خبر مهم درباره وام بازنشسته ها | بازنشستگان به گوش

کدخبر : 17383

سازمان تامین اجتماعی برای ۴۰۰ الی ۵۰۰ هزار نفر بازنشسته خود وام ۷ میلیون تومانی را در نظر گرفته است که ۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان برای پرداخت این وام منابع در نظر گرفته شده است و تاکنون دو مرحله از پرداخت این وام به سرانجام رسیده است.

رئیس کانون بازنشستگان گفت : سازمان تامین اجتماعی برای ۴۰۰ الی ۵۰۰ هزار نفر بازنشسته خود وام ۷ میلیون تومانی را در نظر گرفته است که ۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان برای پرداخت این وام منابع در نظر گرفته شده است و تاکنون دو مرحله از پرداخت این وام به سرانجام رسیده است. 

بازپرداخت وام ۷ میلیون تومانی ۳ سال به طول خواهد انجامید و قسط آن نیز حدودا ۳۱۰ هزار تومان خواهد بود.

بازنشستگان برای ثبت‌نام باید به سامانه پرداخت وام مستمری بگیران مراجعه کنند که توسط کانون‌های بازنشستگی فعال شده و نیازی به مراجعه حضوری نیست. اما پیگیری‌های تجارت‌نیوز حاکی از این است که این سامانه هنوز آغاز به کار نکرده است.

آنطور که مسئولان سازمان تامین اجتماعی می‌گویند راه‌اندازی این سامانه به استعلام و اطلاعات دستگاه‌های دیگری نیاز دارد که در حال انجام است. این سامانه احتمالا تا دو روز آینده در دسترس بازنشستگان قرار می‌گیرد و آنها از میانه هفته می‌توانند درخواست خود را ثبت کنند.

پیش از این ثبت‌نام وام بازنشستگان از طریق کانون‌های بازنشستگی هر استان به صورت حضوری انجام می‌شد. در سال گذشته کانون بازنشستگی استان تهران برای بازنشستگان تهرانی عضو این کانون یک سامانه معرفی کرد و نام‌نویسی‌ها از آن طریق انجام شد. سامانه ثبت‌نام کانون بازنشستگان استان تهران در حال حاضر در دسترس نیست.

این وام تا سال گذشته پنج میلیون تومان به‌ازای هر نفر بود اما امسال به هفت میلیون تومان افزایش یافته است. همچنین همه بازنشستگان نمی‌توانند این وام را دریافت کنند.

مبلغ دو هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای پرداخت وام در نظر گرفته شده که سهم کانون‌های بازنشستگی حدود ۴۰۰ هزار فقره وام هفت میلیون تومانی است.

اما همه بازنشستگان نمی‌توانند این وام را بگیرند. پنج گروه از بازنشستگان محروم هستند:

بازنشستگان بالا ۷۲ سال

افراد دارای بدهی بانکی، چک برگشتی و اقساط معوقه وام از سایر بانک‌ها

بازنشسته‌ای که در ۳ سال گذشته از بانک رفاه وام گرفته‌اند

کسانی که سیم کارت به اسم خودشان ندارند

بازنشسته‌ای که حقوق خود را از بانک رفاه نمی‌گیرد

اقساط این وام سه ساله یعنی ۳۶ ماهه است و از حقوق هر ماه بازنشستگانی که وام می‌گیرندکسر می‌شود.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر: