وحید هاشمیان

وحید هاشمیان: چیزی به اسم طلسم وجود ندارد

کدخبر : 16703

وحید هاشمیان درباره وضعیت تیم ملی ایران صحبت کرد.

به گزارش رصد ورزشی: وحید هاشمیان مربی تیم ملی ایران می گوید برگزاری اردوی بلند مدت برای تیم ملی ایران، عملا کار ممکنی نیست.

تیم ملی ایران با هدایت دراگان اسکوچیچ و با  دستیار اولی وحید هاشمیان روزهای آفتابی را سپری می کند؛ روزهایی که همه را به آینده امیدوار کرده. فعلاً تیم ملی همراه با این کادر فنی نتایج خوب و ایده آلی را کسب کرده و به دنبال آن است تا برای سومین بار پیاپی راهی جام جهانی شود هرچند که نتایج دو دیدار اولمان مقابله سوریه و عراق حکایتگر ان است که می‌توان این امر را خیلی زودتر از حد تصور محقق کرد.

تیم ملی ایران فعلاً روی لیل موفقیت و برتری قرار دارد و میتواند با ادامه همین روند به زودی بلیط جام جهانی قطر را برای خود اوکی کند. در این بین عده‌ای اعتقاد دارند بازی های گذشته تمام شده و دیگر نباید به آن فکر کرد و فقط باید پیش رو را هدف قرار داد اما وحید هاشمیان مربی تیم ملی می گوید اینکه گذشته را فراموش کنیم فقط یک دروغ است و با استفاده از آن باید اعتماد به نفس و توانمندی را افزایش داد به شرط آنکه این اتفاق باعث غرور نشود.

در خصوص آخرین شرایط تیم ملی، نتیجه به دست آمده مقابل سوریه و عراق برخی انتقاداتی که به برنامه ریزی برای اردوهای تیم ملی می شود، عملکرد اسکوچیچ و سایر موارد مرتبط دیگر دقایقی با وحید هاشمیان هلیکوپتر سابق و مربی فعلی تیم ملی به صحبت پرداخته که گفتگوی فرهیختگان با هاشمیان را در زیر می‌خوانید

از بازی با عراق شروع کنیم چطور توانستیم عراقی را شکست بدهیم که قبل از دیدار های مقدماتی جام جهانی در بحرین ۱۰ سال موفق به برتری مقابل این تیم نشده بودیم. فکر نمیکنید شکسته شدن طلسم در منامه در ادامه از لحاظ روحی و روانی به سود ملی‌پوشان ایران شده که در نهایت باعث برد قاطعانه سه شنبه شب در دوحه قطر شد؟ نظر شما در این مورد چیست.

 من زیاد به طلسم و مسائل روانی و این صحبت ها اعتقاد ندارم. احساسم این است که در گذشته همیشه جلوی کشور عراق احساساتی بازی می کردیم و به قول معروف عراقی ها یاد گرفته بودند با تحریک کردن بازیکنان ما به اهداف خود برسند و این در حالی است که بازیکنان ما هم تحریک می شدند و دیده بودیم که در این بین کارت قرمز بگیریم و ۱۰ نفره شویم و شرایط دیگری در برگزاری دیدارهای بین ایران و عراق  به وجود بیاید که در نهایت آن نتایج را به همراه داشته باشد اما خوشبختانه الان بازیکنان ما از لحاظ فکری و روحی و به خاطر اینکه شاید دارند در سطح بالایی فوتبال بازی می کنند به این توانایی رسیده‌اند که بتوانند احساسات خود را کنترل کرده و تحت تأثیر قرار نگیرند. واقعیت این است که در فوتبال آسیا اگر تیمی بخواهد جلوی ما فوتبال بازی کند با این بازیکنان و توانایی که تیم ملی فوتبال ایران دارد شکست خواهد خورد و تیمها تنها موقعی می توانند از ما امتیاز بگیرند که بازی بسته ای ارائه داده و جنگ روانی راه بیندازند. به این خاطر اعتقاد من این است که در طول چند بازی گذشته چه در بازی های بحرین و چه در دو بازی قبلی در مرحله نهایی مقدماتی جام جهانی وارد مسائل حاشیه ای نشدیم و تمرکزمان روی کار خودمان بود و از سوی دیگر نقاط ضعف حریف را هم می شناختیم و خوشبختانه نتایج خوبی را هم تا اینجای کار گرفتیم.

