قیمت برنج

قیمت برنج امروز 5 دی | قیمت هر کیلو برنج رکورد زد

کدخبر : 18523

امروز (یکشنبه 5 دی ماه) قیمت هر کیلو برنج در بازار آزاد تهران، اعلام شد.

قیمت برنج در روزهای اخیر، افزایش چشمگیری داشته است و خانوارها باید برای خرید  به قیمت برنج توجه کرده و مبلغ قابل توجه ای را هزینه کنند. برنج جزو کالاهای اساسی در سبد خانوارهای ایرانی است و با افزایش قیمت برنج به نظر می رسد که از میزان مصرف برنج در سبد غذایی خانوارها کاسته شود. بیشترین میزان برنج وارداتی ایران از کشور هند است چون قیمت برنج هندی در مقایسه باسایر برنج ها نرخ کمتری دارد. 

قیمت جدید انواع برنج ایرانی در میادین میوه و تره بار

بنابر اعلام سازمان مدیریت میادین میوه و تره بار تهران، مرغوب‌ترین برنج ایرانی شامل انواع برنج دمسیاه، طارم اصل و هاشمی با قیمت هر کیلوگرم ۵۵,۵۰۰ تومان در میادین میوه و تره بار قیمت‌گذاری شده است.

هر کیلوگرم برنج دودی پُرمحصول ۴۷ هزار تومان، برنج قهوه‌ای ۴۵ هزار تومان، برنج فجر ۴۴ هزار تومان، برنج شیرودی ۳۹ هزار تومان، برنج معطر ایرانی ۳۸ هزار تومان و برنج ندا ۳۷ هزار تومان در میادین عرضه می‌شود.

هر کیلوگرم برنج نیم دانه معطر ۲۹,۹۰۰ تومان و برنج نیمدانه پُرمحصول ۲۴ هزار تومان در میادین به فروش می‌رسد، ضمن اینکه قیمت هر کیلوگرم برنج تنظیم بازار پاکستانی ۲۰۵۰۰ تومان، هندی ۱۸,۵۰۰ تومان و تایلندی ۱۲,۵۰۰ تومان تعیین شده است.

قیمت برنج

قیمت برنج ارزان نمی شود

«مسیح کشاورز» دبیر انجمن واردکنندگان برنج با بیان اینکه ثبت سفارش برنج از 10 آبان آزاد شد، گفت: معاون توسعه بازرگانی وزارت کشاورزی از 17 آبان واردات برنج را آزاد اعلام کرد. اما از دید فعالان این بخش این آزادسازی واردات در این مقطع نمی‌تواند تاثیر چشم‌گیری در بازار ایجاد کند.

این فعال اقتصادی بابیان اینکه فعالان بخش‌خصوصی خواستار آزادسازی واردات در مهر بودند، تصریح کرد: متاسفانه به این درخواست توجه نشد اگر برنج در این ماه وارد می‌شد این امکان وجود داشت که بتوانیم بازار را کنترل و مانع افزایش قیمت برنج خارجی شویم.

وی ادامه داد: در سال‌های گذشته واردات برنج خارجی  آذرماه  آزاد می‌شد. پس آزادسازی برنج چند هفته زودتر از زمان همیشگی نمی‌تواند تاثیر چندانی در قیمت‌ها بگذارد چراکه در این مدت واردکنندگان در گیر و دار پیشبردن عملیات اداری هستند از این‌رو نباید این انتظار را داشته باشیم که واردات تاثیر چندانی در کاهش قیمت‌ها ایجاد کند.

کشاورز تصریح کرد: کاهش قیمت برنج مشروط به ثبات قیمت جهانی برنج و نرخ ارز در بازار داخلی است اگر این دو عامل ثابت بماند بدون تردید حباب قیمتی برنج خارجی از بین می‌رود.

