کریسمس

جشن کریسمس 2022 | سال نو میلادی چه فرقی با کریسمس دارد؟ + تصاویر

کدخبر : 18461

در مورد تفاوت کریسمس و سال نو میلادی باید بدانید که این دو روز کاملاً دو جشن مجزا هستند.

کریسمَس (زبان انگلیسی: Christmas) یا نوئل (زبان فرانسوی: Noël) جشنی است در آیین مسیحیت که به منظور گرامیداشت زادروز عیسی مسیح برگزار می‌شود. بسیاری از اعضای کلیسای کاتولیک روم و پیروان آیین پروتستان، کریسمس را در روز ۲۵ دسامبر جشن گرفته و بسیاری آن را در شامگاه ۲۴ دسامبر نیز برگزار می‌کنند. جشن کریسمس و سال نو میلادی دو جشن مهم در دنیا محسوب می‌شوند و در تقویم مسیحیان اهمیت زیادی دارند. زمان دقیق کریسمس و سال نو ۲۰۲۲ میلادی چه روزی است؟

کریسمس

کریسمس چیست؟

خیلی از ما ممکن است تفاوت کریسمس و سال نو میلادی را ندانیم و این سوال در ذهنمان ایجاد شود که کریسمس چه روزی است و چرا آن را جشن می‌گیرند؟ اصلا تفاوت کریسمس و سال نو میلادی چیست و چرا این دو جشن در امتداد هم هستند؟ تاریخ کریسمس۱۴۰۰ مصادف با چه روزی در تقویم ما ایرانی‌ها می‌شود؟ کریسمس درواقع جشنی است که در روز ۲۵ دسامبر به منظور بزرگداشت تولد حضرت عیسی مسیح جشن گرفته می‌شود.

به همین دلیل زمان دقیق کریسمس و سال نو میلادی با هم متفاوت است. کریسمس به دلیل این که نزدیک به سال نو میلادی قرار دارد، در تعطیلات جشن سال نو قرار می‌گیرد و از همین رو خیلی از افراد آن را با جشن سال نو اشتباه می‌گیرند.

کریسمس بزرگ‌ترین جشن مسیحیان است و در کشورهایی که دین مردم آن مسیحی است، به شکل‌های متفاوتی جشن گرفته می‌شود. با آغاز جشن کریسمس معمولاً اعضای خانواده به هم هدیه می‌دهند و این روز را در کنار هم سپری می‌کنند. بسیاری از خانواده‌ها در این روز به کلیسا می‌روند و با به جا آوردن مراسم مذهبی در کلیسا آن را جشن می‌گیرند.

کریسمس

سال نو میلادی چه فرقی با کریسمس دارد؟

در مورد تفاوت کریسمس و سال نو میلادی باید بدانید که این دو روز کاملاً دو جشن مجزا هستند. آیا می‌دانید جشن کریسمس چه روزی است؟ کریسمس روز تولد حضرت مسیح و سال نو میلادی درواقع آغاز سالی جدید در تقویم مسیحیان است. هر چند که زمان دقیق کریسمس و سال نو میلادی متفاوت است، اما از آنجایی که کریسمس و سال نو اغلب نزدیک به هم هستند، از همین رو در بسیاری از کشورها تعطیلات معمولاً از ۲۴ دسامبر شروع می‌شود و تا ۲ ژانویه ادامه دارد.

در مورد تعطیلات کریسمس و سال نو باید بدانید که قوانین متفاوتی در کشورهای مختلف وجود دارد. در برخی کشورها تنها مراکز آموزشی از کریسمس تا سال نو تعطیل هستند. برخی از کشورها نیز یک یا ۲ روز تعطیلی را برای روز کریسمس و سال نو در نظر گرفته‌اند. در بسیاری از کشورها نیز تعطیلات از ۵ تا ۱۲ روز طول می‌کشد.

