همسان سازی حقوق بازنشستگان | حقوق بازنشستگان | افزایش حقوق بازنشستگان

آخرین خبرها از همسان سازی حقوق بازنشستگان | همسان سازی حقوق بازنشستگان در چه مرحله ای است؟

کدخبر : 17746

حسین سوری (فعال صنفی بازنشستگان و کارشناس مسائل بودجه) در ارتباط با عدالت اجتماعی و حقوق‌های نجومی در بخش‌های مختلف اقتصاد گفت: در مطالعات اقتصادی، برای اندازه گیری موارد مختلف، سنجه‌هایی وجود دارد و برای اینکه بدانیم در جامعه‌ای تبعیض وجود دارد یا خیر، از شاخصی علمی به نام ضریب جینی کمک می‌گیریم. عدد ضریب جینی بین صفر تا یک است.

ششم مرداد ماه سال جاری لایحه همسان سازی حقوق بازنشستگان به مجلس ارائه شده است اما هنوز این مهم در مجلس مورد بررسی قرار نگرفته است . در تازه‌ترین اظهار نظر رییس کمیسیون برنامه و بودجه تاکید کرده که اجرای همسان سازی حقوق بازنشستگان با هدف ایجاد عدالت در پرداخت‌ها در برنامه هفتم توسعه محقق خواهد شد . هنوز خبر مشخصی درباره وضعیت حقوق بازنشستگان منتشر نشده. دائمی شدن حقوق بازنشستگان نیز در دستور کار دولت دوازدهم قرار گرفته است. رئیس کمیسیون برنامه و بودجه در اخرین اظهاراتش گفته موضوع همسان سازی حقوق بازنشستگان لحاظ خواهد شد. در ادامه آخرین خبر از همسان سازی حقوق بازنشستگان را می خوانید.

همسان سازی حقوق بازنشستگان

یک فعال صنفی بازنشستگان، خواستار اجرای عدالت برای کاهش نرخ ضریب جینی شد.

حسین سوری (فعال صنفی بازنشستگان و کارشناس مسائل بودجه) در ارتباط با عدالت اجتماعی و حقوق‌های نجومی در بخش‌های مختلف اقتصاد گفت: در مطالعات اقتصادی، برای اندازه گیری موارد مختلف، سنجه‌هایی وجود دارد و برای اینکه بدانیم در جامعه‌ای تبعیض وجود دارد یا خیر، از شاخصی علمی به نام ضریب جینی کمک می‌گیریم. عدد ضریب جینی بین صفر تا یک است.

او توضیح می‌دهد: اگر ضریب جینی ۱ باشد، یعنی همه ثروت جامعه در دست یک نفر است و بقیه آحاد جامعه جیره‌خوار آن یک نفر و اگر این ضریب ۷۰ صدم و بیشتر باشد، یعنی تبعیض و نابرابری بیداد می‌کند و این اعداد در کشورهای آمریکای لاتین سابقه دارد. بهترین ضریب جینی که نشان دهنده عدالت کامل در جامعه است، رقم ۱۵ صدم است. کشور‌های اسکاندیناوی، مانند سوئد، سوییس، دانمارک، نروژ و بقیه، برای چند سال متوالی، عدد ۱۵ صدم را تجربه کردند و به جهانیان نشان دادند که عدالت کامل، امری نایافتنی نیست. اینک در تمامی کشورهای اسکاندیناوی، رقم ضریب جینی ۲۵ صدم است که در جهان کنونی، عددی مطلوب تلقی می‌شود.

سوری افزود: در کشور ما، در دولت قبلی، رقم ضریب جینی از ۴۱ صدم عبور کرد که این عدد نشان می‌دهد نجومی بگیران زیادند و در عین حال، افرادی هم که حقوق‌های اندک می‌گیرند، بسیارند. یعنی فاصله طبقاتی نمود زیادی دارد. اگر دولت حقوق اندک بگیران را افزایش چشمگیر بدهد و از حقوق نجومی بگیران بکاهد، ضریب جینی کاهش چشمگیر خواهد داشت اما اگر این فاصله حفظ یا حتی بیشتر شود، نرخ ضریب جینی نیز افزایش خواهد داشت.

به گفته وی، تا قبل از هدفمندسازی یارانه‌ها، ضریب جینی، ۳۶ صدم بود و امروز برای اینکه به همان عدد یا حتی کمتر بازگردیم، لازم است حقوق حداقل بگیران رشد خوبی داشته باشد، شمار نجومی بگیران کاهش یابد و همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و رتبه‌بندی معلمان اجرایی شود.

سوری اضافه می‌کند: اگر دولت مجری عدالت باشد و در جهت کاهش تبعیض‌ها گام بردارد، حتی به نرخ‌های پایین‌تر ضریب جینی نیز خواهیم رسید. خلاصه اینکه ضریب جینی فاصله طبقاتی یا تبعیض را نشان می‌دهد. اگر حقوق حداقل بگیران بالا رود، فاصله طبقاتی کم می‌شود. اگر حقوق نجومی بگیران هم کاهش یابد، باز فاصله طبقاتی کم می‌شود.