از دو بازی قبلی ۲ پیروزی به دست آوردیم و تنها تیم ۶ امتیازی گروه به شمار می رویم. از الان می توانیم با امیدواری نسبت به صعود تیم ملی صحبت کنیم یا اینکه صحبت دراین مورد خیلی زود است؟

 واقعیت این است که در فوتبال یک اصطلاح وجود دارد که می گویند بازیهای گذشته را فراموش کنید و به بازی های آینده فکر کنید اما من می‌گویم این یک دروغ است! شما وقتی بازی های قبلی را بردید نمی توانید آن ها را فراموش کنید. ما از بازیهایی که بردیم باید اعتماد به نفس بگیریم و بدانیم که واقعا توانایی بالایی داریم اما نباید مغرور شویم و بدانیم تا آخرین لحظه رسیدن به جام جهانی تا آخرین نفس باید بجنگیم. نمونه آن در سال ۲۰۰۲ و نمونه آن بازی با بحرین که شکست خوردیم و در اوج لیاقت به نظر من به خاطر همین تفکر از صعود به جام جهانی محروم شدیم. الان همه چیز تغییر کرده و بازیکنان بسیار باهوش شده‌اند و فکر می‌کنم در بازی های آینده بتوانیم به اهدافمان برسیم، هرچند از الان به تمام بازی‌های آینده فکر نمی کنیم بلکه گام به گام پیشرفته و قبل از هر بازی فقط به همان بازی فکر می‌کنیم. البته طبیعتاً کادرفنی همه بازی‌های گروه را آنالیز کرده و آن‌ها را در نظر می‌گیرد اما برای بازیکنان ما به این شکل است که برای هر بازی فقط روی همان بازی تمرکز می‌کنیم و قدم به قدم پیش می رویم و انشاالله با قدرت هر بازی را جلو می بریم.

پس بنابراین نمی خواهید از حالا درباره دیدار مقابل امارات و سپس کره جنوبی صحبت کنید،

آماده سازی و برنامه ریزی برای تیم های ملی بسیار مهم است تا بتوانند با قدرت بیشتری مقابل حریفان به میدان بروند این در حالی است که به نظر می‌رسد این موضوع در تیم ملی فوتبال ایران قبل از بازی های مهم این تیم به خوبی لحاظ نمی‌شود هرچند شیوع ویروس کرونا هم خیلی بی تاثیر نیست. در این خصوص چه نظری دارید؟

 در وهله اول فدراسیون فوتبال برای مرحله قبل این رقابت‌ها که در بحرین انجام دادیم همه زحمت خود را کشید از پشتیبانی گرفته تا پرواز چارتر و پرداخت پاداش و غیره و به نظر من خیلی خوب عمل کرد. الان هم متوجه نمی شوم که منظور شما کدام برنامه ریزی است. متاسفانه یک مشکل بزرگی که وجود دارد به خاطر انتقاداتی هست که از سر ناآگاهی مطرح می‌شود و واقعیت این است که اگر آگاهی پیدا کنیم از این انتقادات دست بر می داریم‌. یکی از آنها انتقاد به عدم برگزاری اردوهای بلندمدت دو سه هفته‌ای است در حالی که من معتقدم که به چند دلیل نمی توان این کار را کرد. دلیل اول آن این است که بازیکنان ما که در در خارج از کشور بازی می کنند و طبق برنامه در روز های ملی یا فیفا دی فقط از ۳ روز قبل می توانند در اختیار تیم ملی قرار بگیرند این بدان مفهوم است که هر اردویی بخواهیم بگذاریم بدون حضور این بازیکنان باید باشد و با توجه به اینکه بیشتر افراد حاضر در اردوی تیم ملی را لژیونرها تشکیل می‌دهند در اصل برگزاری چنین اردوی در غیاب آنها نیز بدون فایده خواهد بود. مشکل دومی که وجود دارد این است که بازیکنان داخلی درگیر برگزاری رقابت‌های لیگ برتر و جام حذفی ایران بودند، آن هم یک فصل طولانی و بخش دیگری از این بازیکنان درگیر لیگ قهرمانان آسیا بودند و این بازیکنان نیز نیاز به یک استراحت و ریکاوری دارند. پس شما نمی توانید بعد از اینکه فصل فوتبالی تمام می شود و به یک سری بازیکن که استراحت کردند، وقتی برمی گردند به آنها فشار بیاورید. آنها هم باید یک زمان استراحتی داشته باشند. به همین خاطر برگزاری اردوی بلند مدت عملاً کار ممکنی نیست، این در حالی است که ما یک مینی کمپ را با حضور بازیکنان داخلی برگزار کردیم و آن ها را در این مینی کمپ زیر نظر گرفتیم هر چند ما به خاطر شیوع کرونا در این مینی کمپ حضور نداشتیم ولی با مربیان در ارتباط بودیم بنابراین بازیکنان داخلی در این کمپ تمرین کردند و شناسایی شدند و از همین مینی کمپ ۱۰ بازیکن به تیم اصلی اضافه شدند. بنابراین زمان مناسب برای اینکه اردویی را با حضور تمامی نفرات برگزار کنیم وجود ندارد و باید بدون حضور نفرات اصلی چنین اردویی را برگزار کرد و از سوی دیگر به خاطر استراحت بازیکنان داخلی، یک کمپ سه چهار روزه را برگزار کرده و از این نفرات که حضور داشتند بعد از ارزیابی های ممکن، ده نفر به تیم اصلی اضافه شدند. یعنی هر دو هدف انجام شد؛ اول دیدن رقابت های لیگ و ارزیابی شرایط بازیکنان داخلی در یک زمان کوتاه و دوم جمع کردن بازیکنانی که لژیونر و در نهایت هماهنگی و آماده سازی هر دو دسته. به نظر من فدراسیون هم تمام تلاش خود را کرده و تا جایی که امکان داشت آنها در راه پشتیبانی و حمایت از تیم ملی اقدامات اساسی از جمله پرواز اختصاصی، پرداخت پاداش و سایر اقدامات این شکلی را انجام داده و در حال عمل کردن به آنها است و این در حالی است که نسبت به زمانی که فدراسیون ما صاحب رئیس فدراسیون نبود، شاهد تغییرات بسیار خوبی از زمانی که فدراسیون جدید روی کار آمده است هستیم.

