سکوتی که شکست؛ ماجرای فدراسیون فوتبال و فغانی

کدخبر : 14248

ماجرای لیست الیت داوران فوتبال ایران، هنوز با ابهام روبه‌روست. با اینکه علیرضا فغانی پس از فشارهای مختلف وارد لیست داوران الیت شد، اما واکنش‌ها و اظهارنظرها نسبت به این مسئله، نه‌تنها ابهامات را کم نمی‌کند، بلکه ابهام روی ابهام اضافه می‌کند.

ماجرای لیست الیت داوران فوتبال ایران، هنوز با ابهام روبه‌روست. با اینکه علیرضا فغانی پس از فشارهای مختلف وارد لیست داوران الیت شد، اما واکنش‌ها و اظهارنظرها نسبت به این مسئله، نه‌تنها ابهامات را کم نمی‌کند، بلکه ابهام روی ابهام اضافه می‌کند.

فارغ از اینکه چرا نام امیر عرب‌براقی از لیست داوران الیت خارج شد و نام سیدعلی‌اصغر مؤمنی در لیست ماند، مسئله خروج و ورود فغانی جالب توجه است. درباره دو نام قبلی حواشی زیادی مطرح شده که هنوز هیچ‌کدام اثبات نشده، از جمله اینکه خروج نام عرب‌براقی و بازگشت علیرضا فغانی به دلیل نسبت فامیلی این دو داور بوده تا کمیته داوران انتقام این حواشی را از برادر همسر فغانی بگیرد یا اینکه گفته می‌شود یک معامله زمین در چالوس از سوی فریدون اصفهانیان با واسطه‌گری مؤمنی، او را در لیست نگه داشته است.

هرچند صفی‌الله فغان‌پور به سایت فدراسیون فوتبال گفت این یک معامله شخصی بوده و ارتباطی به مسائل داوری ندارد، با این حال اصفهانیان نیز تاکنون در این خصوص سکوت کرده است تا موضوع همچنان مبهم باشد. درباره علیرضا فغانی، طبق شواهد نام او در لیست ارسالی اولیه وجود نداشت. با اینکه فدراسیون فوتبال تا روز پایانی اسامی داوران بین‌المللی خود را به فیفا اعلام نکرده بود، مشخص شد در روز پایانی فغانی از لیست حذف شده است.

مسئله‌ای که بسیار حاشیه‌ساز شد و فشارها باعث دستور حیدر بهاروند سرپرست فدراسیون فوتبال به کمیته داوران شد. طبق اطلاع‌رسانی سایت فدراسیون فوتبال «بهاروند کمیته داوران را مأمور کرد به قید فوریت موضوع دستورالعمل و آیین‌نامه‌های مرتبط با معرفی علیرضا فغانی در فهرست داوران بین‌المللی فوتبال کشورمان را از طریق فیفا مجددا بررسی کند». حال اینکه این مأموریت بر چه اساس بوده، جالب توجه است.

طبق گفته مسعود مرادی عضو کمیته داوران فدراسیون فوتبال و ارزیاب داوری کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) نام علیرضا فغانی به‌عنوان نفر اول در لیست الیت مورد تأیید این کمیته بوده است. لیستی که به تصویب تمام اعضای کمیته رسیده و تحویل فدراسیون فوتبال شده است. در این بین چه اتفاقی افتاده که پس از تصویب کمیته داوران، نام فغانی از لیست خارج شده، در نوع خود جالب است.

سرپرست فدراسیون فوتبال، کمیته داوران را چگونه مأمور کرده به این مسئله رسیدگی کنند، در حالی که کمیته داوران طبق گفته مرادی از ابتدا نام فغانی را در لیست خود ثبت کرده است. آیا دستور بهاروند پس از حواشی ایجادشده و مأموریت او به کمیته داوران، فرار رو به جلو برای خارج‌کردن خودش از زیر فشارها و افزایش فشار روی اعضای کمیته داوران نیست؟ آیا این اقدام بهاروند پس از فشارها درخصوص حذف فغانی،‌ اقدامی تبلیغاتی نیست تا خودش را قهرمان داستان جلوه بدهد؟ سؤال اینجاست که چه کسی لیست مصوب‌شده کمیته داوران را تغییر داده و نام فغانی را حذف کرده است که حالا بهاروند دستور پیگیری صادر می‌کند؟ هر بخشی از فدراسیون دست به چنین اقدامی زده، حیدر بهاروند به‌عنوان نفر اول تصمیم‌گیرنده در فدراسیون، کجای ماجراست؟

با اینکه فغانی به لیست داوران الیت بازگشته است، اما حواشی این ماجرا هنوز ادامه دارد. درست طبق گفته مرادی، وقتی سکوت فدراسیون فوتبال و کمیته داوران ادامه‌دار شد، شبهات شدت گرفت و حالا با گفته‌های تازه، شبهات دیگری مطرح می‌شود که البته ایجاد این شبهات، در پسِ پرده سکوت قبلی بوده است. حالا آیا بهتر نیست فدراسیون فوتبال و شخص حیدر بهاروند به این سؤال پاسخ بدهند که چه کسی نام فغانی را با وجود تصویب کمیته داوران از لیست خارج کرده و سرپرست فدراسیون فوتبال دقیقا بر پایه کدام تصمیم به کمیته داوران مأموریت داده است؟

حضور فیروزجا در اولین مسابقه از تورنمنت ۱/۵‌میلیون‌دلاری شطرنج

علیرضا فیروزجا نابغه جوان شطرنج جهان در اولین مسابقه از تورنمنت ۱.۵‌میلیون‌دلاری شطرنج دست به مهره خواهد شد. به گزارش ایسنا، با توجه به شیوع کرونا، شطرنج تنها رشته‌ای بود که رقابت‌های خود را با کیفیت بسیار بالا و جدی دنبال کرد. رشته شطرنج این قابلیت را داشت که به صورت مجازی رقابت‌های خود را برگزار کند. علاقه و استقبال زیاد طرفداران شطرنج و گردهمایی بازیکنان بزرگ باعث شد تنور رقابت‌های آنلاین بسیار داغ شود.

در جدیدترین رقابت قرار است تور ۱.۵میلیون‌دلاری شطرنج به همت سایت چِس ۲۴ و مگنوس کارلسن برگزار شود. اولین رویداد تور ۱.۵میلیون‌دلاری شطرنج از امروز با چهره‌های برتر شطرنج آغاز می‌شود. در این مسابقات چهره‌هایی مانند مگنوس کارلسن نفر اول شطرنج جهان، دینگ لیرن، هیکارو ناکامورا، لوون آرونیان و ماکسیم واشیه لاگراو حضور دارند. همچنین علیرضا فیروزجا نابغه جوان شطرنج جهان هم در این مسابقات دست به مهره می‌شود. این رقابت با حضور ۱۶ شطرنج‌باز مطرح جهان برگزار خواهد شد.

 

 

منبع: شرق

 

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

آنچه دیگران می خوانند:
    ‍‍‍
    روی خط رسانه
    تبلیغات متنی