حداقل افزایش حقوق بازنشستگان چقدر است؟

او  افزود: حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی حداقل باید بین ۱۰ میلیون تا ۱۱ میلیون تومان باشد تا بتوانند زندگیشان با شرایط فعلی اقتصادی، گرانی مسکن و ... تامین کنند اما یک حداقل بگیر تامین اجتماعی با ۳۰ سال سابقه درحال حاضر ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و با ۳۵ سال سابقه ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان دریافت می‌کند و این شکافی است که طی سال‌های گذشته ایجاد شده است.

دهقان‌کیا با اشاره به اینکه بازنشستگان تامین اجتماعی به ویژه حداقل بگیران از میزان مستمری خود ناراضی هستند و این رقم جوابگوی مخارج زندگی‌شان نیست، ادامه داد: قرار شد دولت در سال ۹۹، ۵۰ هزار میلیارد تومان از بدهی خود را به سازمان تامین اجتماعی پرداخت و با ۳۰ درصد این محل سازمان تامین اجتماعی متناسب سازی را اجرا کند. اجرای متناسب سازی در سال اول ۱۷ هزار میلیارد تومان منابع نیاز داشت اما دولت قبلی فقط ۳۲ هزار میلیارد تومان از آن ۵۰ هزار میلیارد تومانی که باید به سازمان پرداخت می‌کرد در قالب چند شرکت و سهام واگذار کرد.

رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی شهر تهران اضافه کرد: تمام ۱۷ هزار میلیارد تومان بین تمامی بازنشستگان به نسبت سابقه و میزان پرداخت حق بیمه تقسیم شد و افرادی که ۱۰ سال سابقه داشتند ۱۵۰ هزار تومان را دریافت کردند و همینطور این رقم‌ها براساس سابقه افراد افزایش یافت. افرادی که سابقه بیشتر و حق بیمه بیشتری پرداخت کردند بیشتر از سایر بازنشستگان دریافت کردند.

او  تصریح کرد: مرحله دوم متناسب سازی در فروردین ماه ۱۴۰۰ به اجرا درآمد براین اساس قرار شد حقوق بازنشسته حداقل بگیر تامین اجتماعی نزدیک به بازنشسته کشوری شود سازمان تامین اجتماعی قصد داشت حقوق بازنشسته تامین اجتماعی با ۳۰ سال سابقه را به ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان برساند اما در نهایت ۴ میلیون و ۲۰۰ تومان به عنوان حقوق حداقل بگیر تامین اجتماعی به تصویب رسید در واقع مرحله دوم متناسب سازی حداقل بگیران به اجرا درآمد.

وی با اشاره به اینکه اجرای متناسب سازی برای بازنشستگان سایر سطوح هنوز مانده است، افزود: بازنشستگان سایر سطوح افرادی هستند که در سال‌های گذشته ۷ برابر حداقل دستمزد را دریافت می‌کردند اما به مرور زمان این رقم کاهش یافت و دریافتی آن‌ها درحال حاضر فقط دو برابر حداقل دستمزد شده است و اعلام کردیم که ۷۵ درصد عقب افتادگی این گروه را می‌توانیم پرداخت کنیم چراکه توان جبران ۱۰۰ درصدی این عقب افتادگی را سازمان تامین اجتماعی ندارد.

رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی شهر تهران در پایان خاطرنشان کرد: برای سال ۱۴۰۰، مجلس مصوب کرد که دولت ۸۹ هزار میلیارد تومان از بدهی خود را به سازمان تامین اجتماعی پرداخت کند اما هنوز این پول پرداخت نشده است از دولت مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی و وزیر کار درخواست داریم این مسئله را از هیات دولت پیگیری کنند.

پیش از این انتقاداتی نسبت به اقدامات صورت گرفته در خصوص افزایش حقوق بازنشستگان صورت گرفته و حتی مسعود میرکاظمی نیز عملکرد دولت پیشین در این خصوص را مورد نقدی جدی قرار داد. وی تاکید کرده بود: بعضی از اتفاقات در روزهای آخر دولت قبلی اتفاق افتاده که خیلی اخلاق مدارانه نبوده و امروز ما را در تنگنا قرار داده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره پاداش بازنشستگی فرهنگیان هم گفت: آنچه که در چارچوب قانون است حتماً دنبال خواهیم کرد و به تدریج در دستور پرداخت قرار می‌دهیم البته کار خیلی سختی است ولی امیدواریم با انقباضی کردن برخی هزینه‌ها که می‌توان آنها را کنترل کرد امسال را بگذرانیم تا وارد برنامه سال ۱۴۰۱ شویم که اتفاقات اساسی باید بیفتد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه به موضوع همسان‌سازی حقوق و فوق‌العاده شغل فرهنگیان که اخیراً با آن مخالفت‌هایی صورت گرفت،اشاره داشت و توضیح داد: در روزهای پایانی دولت گذشته اتفاق‌هایی افتاده و احکامی صادر شده که اخلاقی نیست و ای کاش اینگونه برخورد نمی‌کردند تا دولت جدید را در تنگنا قرار داده و این احساس ایجاد شود تا دولت در مقابل مردم و یا فرهنگیان ایستاده است.

