روغن

آیا روغن گران خواهد شد؟

کدخبر : 19360

با توجه به کاهش عرضه روغن در بازار، برخی از تولیدکنندگان معتقدند وضعیت روغن مناسب است.

تولید روغن در سال جاری همواره دچار  چالش بوده است. با توجه به جنگ اوکراین عرضه روغن نیز در داخل کشور با مشکلاتی روبه رو شده است. از این دلال ها نیز روغن ها در انبار های خود دپو کرده که این امر تاثیر خطرناکی را در بازار مواد غذایی  و به خصوص روغن خواهد داشت.

روغن

بررسی‌ها نشان می‌دهد ۵۰ تا ۶۰ درصد روغن خام توسط بازرگانی دولت وارد کشور می‌شود. در روزهای اخیر عرضه روغن از سوی دولت به تولیدکنندگان کم شد. این در حالی است که عضو هیئت مدیره انجمن روغن نباتی به تجارت‎‌نیوز گفت: عرضه روغن خام از سوی دولت به تولیدکنندگان زیاد شد.

علی فاضلی توضیح داد: اخیرا وزارت جهاد کشاورزی به ستاد حمل و نقل دستور داده که بارگیری و عرضه روغن به واحدهای تولیدی افزایش پیدا کند. از ابتدای این هفته عرضه روغن از سوی دولت زیاد شد. دولت در حال عرضه روغن به تولیدکنندگانی است که از ماه‌های قبل در انتظار دریافت روغن بودند.

فعلا کمبود روغن نداریم

او ادامه داد: اکنون در فروشگاه‌ها و واحدهای صنفی روغن موجود است. این در حالی است که تقاضای چندانی برای خرید روغن مشاهده نمی‌شود. یعنی مثل سال‌های گذشته تقاضا در آستانه شب عید برای خرید روغن زیاد نیست.

فاضلی بیان کرد: فعلا کمبود روغن نداریم و بنکداران هم نباید کمبودی داشته باشند. چرا که شرایط تقاضا نرمال است و هیچ افزایش خریدی را در بازار شاهد نیستیم.

او با اشاره به افزایش قیمت روغن گفت: علاوه بر اینکه قرار است ارز دولتی روغن و دانه‌های روغنی برداشته شود اما امسال به دلیل افزایش هزینه بسته‌بندی، افزایش قیمت روغن خام و دانه‌های روغنی احتمال افزایش قیمت روغن وجود دارد.

قیمت روغن افزایش پیدا می‌کند؟

فاضلی بیان کرد: از سال آینده با دولت نشستی برگزار می‌کنیم و قیمت تمام شده روغن را اعلام و در صورت موافقت قیمت روغن را افزایش می‌دهیم.

پیش‌تر تولیدکنندگان روغن از عدم بارگیری روغن خام از سوی شرکت بازرگانی دولتی انتقاد داشتند. علی فاضلی، عضو هیات مدیره انجمن روغن نباتی گفت: گرچه می‌گویند روغن خوراکی در گمرکات به اندازه کافی وجود دارد، اما اگر دولت طبق برنامه روغن خام را در اختیار تولیدکنندگان نگذارد، احتمالا در ماه رمضان با کاهش تولید و کمبود روغن خوراکی مواجه شویم.

 

آیا این خبر مفید بود؟
‍‍‍
ارسال نظر:

‍‍‍
روی خط رسانه