کدخبر : 10918

مارکا در گزارشی ویژه به بررسی تاثیر استفاده از 5 تعویض و نیز دو استراحت کوتاه در جریان بازی های پس از شروع مجدد لالیگا پرداخته است.

به گزارش رصد ورزشی : پس از تعطیلی لیگ های اروپایی به دلیل شیوع کرونا نزدیک به سه ماه وقفه را در شروع مجدد فوتبال شاهد بودیم. ابتدا بوندسلیگا فعالیتش را از سر گرفت و سپس لالیگا، سری آ و لیگ برتر انگلیس. در این بین لیگ های فرانسه، هلند و بلژیک نیز نیمه تمام ماند.

از مهمترین تغییرات در شروع مجدد فوتبال می توان به افزایش تعداد تعویضی ها به 5 و نیز دو وقت سه دقیقه ای استراحت میان بازی اشاره کرد. کولینگ بِرِک در دقایق 30 و 75 بازی از سوی داور اعلام می شد و بازیکنان، هم نفسی تازه می کردند و هم فرصتی بود برای گوش دادن به توصیه های تاکتیکی مربی.

 

تغییراتی که موافقان و مخالفان خود را داشت. مارکا با بررسی 110 بازی پس از شروع مجدد لالیگا میزان تاثیر گذاری این تغییرات در نتایج تیم ها را مشخص کرد.

 

5 تعویض در هر بازی

این تغییر با حمایت اکثر سرمربیان لالیگایی مواجه شد. برگزاری 11 بازی در 39 روز و نیز در دمای بالا قطعا باعث خستگی بازیکنان می شد و برای سلامتی آنها تصمیم بر این گرفته شد تا تعداد تعویضی ها از سه به 5 افزایش پیدا کند.

در 88.9 درصد بازی از 5 تعویض استفاده شد و در میان 20 تیم لالیگا سویا و لوانته با 4.9 تعویض در هر بازی بیش از تیم های دیگر از این تغییر استقبال کردند در حالی که زیدان سرمربی رئال، با متوسط 4 تعویض در هر بازی کمتر از مربیان دیگر از این تغییر استقبال کرد.

 

اما تعویضی ها روی نتیجه گیری تیم ها چقدر نقش داشتند؟

در این مقطع بازیکنان تعویضی 48 گل به ثمر رساندند و تنها شش گل توسط تعویضی های چهارم و پنجم به ثمر رسید. به عبارتی 12.5 درصد از 48 گل تعویضی ها را بازیکنان تعویضی 4 و 5 وارد دروازه حریفان کردند. با احتساب تمامی گل های به ثمر رسیده در 110 بازی پس از شروع مجدد لالیگا، تعویضی های 4 و 5 تنها 2.3 درصد گل ها را به ثمر رساندند.

از حیث پاس گل، تعویضی ها در مجموع 27 پاس گل دادند و از این تعداد تنها 4 پاس گل توسط تعویضی های 4 و 5 ارسال شد(15.3 درصد). با احتساب کل پاس گل های پس از شروع مجدد لالیگا، تعویضی های 4 و 5 تنها 1.5 درصد پاس های گل را ارسال کردند.

به این ترتیب تاثیر گذاری تعویضی های 4 و 5 تنها روی 10 گل بود؛ 3.9  درصد در مجموع.

 

دو وقت استراحت(COOLING BREAK)

 

در تمامی 110 بازی پس از وقفه لالیگا شاهد وقت های استراحت در دقایق 30 و 75 بودیم.

طبق آمار، از مجموع 257 گل به ثمر رسیده پس از وقفه لالیگا، 35 گل بین دقایق 31 تا 45 بوده(14 درصد) و 66 گل بین دقایق 75 تا 90(26 درصد).

در مقایسه با هفته های قبل از وقفه لالیگا شاهد تفاوتی بسیار اندک هستیم. 16 درصد گل ها بین دقایق 31 تا 45 بود و 24 درصد بین دقایق 75 تا 90. 

 

در نتیجه می توان گفت که نه 5 تعویض و نه دو وقت استراحت، تاثیر چندان خاصی روی نتیجه گیری تیم های لالیگا پس از وقفه نگذاشته است.

 

 

منبع : ورزش سه

  آیا این خبر مفید بود؟
  ارسال نظر:

  آنچه دیگران می خوانند:
   ‍‍‍
   روی خط رسانه