حقوق بازنشستگان

متناسب‌سازی یکی از مطالبات مهم بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی بوده است. دولت دوازدهم "متناسب‌سازی پرداخت مستمری‎ها" را با هدف افزایش سطح معیشت مستمری بگیران و همسان سازی حقوق آنان با بازنشستگان کشوری بر اساس قانون برنامه ششم توسعه اغاز کرد .این اقدام، یک بار در مرداد ۹۹ و یک بار در ابتدای سال ۱۴۰۰اجرایی شد و افزایش ۲.۵ برابری متوسط پرداختی به بازنشستگان از اسفند ۹۸ تا فروردین ۱۴۰۰ را به همراه داشت.

در نهایت حداقل میزان پرداختی یک مستمری بگیر با ۲۰ سال سابقه به نسبت سال ۱۳۹۸ به میزان ۱۳۵درصد افزایش یافت به نحوی که مبلغ مذکور در سال ۱۴۰۰ با داشتن همسر و دو فرزند به ۳۹ میلیون ریال رسید. همچنین حداقل میزان پرداختی یک مستمری‌بگیر با ۳۰ سال سابقه به نسبت سال ۱۳۹۸ به میزان ۱۵۸ درصد افزایش یافت به نحوی که مبلغ مذکور در سال ۱۴۰۰ با داشتن همسر و دو فرزند به ۴۳میلیون ریال رسید.

با این اقدام، دائمی شدن حقوق بازنشستگان نیز در دستور کار دولت دوازدهم قرار گرفت و رئیس سازمان برنامه و بودجه در روز ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ اعلام کرد که پیش‌نویس لایحه دائمی شدن حقوق بازنشستگان اعم از لشگری، کشوری و البته تامین اجتماعی در شش ماده و پنج تبصره با حضور نمایندگان این بازنشستگان در سازمان برنامه و بودجه تهیه شده است. «لایحه دائمی شدن متناسب سازی حقوق بازنشستگان با شاغلان» در روز نهم تیرماه از سوی هیئت وزیران و با هدف استمرار متناسب سازی حقوق بازنشستگان با شاغلان پس از پایان برنامه ششم توسعه و به منظور برقراری عدالت در نظام پرداخت و رفع دغدغه و بهبود معیشت بازنشستگان و مستمری بگیران به تصویب رسید و روانه مجلس شد.

حقوق بازنشستگان

در حالی که رییس کانون بازنشستگان منتقد بی مهری مجلس نسبت به این لایحه است،رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی درآخرین اظهارنظر اعلام کرد نمایندگان با همکاری سازمان برنامه و بودجه در پی رفع موانع همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری، لشکری و تامین اجتماعی در بودجه ۱۴۰۱ هستند.

حمیدرضا حاجی بابایی افزود: همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در قانون برنامه ششم توسعه کاملا محرز است و دغدغه امروز بازنشستگان کشوری دائمی شدن این قانون است. البته مجلس این آمادگی را دارد در دائمی شدن قانون همکاری کند.علاوه بر این مجلس پیگیر این موضوع هم است تا در برنامه هفتم توسعه محقق شود.

حاجی بابایی با بیان اینکه در بودجه ۱۴۰۱ حتما موضوع همسان سازی حقوق بازنشستگان لحاظ خواهد شد، عنوان کرد: در بودجه ۱۴۰۱ تخصیص بودجه به بازنشستگان کشوری و لشکری و سازمان تامین اجتماعی حتما لحاظ می‌شود. کما اینکه این موضوع در بودجه ۱۴۰۰ هم لحاظ شده بود و مشکلی در این باره برای سال آینده پیش نخواهد آمد.

حقوق بازنشستگان

رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با تاکید براینکه دولت و مجلس باید در این باره همکاری کنند عنوان کرد:البته سازمان برنامه و بودجه کمیته‌ای برای پیگیری موضوع همسان سازی حقوق کارکنان دستگاه‌های مختلف تشکیل داده تا به کمک مجلس بتوانیم نظام عدالت پرداخت را در کشور حکفرما کنیم.

نکته اینجاست که مجلس شورای اسلامی در شرایط کنونی وقت زیادی را برای تصویب طرح‌هایی چون صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و طرح‌هایی از این دست گذاشته است و همین امر سبب شده طرح دو فوریتی نظیر دائمی شدن همسان سازی حقوق را از دستور کار خارج نماید . از این رو برخی معتقدند با این وضعیت ممکن است این طرح مهم در سال جاری به نتیجه نهایی نرسد.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر: