قیمت طلا

قیمت طلا در بازار امروز پنجشنبه 2 دی 1400 | قیمت طلا صعودی شد

کدخبر : 18390

هر گرم طلا ۱۸ عیار با کاهش ۰.۰۱ درصدی نسبت به ۲ روز پیش، ۱,۲۹۹,۱۰۰ تومان معامله شد.

قیمت طلا در روزهای اخیر با نوسان روبرو بود. قیمت طلا تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار می گیرد. در مقایسه با روز گذشته (پنجشنبه 25 آذر ماه) قیمت طلا در بازار آزاد تهران، شاهد رشد بود. قیمت طلا و سکه برای سرمایه گذاران از اهمیت ویژه ای برخوردار است و با نوسان قیمت طلا این فلز، برای سرمایه گذاری گزینه مناسبی است.

پس از آنکه دیروز اعلام شد  بانک‌های مرکزی چند اقتصاد بزرگ جهانی سیاست‌های پولی خود را تشدید خواهند کرد، قیمت طلا صبح جمعه در آسیا افزایش یافت.

معاملات آتی طلا 0.32 درصد افزایش یافت و به 1803.95 دلار رسید که بالاتر رقم از  اواسط نوامبر(آذر) 2021 به شمار می‌اید. شاخص دلار که به طور سنتی معکوس باطلا حرکت می کند، در روز جمعه پس از  اعلام سیاست‌های فدرال رزرو درباره نوع برخورد آتی با محرک‌های اقتصادی COVID-19، وارد روند نزولی شد.

در روزهای اخیر بانک‌های مرکزی یکی از مهم‌ترین چالش خود را مهار تورم دانسته وبسیاری از سیاست‌های خود را با توجه به این مساله تدوین کرده‌اند. با این حال یکی از پارامترهای اصلی که هنوز مورد توجه این نهادها قرار دارد، بحران کرونا و پیامدهای آن است.

در آسیا و اقیانوسیه، بانک مرکزی ژاپن اعلام کرد،  نرخ بهره خود را بدون تغییر در 0.10- درصد نگه خواهد داشت.

دیروز در اقدامی که بازارها را غافلگیر کرد، بانک مرکزی انگلیس (BOE)  نرخ بهره خود را به 0.25 درصد افزایش داد و اولین بانک مرکزی گروه 7 (G7) بود که نرخ بهره را از زمان آغاز پاندمی کرونا افزایش داد.

قیمت طلا

قیمت طلا در بازار امروز جمعه 26 آذر 1400

هر گرم طلا ۱۸ عیار با کاهش ۰.۰۱ درصدی نسبت به ۲ روز پیش، ۱,۲۹۹,۱۰۰ تومان معامله شد.هر مثقال طلا 18 عیار با کاهش ۰.۰۸ درصدی نسبت به ۲ روز پیش، ۵,۶۲۲,۰۰۰ تومان معامله شد.هر اونس طلا با افزایش ۰.۳۹ درصدی نسبت به روز قبل ، ۱,۸۰۵ معامله شد.

سکه امامی در بازار روز قبل نسبت به ۲ روز پیش، با ۷۵۰۰۰ تومان کاهش، ۱۳,۲۶۵,۰۰۰ تومان نرخ گذاری شد.نیم سکه در بازار روز قبل نسبت به ۲ روز پیش، با ۲۰۰۰۰ تومان افزایش، ۶,۹۲۰,۰۰۰ تومان نرخ گذاری شد.ربع سکه با افزایش ۰.۲۸ درصدی نسبت به ۲ روز پیش، ۳,۸۸۱,۰۰۰ تومان معامله شد.هر سکه گرمی در بازار روز قبل نسبت به ۲ روز پیش، با ۲۰۰۰ تومان افزایش، ۲,۳۸۲,۰۰۰ تومان نرخ گذاری شد.

آخرین نرخ گرم طلا ۱۸ عیار

روز قبل هر گرم طلا ۱۸ عیار برخلاف رشد قبلی با افت قیمت روبرو بوده است، بطوری که هر گرم طلا ۱۸ عیار که ۲ روز پیش تا ۱,۲۹۹,۳۰۰ (یک میلیون و دویست و نود و نه هزار و سیصد ) تومان رسیده بود، امروز - جمعه ۲۶ آذر ۱۴۰۰ مصادف با ۱۷ دسامبر ۲۰۲۱ - با کاهش ۰.۰۱ درصدی به ۱,۲۹۹,۱۰۰ (یک میلیون و دویست و نود و نه هزار و یکصد ) تومان رسید.

