استقلال پرسپولیس

آخرین وضعیت خصوصی سازی استقلال و پرسپولیس

کدخبر : 19009

باشگاه استقلال و پرسپولیس در بورس اوراق بهادر به ثبت رسیده اند. ارزش گذاری باشگاه استقلال 2780 میلیارد تومان و پرسپولیس 3210 میلیارد تومان تعیین شد.

دو باشگاه استقلال و پرسپولیس در سازمان بورس اوراق بهادر به ثبت رسیدند. طبق ارزش گذاری های انجام شده بر روی باشگاه استقلال و پرسپولیس ارزش استقلال 2780 میلیارد تومان و ارزش پرسپولیس 3210 میلیارد تومان تعیین شد. این درحالیست که هر دو باشگاه استقلال و پرسپولیس بدهی های مالیاتی و بدهی بابت ترانسفر بازیکنان دارند.

استقلال و پرسپولیس نزد سازمان بورس ثبت شدند

رئیس سازمان خصوصی سازی از ثبت دو باشگاه پرسپولیس و استقلال در سازمان بورس و اوراق بهادار خبر داد.

 حسین قربانزاده، رئیس سازمان خصوصی سازی در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: طلسم ۲۴ ساله شکست. امروز باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس نزد سازمان بورس ثبت شدند.

حرکت به سوی حاکمیت شرکتی مطلوب، شفافیت عملکردی، انضباط مالی و مشارکت مردم و هواداران در این دو باشگاه آغاز شد.

 هفته اخیر ارزش‌گذاری سرخابی‌ها به پایان رسید. بر همین اساس ارزش استقلال ۲۷۸۰ میلیارد تومان و ارزش پرسپولیس ۳۲۱۰ میلیارد تومان تعیین شد.

کارشناسان می‌گویند که ابهامات زیادی در ارزش‌گذاری این دو باشگاه وجود دارد که قابل قبول نیست.

محمد خبری‌زاد تحلیلگر بازار سرمایه معتقد است؛ این ارزش‌گذاری نه تنها بین اهالی فوتبالی بلکه بین کارشناسان بازار سرمایه نیز ابهام ایجاد کرده است.

 

داریی‌ها شفاف نیست

به غیر از ارزش‌گذاری ابهام آمیز، داریی‌های این دو تیم نیز مشخص نیست. برای مثال ورزشگاه شهید کاظمی و کارگران برای پرسپولیس و کمپ حجازی برای استقلال است که با توجه به روشن نبودن سند این دو باشگاه و آگاه نبودن عموم قابل استناد نیستند.

از سوی دیگر بدهی استقلال و پرسپولیس بدهی مالیاتی و بدهی بابت ترانسفر بازیکنان دارند که این جزئیات این موضوع نیز مشخص نیست.

مسئله بعدی نداشتن درآمد این دو باشگاه است. در تمامی دنیا بیش از ۸۰ درصد از درآمد باشگاه‌های فوتبالی از طریق طرفداران و بخش تلویزیونی تامین می‌شود.

برای نمونه یوونتوس حدود ۴۸۱ میلیون دلار درآمد در سال مالی گذشته خود شناسایی کرده. ارزش بازار سهام این باشگاه ایتالیایی بیش از یک میلیارد دلار است.

۴۹ درصد از کل درآمد این باشگاه معادل ۲۵۳ میلیون دلار از حق پخش تلویزیونی و رادیویی به دست می‌آید، درآمد اسپانسر و تبلیغات ۱۴۶ میلیون دلار معادل۳۰ درصد از کل درآمد بوده است.

اما استقلال و پرسپولیس تنها بودجه‌های اختصاص یافته توسط وزارت ورزش را خرج می‌کنند و درآمدی ندارند. تجارت نیوز

 

آیا این خبر مفید بود؟
‍‍‍
ارسال نظر:

‍‍‍
روی خط رسانه