تخم مرغ

آغاز واردات تخم مرغ از ترکیه | آیا تخم مرغ کمیاب شده؟

کدخبر : 19220

واردات تخم مرغ از ترکیه دوباره آغاز شد. آیا واقعا تخم‌مرغ کمیاب شده است؟

در حالی دولت واردات تخم مرغ را از سر می گیرد که خبرهایی از کمبود تخم مرغ در بازار شنیده می شود. تخم مرغ کالای مصرفی سفره ها که چندی پیش با افزایش قیمت همه را متعجب کرد. حال این پرسش مطرح است که آیا واقعا تخم مرغ کمیاب شده؟

بررسی‌های میدانی از کاهش عرضه تخم‌مرغ در برخی از مناطق شهری حکایت دارد. اتفاقی که باعث شده دولت برای تنظیم بازار واردات این محصول از ترکیه را از سر بگیرد.

تخم‌مرغ در برخی از واحدهای صنفی تهران کمیاب شد. برخی از فروشندگان افزایش حجم تقاضا برای پخت شیرینی در شب عید را علت این موضوع می‌دانند. برخی هم بحث تقاضای واحدهای صنعتی برای خرید تخم‌مرغ را پیش می‌کشند.

این اتفاقات در نهایت منجر به کاهش عرضه تخم‌مرغ به واحدهای صنفی سطح شهر شد. اما آیا دولت برای جبران کمبود تخم‌مرغ در بازار مجبور به واردات این محصول شد؟

در پاسخ به این پرسش رئیس اتحادیه مرغ تخم‌گذار به تجارت‌نیوز گفت: اخیرا برای تنظیم بازار شب عید دوباره تخم مرغ از ترکیه وارد ایران شد. به دلیل افزایش حجم تقاضای واحدهای صنعتی برای خرید این محصول کمبود تخم‌مرغ در برخی از مناطق طبیعی است.

ناصر نبی‌پور توضیح داد: البته در چند روز آینده حجم تقاضا برای پخت شیرینی و کیک کاهش پیدا می‌کند. همچنین در فروردین امسال با ماه رمضان مصادف می‌شود که حجم تقاضا کاهش قابل توجهی دارد. همین موضوع باعث می‌شود تخم‌مرغ‌ها دوباره روی دست مرغداران بماند.

صادرات تخم‌مرغ آزاد می‌شود؟

او ادامه داد: دولت از حالا باید به فکر مازاد تولید تخم‌مرغ در فروردین ماه باشد و اجازه دهد این محصول به کشورهایی مانند عراق، افغانستان و قطر صادر شود.

نبی‌پورهمچنین تشریح کرد: با واردات تخم‌مرغ از ترکیه قیمت آن در بازار آزاد با نرخ مرغداری تفاوت چندانی ندارد.

وی علت افزایش قیمت این کالا را رشد نرخ حمل و نقل، پرداخت عوارض خروج از کشور و هزینه بسته‌بندی دانست.

البته رئیس اتحادیه مرغ تخم‌گذار در حالی شکاف نرخ آزاد و دولتی را بالا نمی‌داند که این فاصله در هر شانه به بیش از ۱۰ هزار تومان می‌رسد. در حالی که ستاد تنظیم بازار قیمت هر شانه را ۴۳ هزار تومان تعیین کرد، این محصول در بازار در محدوده ۵۵ هزار تومان توزیع می‌شود./تجارت نیوز

آیا این خبر مفید بود؟
‍‍‍
ارسال نظر:

‍‍‍
روی خط رسانه