قیمت طلا

آخرین نرخ مثقال طلا ۱۸ عیار

روز قبل هر مثقال طلا 18 عیار برخلاف رشد قبلی با افت قیمت روبرو بوده است، بطوری که هر مثقال طلا 18 عیار که ۲ روز پیش تا ۵,۶۲۷,۰۰۰ (پنج میلیون و ششصد و بیست و هفت هزار) تومان رسیده بود، امروز - جمعه ۲۶ آذر ۱۴۰۰ مصادف با ۱۷ دسامبر ۲۰۲۱ - با کاهش ۰.۰۸ درصدی به ۵,۶۲۲,۰۰۰ (پنج میلیون و ششصد و بیست و دو هزار) تومان رسید.

پیش بینی قیمت طلا تا پایان سال 1400

قیمت طلا مدتی است در کانال ۱٫۱ میلیون تومان در حال نوسان است. آیا این کانال تا پایان سال تغییر خواهد کرد؟ در این گزارش پیش‌بینی هشت کارشناس اقتصادی از آینده قیمت طلا را می خوانید:

نیما میرزایی، گفت: در بازار جهانی طلا، توانایی صعود قیمت مشاهده نمی‌شود اما در بازار داخلی به دلیل نوسان احتمالی دلار ممکن است قیمت طلا تا پایان امسال تا ۱۵ درصد افزایش پیدا کند.

مریم محبی، بیان کرد: پتانسیل رشد وجود دارد و در بهترین حالت در بازار جهانی تا ۱۸۰۰ دلار در هر انس افزایش می‌یابد و در بازار داخل هم ارزان نخواهد شد و متناسب با تورم رشد می‌کند.

میلاد صادقی، اظهار داشت: قیمت تعادلی هر گرم طلا اکنون ۱٫۱ میلیون تومان است اما ظرفیت رشد تا گرمی ۱٫۲ میلیون تومان را دارد و تا پایان سال نرخ تعادلی آن ممکن است به ۱٫۴ میلیون تومان برسد.

مجتی دیبا، گفت: رشدی شبیه به دلار یعنی در حد چهار تا پنج درصد تا پایان سال را می‌توان برای طلا پیش‌بینی کرد و اگر هم دلار ریزش کند طلا هم متاثر خواهد شد.

نیما آگاهی، اظهار داشت: مثل دلار یک روند صعودی محدود خواهد داشت و نهایتا ۱۰ تا ۱۵ درصد تا پایان امسال رشد می‌کند.

محمد حشمتی، بیان کرد: مثل دلار یک روند آرام خواهد داشت و در بازار جهانی هم نرخ انس جهانی بعید است به دو هزار دلار برسد.

علی صادقین، گفت: فعلا تا یک ماه دیگر تصمیمی نگیرید اما در انس جهانی در کوتاه‌مدت روند نزولی و در بلندمدت روند صعودی قابل پیش‌بینی است.

مهدی سماواتی، بیان کرد: در هشت ماه آینده نوسان ۲۰ تا ۲۸ درصد برای طلا قابل پیش‌بینی است.

ترمز رشد قیمت طلا و سکه کشیده شد

عراقچی و اخبار برجامی ترمز رشد قیمت طلا، سکه و دلار را کشیدند! رکود در بازار حکمفرما است.

ابراهیم محمدولی رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران با اشاره به این که طی چند روز گذشته قیمت طلا، سکه و ارز با کاهش روبرو شده است، اظهار داشت: به دلیل اخبار سیاسی پیرامون آغاز مذاکرات هسته‌ای در دولت جدید و همچین اخبار غیر رسمی بابت حضور مجدد عباس عراقچی در تیم مذاکره کنند، قیمت دلار در بازار داخل با کاهش روبرو شده، به طوری که دلار طی چند روزه گذشته از قیمت ۲۸.۵۰۰ تومان با کاهش هزار تومانی به محدوده ۲۷،۵۰۰ تومان نزول کرده است.

وی افزود: بر این اساس، طلا و سکه در بازار داخلی تحت تاثیر دلار سیر کاهشی به خود گرفته و همین موضوع باعث شده رکود در معاملات نیز تشدید شود، زیرا خریدارانی که قصد معامله داشتند با مشاهده وضعیت موجود از خرید خود دست کشیده اند و منتظر هستند تا ببینند نتیجه مذاکرات چه خواهد شد تا در صورتی که قیمت‌ها کاهش پیدا کرد، در نرخ‌های پایین تری خرید خود را انجام دهند.

محمدولی با اشاره به اینکه دیگر عوامل موثر در بازار طلا روز جهانی است، گفت: در بازار جهانی طلا نیز قیمت‌ها در محدوده ۱۷۵۰ دلاری در نوسان بوده و چشم انداز افزایش قابل ملاحظه‌ای نیز نمی‌توان برای اونس جهانی درنظر گرفت، بنابراین ثبات در بازار جهانی نیز تاثیر بسزایی در آرام شدن بازار سکه و طلا در داخل داشته است.

منبع: اقتصاد نیوز

آیا این خبر مفید بود؟
‍‍‍
ارسال نظر:

‍‍‍
این خبر را از دست ندهید
روی خط رسانه
تبلیغات متنی