انتقادات از دراگان اسکوچیچ سرمربی تیم ملی از زمانی که او به به عنوان سرمربی تیم ملی انتخاب شده همیشه وجود داشته اما او با عملکرد خود همه این انتقادات را خنثی کرده و امروز می بینیم که از ۹ مسابقه به ۹ پیروزی رسیده تا یک رکورد استثنایی به ثبت برسد. چطور کادر فنی فوتبال با این انتقادات کنار آمده و این فضای پر از انتقاد و چالش را تبدیل به یک فضای موثر و مثبت کرده تا امروز همه چیز به نفع تیم ملی بشود. در واقع چطور با انتقادات کنار آمدید؟

 به نظر من مهم‌ترین اتفاقی که با حضور اسکوچیچ و همکاران او در کادر فنی تیم ملی افتاده شناخت بسیار خوب از بازیکنان است. این موضوع خیلی مهم است. به طور مثال شاید یک مربی مثل ادوکات یا افراد دیگری که می آیند، شناختی از بازیکنان لیگ آن  کشور نداشته و زمان می برد تا این شناخت ایجاد شود اما الان کادر فنی تیم ملی ایران شناخت خوبی از بازیکنان دارد و اکثراً در بازی هایی که در ایران برگزار شده ما در استادیوم ها حضور داشتیم و از نزدیک بازی ها و شرایط بازیکنان را تماشا کردیم. این در حالی است که به خاطر شیوع ویروس کرونا یک سری محدودیت ها وجود دارد و ما نمی‌توانیم یکسری پروازها را انجام بدهیم اما رقابت های لیگ چه به صورت مستقیم و چه به صورت تلویزیونی و غیرمستقیم دیده شده و ما همه بازی ها به همراه شرایط لژیونر ها و بازی‌های آنها را کنترل می‌کنیم، زمانی هم که تیمی نتیجه می‌گیرد نه می توانید بگویید وابسته به بازیکنان است و نه بگویید وابسته به کادر فنی چون به نظر من یک مجموعه از عواملی که در کنار هم قرار می گیرند باعث می شوند تا یک تیم نتیجه بگیرد. بنابراین باید این نمره مثبت را به کل تیم ملی بدهیم و نه به شخص یا به فرد و یا به چند تا بازیکن یا چند مربی چون همه تیم در کنار هم کار کرده و تا اینجا نتیجه گرفته است.

به نظر می‌رسد یکی از نکات برجسته در راه موفقیت‌های تیم ملی این است که به دنبال بهانه گیری نیستید.

 بله به نظر من کادر فنی دارد در یک شرایط آرام حرکت خود را ادامه می دهد و حاشیه ای ندارد و تمرکزش روی کار است.

شما در تیم‌های بزرگ فوتبال اروپا بازی کردید و تجربه خوبی از این لحاظ دارید. از چگونگی انتقال تجربیات خود به بازیکنان بین المللی فعلی تیم ملی که آنها هم در تیم های مطرح اروپایی در حال حاضر مشغول به فعالیت هستند صحبت می‌کنید.

