فوتبالی و تحصیلی در تجارت نیز موفق بوده و هم اکنون گرداننده چندین شرکت بزرگ، چند فروشگاه، کارخانه تولیدی پوشاک ورزشی و عضو اتاق بازرگانی تهران می باشد.مشاغل علی دایی به پوشاک ورزشی محدود نشده و در ساختمان سازی نیز فعال است.

فعالیت های اقتصادی و محبوبیت ورزشی علی دایی را از نیکوکاری و کارهای خیرخواهانه غافل نکرده و در سال 1385 یک هنرستان کار و دانش در شهرک گلستان اردبیل با تمامی تجهیزات به نام ابوالفضل دایی(پدرش) ساخت و تحویل آموزش و پرورش ناحیه 1 داد.

علی دایی

شروع فوتبال علی دایی در ایران

علی دایی زندگی فوتبالی خود را با بازی در تیم شهری که در آن متولد شده بود، یعنی تیم استقلال اردبیل آغاز کرد. پس از استقلال اردبیل، به تهران رفت و پس از یک فصل بازی در تیم باشگاهی تاکسیرانی تهران، به تیم بانک تجارت ملحق شد.

او در طی چهار سال همکاری با باشگاه بانک تجارت در ۷۵ بازی نقش داشت و موفق شد که بیش از ۴۰ گل برای این تیم به ثمر برساند. باشگاه بعدی دایی که طرفداران زیادی هم دارد، پرسپولیس است. علی دایی در سال ۷۳ – ۷۴ شمسی به جمع قرمزپوشان پایتخت پیوست و افتخارات زیادی در این باشگاه کسب کرد.

ادامه زندگی فوتبالی علی دایی پس از ترک کشور

این بازیکن اسطوره‌ای پس از بازی فوق العاده‌ای که در مسابقات لیگ آسیایی به نمایش گذاشت به تیم السد قطر پیوست. حدودا یک سال در این باشگاه مشغول فعالیت بود و سپس در سال ۱۳۷۶ به همراه رفیق و هم تیمی سابقش کریم باقری به تیم آرمینیا بیله فلد پیوست و به واسطه این تیم، شروع فعالیت خود در بازی‌های اروپایی را رقم زد.

چپس از یک فصل بازی در این تیم باشگاهی آلمانی، دائی تصمیم به ترک آرمینیا بیله فلد گرفت و به تیم محبوب بایرن مونیخ پیوست. پس از مدتی بازی در بایرن مونیخ، دائی به باشگاه آلمانی دیگری به نام هرتا پیوست. او در این تیم اولین گل خود را در لیگ باشگاه‌های اروپایی در مقابل تیم چلسی به ثمر رساند . علی دایی اولین بازیکن آسیایی بود که توانسته بود به این مسابقات راه یابد. باشگاه اروپایی بعدی او سان سیرو بود که در طی فعالیت در آن نیز موفق به گل زدن به تیم مشهور آث میلان شد.

علی دایی

اتمام بازی علی دایی در اروپا

دائی پس از به پایان رساندن دوره بازی خود در تیم‌های مختلف باشگاه‌های اروپایی، با تیم الشباب امارات قرارداد بست اما تنها یک فصل در الشباب بازی کرد و پس از آن، به فوتبال ایران بازگشت. پس از بازگشت به ایران در سال ۲۰۰۳ دوباره در تیم قبلی خود یعنی پرسپولیس مشغول به فعالیت شد اما پس از مدتی، به تیم باشگاهی صبا باتری پیوست.

او دو سال در این باشگاه به بازی پرداخت و افتخارات زیادی نیز به ارمغان آورد. سپس، در سال ۲۰۰۶ به تیم باشگاهی سایپا رفت و پس از یک سال بازی در سایپای تهران، در سال ۲۰۰۷ به دوره بازی فوتبال خود خاتمه داد و به سمت مربی گری رفت.

 

آیا این خبر مفید بود؟
‍‍‍
ارسال نظر:

‍‍‍
روی خط رسانه