تورم

تورم هم ریزش کرد

کدخبر : 19026

اعلام تورم بهمن ماه توسط مرکز آمار ایران نشان داد که تمامی شاخص ها کاهشی شده است؛ به طوری که تورم ماهانه ۲.۱ ، نقطه به نقطه ۳۵.۴ و سالانه ۴۱.۴ درصد ثبت شده است.

بعد از آنکه در دی ماه امسال دو شاخص تورم نقطه به نقطه و تورم ماهانه از روند کاهشی جامانده و افزایشی شد، بار دیگر در بهمن ماه خود را به تورم سالانه رسانده و هر سه شاخص کاهشی پیش رفته‌ است.اعلام تورم بهمن ماه توسط مرکز آمار ایران نشان داد که تمامی شاخص ها کاهشی شده است؛ به طوری که تورم ماهانه ۲.۱ ، نقطه به نقطه ۳۵.۴ و سالانه ۴۱.۴ درصد ثبت شده است.

کاهش ۴.۴ درصدی تورم سالانه

بررسی وضعیت شاخص‌های تورم در سال جاری از این حکایت دارد که تورم سالانه از فروردین‌ماه با نرخ ۳۸.۹ درصد شروع کرده بود، در مسیر افزایشی به ۴۵.۸ درصد به عنوان رکورد در چند سال گذشته رسید ولی از مهرماه روند کاهشی در پیش گرفت و تا بهمن ماه نیز به همین روال ادامه داده و با کاهش ۴.۴ درصدی به ۴۱.۴ درصد رسیده است. 

کاهش تورم نقطه به نقطه به اندازه رشد آن نبود ولی کاهشی شد

دو شاخص دیگر حرکت متفاوت‌تری داشتند، تورم نقطه به نقطه که نشان دهنده تغییر قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل است، در فروردین سال جاری با ۴۹.۵ درصد یعنی بالاترین سطح در این ۱۱ ماه شروع کرد و در ادامه به ۴۶.۹ در اردیبهشت‌ماه کاهش یافت، در خرداد یک درصدی افزایش داشت اما تا شهریورماه به  ۴۳.۷ درصد رسید. بعد از آن روند کاهشی را تا پایان آذرماه و نرخ ۳۵.۲ درصد ادامه داد ولی در دی ماه بار دیگر افزایشی شده  و با رشد ۰.۷ درصدی نرخ ۳۵.۹ درصد برای آن ثبت شد.

اعلام تورم بهمن ماه نشان داده که تورم نقطه به نقطه باز هم کاهشی شده و به ۳۵.۴ درصد رسیده است، هرچند که میزان کاهش حدود پنج درصد بوده یعنی از رشدی که در دی ماه داشت، کمتر بوده است. 

ماهانه هم کاهشی شد

در مورد تورم ماهانه نیز این اتفاق افتاده است؛ به گونه‌ای که تورم ماهانه که نشان دهنده شاخص قیمت در فاصله دو ماه است، برای امسال از ۲.۷ درصد در فروردین به ۰.۷ در اردیبهشت و  ۲.۵ درصد در خردادماه کاهش یافت ولی در شهریورماه به بالاترین میزان در ۱۱ ماه یعنی ۳.۹ درصد رسید. اما روند تورم ماهانه در مهرماه کاهشی و ۳.۷ درصد ثبت شد و در ادامه به  ۲.۵ در آبان و ۱.۷ درصد در آذرماه کاهش یافت. 

تورم ماهانه مانند نقطه به نقطه در دی ماه  افزایش داشت و با رشد ۰.۷ درصدی ۲.۴ درصد  اعلام شده بود، با این حال در تورم بهمن ماه روند کاهشی داشته و ۰.۳ درصد کم شده است که این کاهش هم به اندازه رشد دی ماه نبوده است./ ایسنا

آیا این خبر مفید بود؟
‍‍‍
ارسال نظر:

‍‍‍
روی خط رسانه