یارانه | یارانه سه برابری

جزئیات جدید از یارانه 1401 مشخص شد | خبر خوب برای مردم

کدخبر : 19299

​با مصوبات امروز مجلس، جزئیات پرداخت یارانه در سال آینده تغییراتی دارد و اعطای کالا برگ الکترنیکی برای خرید کالاهای اساسی نهایی شد.

 به گزارش رصدورزشی : جزئیات جدید از پرداخت یارانه در سال جدید را در ادامه می خوانید . خبری از پرداخت یارانه سه برابری نیز منتشر شده است که می توانید در این سایت بخوانید .

پرداخت یارانه سه برابری با اما و اگر | این افراد یارانه سه برابری دریافت می کنند

چنانچه دولت قصد دارد کالایی را از سبد ارز ترجیحی حذف نماید، باید قبلا ترتیبات قانونی جبران زیان رفاه مصرف کننده برای کالاهای اساسی را از طریق کالا برگ الکترونیکی و در امور پزشکی از طریق بیمه‌ها و یا از طرق جایگزین مطمئن انجام دهد. به طوری که افراد بتوانند این کالاها و خدمات را به نرخ پایان شهریور ۱۴۰۰ و در سقف سهمیه تعیین شده تهیه کنند.

همچنین مجلس در روز گذشته مصوب کرد که ۹ میلیارد دلار ۴۲۰۰ تومانی برای کالاهای اساسی اختصاص یابد. این ۹ میلیارد دلار با نرخ دلار ۲۶ هزار تومانی در بازار، معادل ۲۳۴ هزار میلیارد تومان است.

بنابراین اگر دولت تصمیم داشته باشد که دلار ۴۲۰۰ تومانی را حذف کند، باید مابه‌ازای آن یارانه خرید کالا بپردازد.

نمایندگان مجلس این شرط را گذاشته‌‌اند که جایگزین دلار ۴۲۰۰ تومانی باید کالا برگ الکترونیکی باشد. یعنی دولت به خانوارها کارت اعتباری خرید کالاهای اساسی می‌دهد.

 

چه کسانی کالابرگ می‌گیرند؟

به نظر می‌رسد این کارت‌های اعتباری هماننند کوپن‌هایی است که سال‌ها قبل داده شد. در چند ماه گذشته نمایندگان مجلس تعداد کسانی که کالابرگ دریافت می‌کنند را ۶۰ میلیون نفر اعلام کرده‌اند.

همچنین طبق اعلام مجلس باید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تا سه ماه از ابتدای سال ۱۴۰۱ موظف می‌شود طبق دهک بندی‌ها، یارانه پردرآمد‌ها را حذف کند.

این سه دهک حدود ۱۸ میلیون نفر است که احتمالا از تابستان سال ۱۴۰۱ یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی را دریافت نمی‌کنند. در واقع قرار است فقط به ۶۰ میلیون نفری که یارانه معیشتی بنزین دریافت می‌کنند یارانه نقدی پرداخت شود.

در خصوص مبلغ کاللابرگ‌ها نیز از ۹۵ تا ۱۵۰ هزار تومان اعلام شده اما هیچ کدام از این ارقام نهایی نیست. احتمالا مبلغی که برای خرید کالاهای اساسی مد نظر دولت است حدود ۱۰۰ هزار تومان برای هر نفر باشد.

در مجموع اگر دلار ۴۲۰۰ تومانی حذف شود، احتمالا دولت به ۶۰ میلیون نفری که یارانه معیشتی بنزین دریافت می‌کنند، کالابرگ یا یارانه جدید بدهد.

آیا این خبر مفید بود؟
‍‍‍
ارسال نظر:

‍‍‍
روی خط رسانه