وی با بیان اینکه استمرار واردات برنج خارجی مستمر در شکستن قیمت‌ها موثر است، افزود: اگر قیمت برنج خارجی کاهش پیدا کند این ممکن وجود دارد که نرخ برنج ایرانی نیز روند کاهشی به خود بگیرد. فاصله معناداری بین قیمت برنج ایرانی و خارجی وجود دارد از این‌رو تمایل بازار برای خرید برنج خارجی افزایش پیدا می‌کند اگر تولیدکنندگان برنج ایرانی قیمت‌ها را کاهش ندهند سهم آنها از بازار کاهش خواهد یافت.

به گفته کشاورز، در زمان خود واردات برنج آزاد نشد و ما نتوانستیم قیمت‌ها را کنترل کنیم.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج با بیان این اینکه هیچ منعی برای واردات برنج وجود ندارد، گفت: واردکنندگان ارز می‌دهند و در مقابل آن برنج دریافت می‌کنند پس این امکان وجود دارد که از هر کشوری این محصول را وارد کنیم. در حال حاضر 80 درصد از برنج خارجی از هند، 15 درصد از پاکستان و 5 درصد برنج متفرقه وارد می‌شود.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا امکان مراوده مالی با پاکستان بعد از نشست‌های اخیر بخش‌خصوصی با فعالان اقتصادی این کشور فراهم شد؟ گفت: فعالان اقتصادی تصمیم‌گیرنده نهایی در این زمینه نیستند بانک مرکزی پاکستان باید مجوز مراوده مالی برای بخش‌خصوصی را فراهم کند تا مشکل انتقال پول به پاکستان حل شود.

کشاورز در پایان، بیان کرد: اگر امکان مراوده مالی با پاکستان فراهم شود بدون تردید شاهد افزایش 15 درصدی واردات برنج خواهیم بود و طعم و رنگ برنج پاکستانی به برنج ایرانی نزدیک است.  

قیمت برنج

هنگام خرید برنج ایرانی به این نکات توجه کنید

برنج خوب و با کیفیت علاوه بر داشتن همه این ویژگی‌ها، طعم نسبتا شیرینی‌ دارد و نشاسته‌اش هم زیاد است. از یک پیمانه برنج ری‌دار خوب حدود ۳ پیمانه چلو در می‌آید. برای همین است که صرف با خرید برنج کهنه است و طبیعتا نتیجه‌ای نیز که از آن حاصل می‌شود، بهتر است. ولی تشخیص دادن این‌که چه برنجی مرغوب است، خودش تخصص می‌خواهد ولی یک اصل کلی می‌گوید برنج اعلای انباری، خشک، باریک، سخت و نیمه بلوری است و زیردندان به آسانی خرد نمی‌شود. پس هنگام خرید برنج ایرانی چند دانه از آن را زیر دندان له کنید و وقتی این کار با سختی انجام شد، معلوم است که برنج نو نیست.

برنج ایرانی با برندهای متفاوتی به بازارعرضه می‌شود.برنج‌ها به‌واسطه نوع بذرشان به ۲‌دسته پرمحصول و کم‌محصول تقسیم‌بندی می‌شوند.

برای تشخیص عطر و طعم برنج نیز یک مشت کوچک از آن را میان کف دو دست خوب بمالید و روی آن با دهن بدمید  یا به اصطلاح «ها»کنید و سپس بو بکشید اگر برنج عطر داشته باشد خودش را نشان می‌دهد.

این کار را به روش دیگری نیز می‌توانید انجام دهید؛ یعنی چند دانه از برنج را در دهان ریخته بجوید و مزه آن را بچشید. بد نیست بدانید که حین خرید برنج‌ ایرانی پر محصول بایستی کمی دست به عصا و با دقت وارد بازار شوید، چراکه در کنار برنج‌ ایرانی، بازار داغ برنج‌های خارجی و شباهت‌هایی که با محصول برنج اصیل ایرانی دارند باعث می‌شود تا مشتریان حین خرید دچار مشکل شوند؛ برنج‌هایی که به‌خاطر دارا بودن مواد مضر مثل آرسنیک سلامت افراد را در طولانی‌مدت به خطر می‌اندازند.

آیا این خبر مفید بود؟
‍‍‍
ارسال نظر:

‍‍‍
این خبر را از دست ندهید
روی خط رسانه
تبلیغات متنی