کریسمس

فرق سال نو میلادی با کریسمس

از آنجایی که اطلاعاتی در مورد تاریخ دقیق تولد حضرت عیسی مسیح در دسترس نیست، مسیحیان از ۲۵ دسامبر تا ۱۴ روز بعد آن را جشن می‌گیرند. مسیحیان ارتدکس نیز معتقد هستند که تاریخ تولد حضرت مسیح را در روزهای ۶ و ۷ ژانویه جشن می‌گیرند. این مسیحیان معتقدند که تاریخ تولد و مرگ حضرت مسیح در یک روز است و از همین رو روز وفات حضرت عیسی را به عنوان کریسمس جشن می‌گیرند.

معمولاً جشن کریسمس از شب قبل آن یعنی ۲۴ دسامبر و با صدای ناقوس کلیساها در غروب آفتاب شروع می‌شود. از آداب و رسوم کریسمس خوردن شام مخصوص کریسمس یعنی بوقلمون بریان شکم پر و درسته در شب کریسمس است. درست کردن شیرینی آدمک زنجبیلی قبل از کریسمس و خوردن آن در روزهای کریسمس هم از جمله رسومات این عید مسیحی است. از دیگر نشانه‌های این روز نیز می‌توان به بابانوئل با لباس قرمز و ریش سفیدش اشاره کرد که هر سال در روز کریسمس به بچه‌ها هدیه می‌دهد.

تزئین درخت کریسمس نیز یکی از مهم‌ترین نشانه‌های جشن کریسمس است. در این روز درخت کاج به عنوان درخت همیشه سبز تزئین می‌شود و شکلات، عروسک و مجسمه‌هایی کوچک از آن آویزان می‌شود. در تزئین درخت کریسمس بیشتر از رنگ‌های قرمز، سبز و سفید استفاده می‌شود. سبز نشانه شکوفایی، قرمز نشانه مرگ و زندگی و سفید نماد پاکی است. رنگ طلایی نیز بیشتر برای جلوه بخشیدن به درخت کریسمس مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کریسمس

معمولاً در جشن کریسمس تمام خیابان‌ها با چراغ‌های رنگی مزین می‌شوند و درخت کریسمس به عنوان نماد این روز در جای جای شهر قرار می‌گیرد. فستیوال‌ها و جشن‌های خیابانی در اکثر شهرهای دنیا برگزار می‌شود و فروشگاه‌ها برای شب کریسمس تخفیفات ویژه در نظر می‌گیرند. مردم با شور و اشتیاق در خیابان‌ها پرسه می‌زنند و کودکان به دنبال بابانوئل می‌گردند تا از آن کادو بگیرند.

کریسمس

در کنار این که خیلی افراد با نزدیک شدن به کریسمس به دنبال این هستند که تاریخ دقیق کریسمس کی است، تعطیلات کریسمس از کی شروع میشه و تعطیلات سال نو میلادی از چه تاریخی است، بسیاری از افرادی که در معاملات فارکس سرمایه گذاری می‌کنند، نگران تعطیلی فارکس در این ایام هستند.

تعطیلات فارکس برای معامله گران این بازار مالی جهانی اهمیت زیادی دارد. با نزدیک شدن به تاریخ کریسمس ساعات کار فارکس تغییر می‌کند و اطلاعیه‌هایی قبل از شروع تعطیلات برای آگاهی از سرمایه گذاران اعلام می‌شود. معمولاً در زمان سال نو میلادی و همچنین زمان کریسمس که کلیه اداره‌ها و مراکز دولتی تعطیل هستند، فارکس و معاملات آن نیز تعطیل می‌شود.

معمولاً تعطیلات فارکس بیشتر تابع کشورهای آمریکا و انگلستان است. زیرا ارز پایه این کشوها در بازار فارکس شناخته شده است و روی حجم معاملات و نوسانات قیمت تأثیر می‌گذارد. از همین رو با تعطیلی کریسمس در انگلیس و آمریکا معمولاً بازار فارکس نیز تعطیل خواهد شد.  با توجه به این که تا کریسمس چند روز مانده این افراد باید با در نظر گرفتن ایام تعطیلات و ساعات کاری جدید، معاملات خود را انجام دهند.

آیا این خبر مفید بود؟
‍‍‍
ارسال نظر:

‍‍‍
این خبر را از دست ندهید
روی خط رسانه
تبلیغات متنی