 خوشبختانه موضوعی که باید در خصوص آن صحبت کنم این است که بازیکنان ما علاوه بر اینکه از لحاظ فنی با حضور در فوتبال اروپا پیشرفت کرده‌اند از لحاظ شخصیتی و رفتار حرفه‌ای نیز بسیار خوب شده اند که این این موضوع به خوبی در زمین مشخص است، هم در دیسیپلین آنها و هم تلاش شان که تا آخرین حد برای موفقیت در زمین میجنگند. خوشبختانه خوبی این دسته از بازیکنانی این است که عشق و تعصب بسیار زیادی به پیراهن تیم ملی فوتبال ایران دارند که شما در این بازی ها دارید آن را می بینید و احساس می‌کنید که واقعاً با تمام نیرو بازی می کنند. در این بین تنها افسوسی که من می خورم این است که چرا بازیکنان ما باید تا این اندازه دیر به فوتبال اروپا بروند که این موضوع برمی‌گردد به عدم پیدا کردن استعدادهای‌مان در زمان مناسب و عدم پرورش و تناسب آن با پرورش اصولی و علمیِ فوتبال روز دنیا و اینها باعث می شود تا بازیکنی به این توانمندی مثل مهدی طارمی در ۲۸ سالگی به پرتقال برود. شما حساب کنید اگر مهدی در ۲۰ سالگی به فوتبال اروپا می رفت الان قطعاً سرنوشت بزرگتری داشت هرچند که جایگاه فعلی او هم بسیار خوب است. به همین خاطر توانایی بازیکنان ما بسیار بالاست و انشالله همه اینها تا این اندازه آماده بمانند. این درحالی است که بازیکنان داخلی ما هم بسیار خوب هستند مثل امید نورافکن و دیدید که وقتی بازی میکرد یکی از آماده ترین بازیکنان میدان بود پس ما بازیکنان داخلی خوبی هم داریم و به نظر من لیگ ایران هم بسیار خوب است و قطعاً بهتر هم خواهد شد اما ما هر چقدر لژیونر داشته باشیم می تواند در آینده به فوتبال ایران کمک کرده چون اینها یک روزی فوتبالشان تمام شده و در لباس مربیگری و مدیریت به فوتبال ایران برمی گردند و آن زمان هم می‌توانیم از این دانش و تجربیات آنها به خوبی استفاده کنیم.

یک مقدار هم درباره ابتلایتان به کرونا صحبت کنیم. انگار یک جا گفته بودید در حد یک سرماخوردگی شدید این بیماری را تجربه کردید.

 نه اتفاقاً کرونای من بسیار سبک بود همچنین آقای اسکوچیچ هم به همین شکل این بیماری را پشت سر گذاشت. برای من در حد یک سرماخوردگی دو سه روزه این اتفاق افتاد و خدا را شکر هم من و هم آقای اسکوچیچ در سلامت کامل بودیم و فقط مشکلی که وجود داشت این بود که باید جواب ما منفی میشد که نزدیک بازی با سوریه این اتفاق افتاد اما به خاطر قوانین کنفدراسیون فوتبال آسیا نتوانستیم در این بازی روی نیمکت تیم ملی بنشینیم و بعد از آن بلافاصله پرواز کردیم و به قطر رفتیم.

حوصله تان در مدت زمان قرنطینه سر نرفته بود؟

 در زمانی که در منزل بودم چرا طبیعی است آدمی که اکتیو بوده و زیاد بیرون میرود وقتی که مجبور می‌شود در خانه بماند برایش سخت است با این حال ما برنامه داشتیم و آقای اسکوچیچ تیم پرسپولیس را برای آنالیز به من سپرده بود همچنین بازی های تیم ملی سوریه و عراق را کامل آنالیز کردم و اطلاعات لازم مربوط به بازی با سوریه را شب قبل از این مسابقه در اختیار آقای تات قرار دادم. همچنین یکی دو کلاس آنلاین هر روز شرکت کرده و مرتباً خودم را مشغول میکردم. به همین دلیل تا جایی که توانستم از وقتم در مدت زمان حضور در قرنطینه برای شناخت و آگاهی از حریفان تیم ملی استفاده مفید کرده و قطعا آقای اسکوچیچ هم همین کار را می کردند، هرچند به طور مرتب با یکدیگر در تماس بودیم اما در هر صورت شرایط سخت بود چون نمی دانستیم چه زمانی تست ما منفی شده و می‌توانیم به اردوی تیم ملی در این مقطع زمانی حساس اضافه شویم.

آیا این خبر مفید بود؟
‍‍‍
ارسال نظر:

‍‍‍
روی خط رسانه
تبلیغات متنی